Подвиг Портон-Дауна: наклеп посольства РФ проти британської лабораторії, яка врятувала людей від хіматакі Москви
Російське посольство в Великобританії розповсюдило заяву про те, що британські представники нібито підтвердили розробку бойових отруйних речовин на об’єкті в Портон-Дауне. В результаті аналізу висловлювань сторін Newsader прийшов до висновку, що слова посла РФ є банальною наклепом – черговим кроком, спрямованим на створення недостовірної інформаційної картини події, що відбулася з Сергіем Скрипалем, його дочкою і ще 19 місцевими жителями. Всі вони, за даними Лондона і багаточисельних союзників, що погодилися з ними , були отруєні виробленим в РФ надтоксичною бойовою отруйливою речовиною “Новачок”.
23 березня видання “Бі-бі-сі” опублікувало витяги з розмови з Гері Ейткенхедом, главою британського центру досліджень отруйних речовин Портон-Даун. Він висловив роздратування конспірологічними натяками Москви на причетність даної центру до отруєння Скрипаля та запевнив, що ніяких витоків токсичних речовин з його лабораторій бути не могло.
“У нас найвищий рівень контролю і безпеки навколо тієї роботи, яку ми проводимо. Нам би не дозволили працювати, якби у нас був відсутній контроль, внаслідок чого що-небудь могло вийти за межі чотирьох стін цього об’єкта. Агент ніяк не міг вийти. У нас є повна впевненість, що звідси до зовнішнього світу нічого просочитися не могло “, – підкреслив він в бесіді з” Бі-бі-сі “.
У цих словах Ейткенхеда російське посольство в Англії побачило непряме визнання того, що Лондон нібито розробляє хімічну зброю.
“Британська сторона фактично підтвердила, що на цьому секретному об’єкті ведеться розробка і вивчення нових компонентів бойових отруйних речовин. Примітно, що Ейткенхед не став заперечувати і наявність запасів хімічної зброї, включаючи, мабуть, і речовина А-234, яке, за офіційними заявами британської сторони, було використано при отруєнні сім’ї скрипаля і сержанта Бейлі “, – заявили в посольстві, зажадавши від Королівства розкрити Москві програму” по виробництву бойових отруйних речовин в Портон-Дауне “, а також по еліться з Росією даними розслідування.
Тим часом, зі слів Ейткенхеда не слід нічого з того, про що йдеться в російському заяві. У цитаті, наведеній службою “Бі-бі-сі”, не міститься вказівки на те, які саме продукти виробляються в секретній лабораторії. Директор центру говорить лише про “роботі”, не уточнюючи, в чому саме вона полягає.
Відповідно, немає ніяких підстав вважати, що беруть інтерв’ю якимось чином підтверджує факт виробництва речовини “Новачок” на очолюваному ним підприємстві. З цього приводу російська сторона поспішає сказати, що британський вчений »не заперечує” наявності запасів хімзброї, включаючи те, яке було застосовано в Солсбері. Однак говорити про те, що співрозмовник відмовляється “заперечувати” якийсь факт, було б можливо в разі, якби журналіст згадав цей передбачуваний факт у своєму запитанні. З тексту замітки не видно, щоб кореспондент “Бі-бі-сі” намагався з’ясувати, синтезується чи на цьому об’єкті “Новачок” – то, що англійські слідчі називають “речовиною А-234”.
Але якщо навіть припустити, що співробітник “Бі-бі-сі” натякав або ж прямо просив розповісти про те, які конкретні хімічні речовини створюються і зберігаються на об’єкті, необхідно звернути увагу на представлений в матеріалі коментар уряду Сполученого Королівства. Там підкреслюється, що країна припинила розробку хімічної і біологічної зброї ще в 1950-ті роки, в той час як в лабораторіях Портон-Дауна розробляються засоби і методи захисту від таких озброєнь: саме для цієї мети англійські хіміки виробляють “дуже малі обсяги хімічних і біологічних агентів “, йдеться на урядовому сайті.
“Вони зберігаються під охороною і безпечними способами утилізуються, коли більше не потрібні”, – підкреслюється в офіційній заяві.
З цього і багатьох інших джерел ясно, що секретна лабораторія поблизу Солсбері існує лише з однією метою – для захисту від різних видів хімічної зброї, які готові застосовувати країни-ізгої і терористи, які відмовляються дотримуватися Конвенцію про заборону хімічної зброї.
Оборонний характер місії Портон-Дауна підтверджується в тому числі тим, що обсяг вироблених хімічних речовин залишається гранично малим. Він недостатній для здійснення будь-яких наступальних дій, що не дозволяє говорити про британського “хімічну зброю”, в наявності якого впевнені російська влада.
Як випливає зі статті “Бі-бі-сі”, про наявніх в англійській лабораторії речовинах правильніше говорити саме як про тестових засобах-зразках, які служать виконанню дослідницьких завдань. Серед них – перевірка ефективності засобів механічної (костюми) і біологічної (антидоти) захисту від отрут, а також проведення розслідувань злочинів, пов’язаних із застосуванням хімічної зброї, як це і сталося в ситуації зі Скрипаль: саме завдяки науково-технічній базі Портон-Дауна британські вчені зуміли вже через кілька днів встановити російський слід в злочині, який є першою в історії НАТО хіматакой проти європейської країни.
Про роль Портон-Дауна в справі Скрипаля говорилося в одному з матеріалів “Бі-бі-сі”: згідно зі статтею, до співробітників лабораторії зазвичай звертаються за допомогою в разі надзвичайних подій на кшталт терактів. Вони були на місці злочину проти Сергія Скрипаля та його дочки вже через кілька годин, оскільки інцидент стався всього в декількох кілометрах від лабораторії – в місті Солсбері.
