В ніч з 7 на 8 лютого Сполучені Штати розгромили в Сирії російську військову колону ПВК “Вагнер”, бійці якого спільно з силами режиму Башара Асада намагалися відбити нафтові родовища, утримувані союзниками США – сирійських демократичними силами (SDF) на чолі з курдами.9 лютого газета Washington Post опублікувала статтю під назвою “У Сирії російська несумлінність обернулася смертельними наслідками”. Там наводиться розповідь очевидця подій – сирійського курдського командира на ім’я Хасан.
Як пише видання, Хасан (його повне ім’я тримається в секреті) вважає, що зрадлива атака 7 лютого – прояв звичайної для Москви несумлінності, яку американські офіційні особи вважають хронічною проблемою в процесі врегулювання війни в Сирії.
За його даними, наступ почався в 80 кілометрах на південний схід від місця базування курдських формувань, що за вісім кілометрів на схід від річки Євфрат: річкове русло вже багато місяців виконує функцію прикордонної лінії, яка відділяє американську зону дій від російської. До штаб-квартирі, де разом з курдами знаходяться американські військові сили, рушили лояльні Асаду танкові і артилерійські підрозділи.
Як тільки Хасан отримав розвіддані про підготовку ворожої вилазки, він негайно – о 21:30 середи, приблизно за півгодини до початку бою – зв’язався з російським штабом в Дейр-ез-Зорі і попросив його зупинити операцію, пояснивши, що його сили не хотіли б атакувати наступаючі сирійські урядові війська. У відповідь росіяни “не прийняли наші пропозиції, всі заперечували і заявляли, що нічого не відбувається”, заявив Хасан.
Аналогічні зусилля зробили американські офіцери, які спробували запобігти зіткненню через “гарячу лінію” зв’язку з Москвою. Пізніше Пентагон сказав з цього приводу, що російські військові запевнили американську сторону в готовності утриматися від нападу на коаліційні сили.
Незважаючи на запевнення російського командування, до 22 години вечора артилерія і танки противника відкрили вогонь. Снаряди розривалися за півкілометра від позицій американо-курдських сил, в той час як сирійські формування просувалися все ближче до штабу SDF. Хасан упевнений, що в складі ворожого підрозділу перебували і російські найманці.
У цей момент в бій вступили ВВС США, серед яких були бойові дрони і надважкий штурмовик AC-130 – літаюча артилерійська фортеця, що несе на борту в тому числі 105-мм гармата. За підтримки інших структур – стелс-літаків п’ятого покоління F-22, вертольотів і наземної артилерії – американці швидко ліквідували загрозу.
За даними Пентагону, американцям довелося вбити близько 100 солдатів противника перш, ніж вороже підрозділ, у складі якого було 500 чоловік і російські танки, припинило наступ.
Російські джерела повідомили про вдвічі більші втрати серед одних лише “вагнеровцев”. Сполучені Штати і їх союзники не втратили нікого, проте був поранений один боєць SDF.
У розпал бою все той же російський офіцер зв’язку, з яким раніше розмовляв Хасан, подзвонив йому і попросив припинити бій, щоб евакуювати убитих і поранених в ході зіткнення – зіткнення, підготовку до якого спочатку цей же офіцер заперечував.
Один з кореспондентів, який разом з журналістом WP розмовляв з Хасаном, попросив його прокоментувати цю суперечність в словах і діях росіян, на що курдський командир відповів: “Як мило! Наддержава не знає, що творять її збройні сили”.
За словами командира, сирійський режим планував наступ, будучи впевненим в слабкості курдів, які зараз змушені були відвернути сили на оборону проти Туреччини в районі Афрін.
Успішні бойові дії завершилися приблизно через сім з половиною годин – до 5:30 ранку. Через сім годин журналіст WP був уже на місці, і Хасан провів його разом з іншими кореспондентами по передових позицій SDF, головне завдання яких – знищення залишків ІГІЛ, розсіяних на схід від Шаддаді.
Кореспондент WP зробив висновок, що американські військові продемонстрували своє переважне військову перевагу в контрольованих сирійських районах, в той час як підтримувані Росією сили дорого заплатили за свою неспровоковану віроломну атаку на нафтогазове родовище “Коноко”, яке бійці SDF відбили у вересні минулого року у ІГІЛ.
WP назвало непереконливим опубліковане Міноборони РФ заяву, в якому вказало, що метою розпочатої атаки було переслідування бойовиків ІГІЛ. На думку журналіста, це повна нісенітниця, і навіть самі росіяни це розуміють, адже завдяки діям проамериканської коаліції в цьому районі не залишилося жодного бойовика Ісламської держави.
“Один-нуль на користь американських військових в боротьбі проти російської тактики« зелених чоловічків », причетність до яких можна заперечувати”, – резюмує видання.
Джерело:Newsader