Business is booming.

Вашингтон завдав Росії удар під дих, санкції нарешті діють

191

Тепер, коли адміністрація Трампа після декількох місяців здається начебто бездіяльності, ввела адресні санкції щодо Росії, стає ясно, що Вашингтон завдав Москві удар по самому хворому місцю. Ці санкції повинні стати сигналом про те, що жоден олігарх не може уникнути економічного покарання за участь в передбачуваних злочинах країни.

Російські акції пережили свій найпохмуріший день з 2014 року, оскільки країну охопили страхи з приводу санкцій, введених недавно Міністерством фінансів США. У понеділок індекс РТС, основний індикатор фондового ринку Росії, що розраховується в доларах, обрушився на 11,4%, а у вівторок рубль впав по відношенню до долара на 4,5%.

Ринки країни, які багато інвесторів, які володіють в надлишку російськими цінними паперами, до недавнього часу вважали безпечними і надійними, тепер опинилися у владі Мінфіну США. Введення в дію економічних санкцій в п’ятницю став його найсуворішим – і самим непередбачуваним – кроком.

Удар під дих? Саме так і можна назвати вторинні санкції Вашингтона, які загрожують покаранням фізичним особам і компаніям, які не є американськими і провідними бізнес з потрапили під санкції структурами, так само, як вони погрожували б американцям. Це особливо потужна складова санкцій, введених відносно семи російських олігархів, 12 підприємств і 17 урядовців, які були включені до Списку осіб особливих категорій і заборонених осіб (SDN) Мінфіну США. Вона передбачає заморожування їхніх американських активів і заборону на ведення бізнесу з фігурантами списку для американських фізичних осіб і компаній.

За словами Макса Хесса (Max Hess), аналітика з політичних ризиків консалтингової компанії AKE Group, прийнятий Конгресом закон про санкції CAATSA (закон “Про протидію американським противникам через санкції”) також дозволяє розширювати обмежувальні заходи. Залежно від рішення уряду США, сказав він, “вони в повній мірі будуть застосовуватися практично до будь-якого – скажімо так, до всіх, хто розраховує коли-небудь використовувати фінансову систему США – так само, як і до американського фізичній особі або компанії, а значить, це дуже серйозно “.

Деякі російські підприємства і бізнесмени, довгий час служили каналами для потоків західних інвестицій в країну, сьогодні стикаються з найжорстокішими обмеженнями, що стосуються доступу на міжнародні ринки. І різке падіння цін на російські активи відображає зростаючі побоювання, що наступним може бути хто завгодно.

Миттєві наслідки

Негайним проявом впливу санкцій став відхід генерального директора компанії Glencore Айвана Глазенберга з Ради директорів російської алюмінієвої компанії “Русал”, яка належить олігархові і союзнику Путіна Олегу Дерипасці і тепер перебуває під санкціями.

Швейцарська компанія Glencore, найбільший в світі трейдер сировинних продуктів, володіє 8,75% акцій “Русала”, папери якого після оголошення Мінфіну США подешевшали на 50%. Крок Глазенберга продемонстрував, що навіть неамериканських компанії можуть тепер вважати, що володіти російськими активами занадто ризиковано, що доводить ефективність на рідкість точного удару, нанесеного Вашингтоном по Росії.

У своїй заяві, зробленій у вівторок, керівництво компанії Glencore підкреслило, що зобов’язується «діяти згідно з усіма санкції … з метою пом’якшення ризиків для бізнесу Glencore» в результаті включення “Русала” в список SDN. Наслідки цього для іноземних інвестицій в Росії не залишилися непоміченими на внутрішніх ринках.

Санкції, які, за словами керуючого директора TS Lombard Крістофера Гранвілл (Christopher Granville), за своїм характером нагадують “постріл в упор”, викликають роздратування у інвесторів. Один із західних аналітиків зазначив, що “якщо можна ввести санкції проти” Русала “, то в наступний список санкцій може потрапити будь-яка інша російська компанія, організація або олігарх”.

Президент Дональд Трамп майже вісім місяців затягував з рішенням про введення каральних економічних заходів, закон про які було прийнято Конгресом в серпні 2017 року переважною більшістю. Тому останні обмежувальні заходи для багатьох стали несподіванкою. І, за словами старшого аналітика з питань портфельної стратегії Тіма Еша (Tim Ash) з Bluebay Asset Management, вони є “вирішальним фактором, здатним змінити розвиток ситуації і правила гри з точки зору того, як слід розглядати російські кредитні та ринкові ризики”.

На думку експертів, при Трампе Міністерство фінансів США вперше дійсно “показало зуби” Росії, що викликає питання про те, як Росія буде реагувати, і що буде далі.

Поки Кремль відповів на це заявою, визнавши існування на ринку “сильних негативних тенденцій” і пояснивши їх “емоційними наслідками” санкцій, додавши, що “згодом буде певна коригування”.

Санкції були оголошені в п’ятницю на основі того, що Міністерство фінансів США назвало “зловмисною” діяльність Росії в усьому світі, включаючи військову участь в Україні та в Сирії, а також передбачувані кіберзлочини і втручання у вибори. Всі претензії на свою адресу Кремль раз по раз заперечує.

Схоже, ключовою зброєю Вашингтона сьогодні є непередбачуваність. До сих пір ризик введення санкцій можна було в цілому прогнозувати на основі конкретних дій, що здійснюються Росією.

“Цей принцип більше не діє, – каже Гранвілл. – Уряд США продемонструвало, що буде наносити по російським компаніям несподівані прицільні удари в будь-який момент і без будь-яких конкретних причин, тобто, спираючись не на конкретних, а на загальних претензії до Росії “.

Джерело: inosmi

 

Comments
Loading...