Якщо при покупці квартири, чи будинку, другої нерухомості, ви наймаєте посередника, знайте, він ніколи не буде рахуватись з вашими потребами, він шукатиме вигоду з укладеної угоди тільки для себе. Більшість із нас, якщо прийшов час покупки, звертаються до агентств з нерухомості. Як їх вибрати? В цьому питанні дати пораду складно. Читайте відгуки в інтернеті про те чи інше агентство. Вибирайте агентство у тому районі, чи населеному пункті, де продається квартира.
Увага!!! У зв’язку з відміною обов’язкової реєстрації ріелторської діяльності, повиростали, як гриби в лісі, чорні ріелтори. Саме для того, щоб розпізнати їх, вам і потрібно запам’ятати більшість із того, що написано нижче. Інформація ця не панацея від шахраїв, але вагома.
Існують шість головних правил, щоб убезпечити себе від шахрайства.
Правило перше. Не потрібно зв’язуватись з ріелтором, який представляє продавця. Він має процент від нього набагато більший, ніж ваш і тому, може мати місце викривлення інформації щодо об’єкта торгів. А простіше сказати, він вам може набрехати в три короба про об’єкт нерухомості.
Правило друге. Якщо укладаєте договір з агентством нерухомості, вам потрібно вияснити собі, по якій схемі буде проводитись покупка і скільки все це буде коштувати. Особливо, що з цієї угоди по продажі квартири матиме агентство. І яку суму ви повинні будете заплатити ріелтору в разі відмови від його послуг уже в процесі продажу. Буває так, що на словах домовились про одну ціну, а у договорі бачите зовсім іншу.
Правило третє. Ніколи не давайте згоду платити за огляд квартири чи будинку, щоб вам там не пояснювали.
Правило четверте і головне. Не ставте свій підпис у договорі в домашніх умовах. Ставте підпис тільки тоді, коли є змога завірити договір нотаріально.
Звертаю увагу, мова йде про договір з агентом щодо його послуг. Віднесіть копію договору юристу, нехай він перевірить правильність оформлення і зміст, а потім уже підписуйте.
Правило п’яте не менш важливе. Не вносьте завеликий завдаток, бо якщо так, то будьте впевнені — вас хочуть на дурити. По параграфу 5 Громадянського кодексу України, якщо ви не дотримуєтесь умов своїх юридичних обов’язків, наприклад, передумали і знайшли інше агентство, чи продавця, то завдаток назад ви не отримаєте, як і ті кошти, що зазначені у другому правилі.
Правило шосте. Ніякої передплати ні при яких обставинах. 90% із 100 вас обдурять. Також не ведіться на значне заниження загальної ціни як до послуг ріелтора, так і до ціни самої нерухомості – в ній гарантована пастка.
Не думайте, що якщо ви самі надумаєте взятись за справу то вийде дешевше. Той, хто продає, також не хоче бути обдуреним. Продавець завжди наймає спеціаліста, про якого ви можете і не знати, але вартість послуг такої людини буде включена в ціну нерухомості.
Звісно, обов’язково, перед підписанням договору вже про купівлю квартири, потрібно самостійно, для підстраховки, не слухаючи ніяких порад ріелтора, перевірити, чи зняті з реєстрації у квартирі всі, хто там був прописаний, тобто, чи є квартира юридично вільною. Вияснити це питання легко. Завітайте у паспортний стіл і перевірте особисто. Потрібно ще вияснити, чи не перебуває квартира, будинок під арештом і чи не оформлена на них іпотека. Потрібно перевірити техпаспорт. Право продавця на нерухомість, його особисті дані, включно до свідоцтва про брак і дозвіл чоловіка чи дружини на продажу квартири. Потрібен експертний аналіз квартири. Довідка із ЖЕКа про состав сім’ї, свідоцтво про народження дітей. Якщо є діти, то Норми 177 статті Сімейного кодексу України і 16,17 і 18 статті Закону «Про охорону дитинства» забороняють батькам продаж нерухомості без дозволу служби опіки.
Пам’ятайте. Потрібно грамотно оформити документи покупки. Знати юридичну історію нерухомості, яку збираєтесь придбати. Без юриста не обійтись. Якщо ви не довіряєте агентству, нехай договір, всю документацію, всі дані, крім вас, ще перевірить і юрист, не пов’язаний з агентством. З виду ідеально оформлені документи на квартиру — не гарантія, що вони законні. Нелегальна приватизація, приховане право на проживання, арешт — це неповний список неприємностей, які вас чекають, якщо вам не повезе і ви натрапите на шахраїв, з якими, потім, будете судитись роками. Не можна покладатись тільки на себе і думати, що все буде добре. Ринок нерухомості важкий для його розуміння, і тому там багато некваліфікованих спеціалістів, як багато і законів, яких вони можуть не знати. Їх головний девіз – наскуби грошей стільки, скільки можна наскубти.
Такий їхній підхід до справи може зіштовхнути вас на підводні камені в цьому бізнесі і пробити у вашому бюджеті величезну грошову дірку, від якої можна потонути.