Business is booming.

Рано чи пізно за зраду Україні доведеться відповідати

177

Військові правоохоронці ведуть активну боротьбу зі зловживанням владою, ухилянням громадян від військової служби та іншими злочинами «кольору хакі». Про результати цієї роботи розповідає військовий прокурор Центрального регіону України, державний радник юстиції III класу Григорій Рябенко

— Ситуація, яка склалася з початком російської агресії, змусила нас, військових прокурорів, працювати більш напружено, — говорить Григорій Миколайович. — Ми вже протягом кількох років розшукуємо зрадників і дезертирів: насамперед військовослужбовців ЗС України, СБУ, МВС та інших силових відомств, які навесні 2014 року повинні були прибути на материкову частину України для несення подальшої військової служби, але залишилися в окупованому Криму. Робимо все для того, щоб зрадники були затримані й опинилися на лаві підсудних.

— Знаючи, що розпочато кримінальні провадження, ці люди навряд чи ризикнуть перетнути адміністративний кордон між Кримом і материковою Україною…

— Так. Але такі випадки все ж є, і суд виносить вердикт із урахуванням усіх обставин справи. Так, 2016 року було розшукано й затримано на території України колишнього начальника медчастини Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Судак» підполковника А. Не так давно суд виніс йому вирок за державну зраду та дезертирство. Врахувавши, що дії звинуваченого не супроводжувалися використанням зброї проти військовослужбовців Збройних Сил та громадян України, він отримав покарання у вигляді позбавлення волі строком на 8 років без конфіскації майна.

Із цієї категорії осіб військовослужбовцю М. призначено покарання у вигляді 2 років позбавлення волі зі звільненням від відповідальності строком на один рік на підставі ст. 75 КК України (суд узяв до уваги пом’якшувальні обставини — утримання малолітньої дитини та відсутність спричиненої шкоди).

Військовослужбовець Н. була оштрафована на 250 неоподаткованих мінімумів доходів, оскільки вона добровільно прибула до військової прокуратури й уклала угоду про визнання винуватості.

— Але ж залишаються тисячі військовиків, які так і не повернулися…

— Упевнений, рано чи пізно відповідати за державну зраду доведеться всім, хто її вчинив. У таких злочинів терміну давності немає.

Ми направили до суду 43 обвинувальні акти в порядку глави 24–1 КПК України для здійснення спеціального судового розгляду за фактами вчинення дезертирства та державної зради 43 військовослужбовцями, які не повернулися з АР Крим (6 обвинувальних актів щодо співробітників СБУ, 34 — військовослужбовців Збройних Сил України, 2 — офіцерів Головного управління розвідки Міністерства оборони України, 1 — колишнього заступника начальника Кримського територіального командування внутрішніх військ МВС України). Із них: 1 генерал-майор, 9 полковників, 7 підполковників,

8 майорів, 9 капітанів, 4 старші лейтенанти, 1 старший прапорщик, 2 прапорщики, 1 сержант та 2 старші солдати. Судові розгляди тривають.

— Сьогодні, коли тисячі українців захищають нашу країну від агресора, окремі з них ухиляються від військової служби. Як ви реагуєте на подібні випадки?

— 2016 року ми направили до суду 780 проваджень щодо злочинів, пов’язаних із ухиленням від виконання свого конституційного обов’язку, з яких у 620 було винесено вироки. До позбавлення волі засуджено 161 особу (до арешту — 123, до дисциплінарного батальйону — 23, до виправної колонії — 15).

Спільно з правоохоронними органами, насамперед Центральним управлінням Військової служби правопорядку по м. Києву та Київській області, проводимо роботу щодо розшуку тих, хто ухиляється від служби. Минулого року було розшукано 345 підозрюваних. Обвинувальні акти по них знаходяться в суді.

— Одна з найболючіших проблем суспільства й війська — корупція…

— 2016 року в цій сфері внесено 100 подань, що в чотири рази більше, ніж 2015-го. За результатами їх розгляду кількість притягнутих до дисциплінарної відповідальності збільшилася з 12 до 471.

— Дисциплінарна відповідальність, гадаю, не дуже злякає потенційних злочинців, потрібна кримінальна. Чи є подібні прецеденти?

— Звичайно. Майже втричі зросла кількість направлених до суду обвинувальних актів про корупційні кримінальні правопорушення (з 34 до 77). Зросла й кількість направлених до суду обвинувальних актів про кримінальні правопорушення, пов’язані з отриманням неправомірної вигоди — хабарництва (з 19 до 58). Судами винесено 28 вироків. Зокрема до 5 років позбавлено волі засуджено старшого сержанта М., який, зловживаючи своїм службовим становищем, привласнив військове майно. Одного з керівників виправної колонії в Харківській області було викрито в отриманні хабара розміром $5000. Ціна питання — дострокове звільнення ув’язненого. За такий «бізнес» він позбувся офіцерського звання й отримав 2,5 роки позбавлення волі.

— А скільки коштів повернуто до державної скарбниці за кримінальними провадженнями?

— Слідчими органами військової прокуратури Центрального регіону України направлено до суду 1019 обвинувальних актів. По закінчених кримінальних провадженнях забезпечено відшкодування майже 2,4 млн грн завданих збитків (до бюджету — 2,046 млн грн, фізичним особам — 297 тис. грн). На решту збитків, а це понад 61 млн грн, накладено арешт на майно обвинувачених та заявлено позови до суду про їх відшкодування. У бюджетній сфері направлено до суду 9 обвинувальних актів та під час досудового розслідування відшкодовано збитків на суму 1,6 млн грн.

— Дякую за розмову.

Інтерв’ю провів Сергій Зятьєв

Comments
Loading...