Фахівці рятувальної служби взяли зразки отрути, які згодом пройшли аналіз в Портон-Даун, де вчені встановили те, про що тепер знає весь світ: на вулиці британського міста було застосовано бойову нервово-паралітичну речовину, розроблену в Росії.
“Представники Портон-Дауна кажуть, що їх роль полягала в тому, щоб допомагати слідству: зберігати зразки речовини в надійному місці (щоб докази не зникли), допомагати лікарям, лікуючим постраждалих і забезпечувати безпеку населення”, – повідомляє “Бі-бі-сі “.
Реагуючи на питання про те, наскільки справедлива версія Росії про причетність самої лабораторії до злочину, директор Ейткенхед відповів: “Те, що це сталося поруч, є збігом. Дуже прикро чути подібне, це просто неправда”.
“Співробітники лабораторії і люди, обізнані про її роботі, підкреслюють, що вона має виключно оборонне призначення, – йдеться в статті. – За словами представників лабораторії, останнім часом вони займаються не тільки питаннями оборони, а й захистом цивільного населення”.
Коментуючи російські звинувачення в тому, що на території об’єкта нібито будується завод для виробництва хімічної зброї, сер Девід Репер, голова правління Портон-Даун, сказав, що “це оборонне підприємство.
“Ми в курсі того, що деякі люди в Росії припускають, що тут будується щось для виробництва хімічної зброї. Це повна нісенітниця”, – наводиться його висловлювання.
Споруджуваний об’єкт в Портон-Дауне описується як лабораторія для вивчення вибухових речовин. Це випливає з документа, що знаходиться у відкритому доступі. Йдеться про звернення адміністрації центру до місцевої влади за дозволом на будівництво.
Як того, як саме здійснюється випробування захисних засобів проти хімзброї, журналіст “Бі-бі-сі” описує побачену їм герметичну камеру, де знаходиться робот, одягнений в костюм хімзахисту.
“У цей час в камеру закачується хімічна речовина. Мета експерименту – з’ясувати, наскільки добре захищає костюм, якщо робот буде здійснювати в ньому різні рухи протягом тривалого часу”, – пише журналіст.
При цьому російське посольство звернуло увагу на те, що 19 березня в інтерв’ю міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон визнав наявність таких зразків. На думку дипмісії Москви, це повинно було переконати нас в злих намірах Сполученого Королівства. Насправді ж це лише в черговий раз доводить, що, на відміну від російської влади, британському уряду абсолютно нема чого приховувати. Не можна того ж сказати про російському Державному науково-дослідному інституті органічної хімії і технології (ГНІІОХТ), фахівці якого раніше відмовилися коментувати ситуацію із застосуванням “Новачка” в Британії, хоча саме в цьому інституті ще за радянських часів був розроблений цей надтоксичність отрута, від якого постраждала 21 британський житель.
Раніше в Портон-Даун прибула група міжнародних експертів Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), щоб потім провести аналізи в цій лабораторії і в інших лабораторіях по всьому світу для отримання незалежного підтвердження результатів Портон-Дауна, лабораторія якого сертифікована ОЗХЗ.
Як вже було сказано, британські фахівці в гранично стислі терміни встановили провину російських агентів в отруєнні Скрипаля речовиною “Новачок”, а головні союзники Британії – США, Франція, Німеччина та багато інших країн – погодилися з висновками англійської сторони.
Newsader вважає, що службовці Портон-Дауна в буквальному сенсі здійснили подвиг, оскільки саме завдяки їхнім діям вдалося уникнути масових жертв в результаті російської хіматакі шляхом застосування рідкісного – по суті, унікального – сверх’ядовітого бойового препарату, виготовленого в РФ. Наш висновок повністю спростовує версію Москви про причетність самої лабораторії до злочину проти Скрипаля.
З’ясовуючи питання про те, як саме британські вчені змогли встановити участь РФ в цьому нападі на Британію, Newsader звернув увагу на коментар одного з творців “Новачка” Віла Мірзоянова. За його словами, на провину Кремля вказує особливий компонент в складі хімічної речовини, розпорошеного в Солсбері. Цей елемент виконує роль хімічного “відбитку пальців”, який в кожному випадку є унікальним і тому здатним вказати на “авторство” застосування.
“Коли ведуть синтез” Новачка “або навіть в бінарному варіанті, повинен обов’язково бути присутнім так званий промоутер. Реакція між двома компонентами починається, але відразу зупиняється, якщо немає третього компонента, який пов’язує побічний продукт реакції. Це з’єднання, швидше за все, відомо англійцям через «продукт», який виробляли в Новочебоксарске. Це аналог газу VX. Швидше за все, такий же промоутер був використаний при виробництві “Новачка”. Це як відбиток пальця “, – пояснив співрозмовник.
Отже, Newsader вважає, що заява російського посольства – одна з численних і при тому абсолютно невдалих спроб звинуватити західні уряди в нападі на власних громадян. Хоча подібні нападки не можуть сприйматися серйозно в західному суспільстві, ми вважаємо, що російська аудиторія цілком може прислухатися до аргументів Кремля, як це сталося в ситуації іншого злочину Росії – знищення лайнера MH-17 в небі над Донбасом, коли аналогічним потоком дезінформації Москва намагалася заплутати аудиторію в питанні про те, чи можна взагалі з’ясувати істину і встановити винних, а також свідомо несправедливо покладала відповідальність на українських військових.