Україна готова розглядати питання введення миротворців на Донбас, але про російський контингент не може бути й мови, – МЗС
У МЗС України взяли до уваги заяву президента РФ Володимира Путіна про можливість розміщення миротворців ООН на Донбасі та вважають, що розгортання миротворчої операції ООН може сприяти відновленню миру і безпеки на сході України.Повідомляє 112.ua з посиланням на прес-службу відомства.
“Оприлюднена ЗМІ інформація про заяву президента РФ свідчить про чергову спробу Росії як сторони конфлікту уявити агресію внутрішньоукраїнським конфліктом і спотворити саму ідею та мету введення миротворчої операції, яка не буде служити досягненню головної мети – встановлення стійкого миру на Донбасі та відновлення територіальної цілісності України. У той же час Україна як послідовний прихильник ініціативи розгортання миротворчої операції ООН на Донбасі, готова опрацьовувати це питання”, – йдеться в коментарі МЗС.
У цьому зв’язку постійному представництву України в Нью-Йорку “дано доручення провести відповідні консультації з делегаціями в РБ ООН”.
При цьому в українському зовнішньополітичному відомстві звернули увагу, що ще у березні 2015 року президент України Петро Порошенко офіційно направив генеральному секретарю ООН і голові РБ ООН звернення з розгортання на території української держави миротворчої операції під егідою ООН. Цей лист було поширено 2 квітня 2015 року як офіційний документ РБ ООН. Відповідна ініціатива очільника держави була до цього підтримана РНБО України і Верховною Радою.
“Метою такої операції має стати забезпечення міцного миру в окремих районах Донецької і Луганської областей України на основі мінських домовленостей і з дотриманням основних принципів і норм Статуту ООН з посиленням присутності СММ ОБСЄ. З тих пір Росія як держава-агресор постійно саботувала пропозиції України, відмовляючись розглядати наше звернення в РБ ООН і навіть стверджуючи, як це було у червні 2016 року, що Україна не зверталася до РБ”, – зазначили в МЗС України.
Також міністерство закордонних справ України заявляє про неприйнятність переговорів офіційного Києва з представниками окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) щодо запровадження миротворчої місії ООН на Донбасі, а також про присутність громадян Росії у миротворчому контингенті.
“Не може бути мови про отримання згоди на проведення ОПМ від незаконних збройних формувань, що діють на території ОРДЛО за підтримки, фінансування та матеріально-технічного забезпечення з боку РФ”, – сказано в коментарі МЗС України.
У коментарі наголошується, що оприлюднена у ЗМІ інформація про заяву президента РФ свідчить про чергову спробу Росії як сторони конфлікту уявити агресію внутрішньоукраїнським конфліктом і спотворити саму ідею та мету введення миротворчої операції, що не буде служити досягненню головної мети – встановленню стійкого миру на Донбасі і відновленню територіальної цілісності України.
“У разі прийняття рішення про введення операції з підтримки миру (ОПМ), не може бути й мови про присутність військового або іншого персоналу сторони-агресора на території України під виглядом миротворців, оскільки це буде суперечити базовим принципам миротворчої діяльності ООН”, – сказано в повідомленні.
У МЗС підкреслили, що неухильне дотримання російською стороною стійкого і повного режиму припинення вогню, оголошеного наприкінці серпня у зв’язку з початком навчального року, має створити сприятливий ґрунт для початку діалогу з метою розміщення миротворчої місії ООН на Донбасі.
Представник України на переговорах у Мінську, перший віце-спікер ВР Ірина Геращенко на своїй сторінці в Facebook заявила, що не йдеться про миротворців лише вздовж лінії розмежування.
“Миротворці повинні бути введені на всю окуповану росіянами територію, щоб моніторити ситуацію з безпекою і демілітаризацію, їхній мандат повинен закінчуватися на українсько-російському кордоні”, – вважає Геращенко.
За повідомленням ЗМІ бойовиків “ДНР”, ватажок угруповання Олександр Захарченко заявив про необхідність “обговорювати” пропозицію Путіна. “У кожному разі, ми готові обговорювати зазначену ініціативу і наполягаємо, що без схвалення з боку “ДНР” і “ЛНР” ніякі зміни у форматі врегулювання неможливі”, – вважає він.