“Податок на посилання” і фільтрація завантажень : закон про авторське право в Європі міняється до гіршого
Майбутня директива про авторське право Європейського цифрового єдиного ринку, проект якої зараз готується в Європарламенті і буде спрямований на голосування в червні цього року, може бути доповнена досить неприємними пропозиціями по фільтрації завантажень хостингами і зборам на користь видавців
Як повідомляє Фонд електронних рубежів(EFF), членами Європарламенту підготовлені пропозиції, погіршуючі майбутню директиву ЄС про авторське право, яка буде спрямована на фінальне голосування 20-21 червня. Як результат, Директива може нав’язати інтернет-платформам обов’язок фільтрації завантаження(ст. 13) і ввести податок на посилання на користь видавців новин(ст. 11).
Директива 2001/29/ЄС Європейського парламенту і Ради Європейського Союзу “Про гармонізацію деяких аспектів авторських і суміжних прав в інформаційному суспільстві” була прийнята в 2001 році і зараз гнітюче застаріла. Завдяки великій праці члена Європарламенту від Піратської партії Німеччини Джулії Реда безліч хороших ідей по оновленню європейського закону про авторське право були включені в звіт Європарламенту в липні 2015 року. Проте Єврокомісія відмовилася від багатьох з цих ідей, і в жовтні 2016 р.випустила законодавчу ініціативу, націлену на надання нових можливостей видавцям. Ініціатива була передана декільком комітетам Європарламенту на чолі з Комітетом з правових питань.
Держава-голова Ради, наскільки відоме EFF, до недавнього часу зважувало “компромісні” пропозиції, оскільки остаточний текст має бути прийнятий Радою Євросоюзу(який можна розглядати як другу частину двопалатного законодавчого органу ЄС). Минулого місяця член Європарламенту від Німеччини Аксель Восс представив пакет власних пропозицій для “компромісу”. Оскільки Восс очолює Комітет з правових питань, це велика проблема.
Як відмічає Джулія Реда, з кожною новою версією пропозицій, які представляє Восс, кінцевий результат стає усе більш абсурдним.
Найзначніші і найбільш тривожні зміни пов’язані з “податком на посилання”, спеціальним збором, що стягується з веб-сайтів на користь видавців новинних матеріалів в обмін на право використання сниппетов, – коротких фрагментів цитованого тексту, – як частини посилання до оригінальної новинної статті.
У 2014 р. в Іспанії був введений схожий податок з метою змусити Google News, найбільший агрегатор новин країни, платити за кожну публікацію, на яку він відправив трафік. В результаті Google News припинив індексувати вміст місцевих газет і новинних сайтів, і через рік дослідження показало, що закон зрештою завдав великої шкоди іспанським виданням, особливо дрібним. Аналогічний результат вірогідний і при поширенні податку по усій Європі.
Пропозиції Восса роблять “податок на посилання” обов’язковим, тобто видавці новин не зможуть відмовитися від нього, навіть якщо захочуть. Практично це може зробити неможливим для видавців новинних матеріалів публікувати свої історії безкоштовно, наприклад, з використанням ліцензії Creative Commons. Примус видавців прийняти додаткове невід’ємне право на винагороду позбавляє видавців свободи вести бізнес і ділитися контентом на власний розсуд.
Цю пропозицію ставить під загрозу існування більш ніж 1,3 мільярда онлайн-робіт, які використовують ліцензію Creative Commons і вільно поширюються сотнями мільйонів творців зі всього світу.
Це не усе. Восс пропонує, що новинні агентства, які частенько публікують “сиру” інформацію, на основі якої журналісти пишуть статті, також повинні отримати право на винагороду, і як наслідок – можливість контролювати поширення фактів. Така міра, згідно з офіційним поясненням, потрібна, щоб боротися з новинними “фэйками”.
Одночасно з цим бібліотеки повинні обкладатися додатковим збором на користь видавців для компенсації прокату і використання творів. Гроші видавництв, отримані згідно із законом, в деяких випадках мають бути розділені з журналістами.
Проте Восс не зміг погіршити і без того погані пропозиції по фільтрації завантаження. Ці пропозиції націлені на хостинги призначеного для користувача аудіо і відео контенту, але досить широкі, щоб поширюватися на будь-який призначений для користувача контент, включаючи, наприклад, код, розміщений на Github, і навіть текст, внесений в редаговану користувачем енциклопедію.
Фактично пропозиції Восса відбивають інтереси тільки однієї сторони – великих видавців, яких дратує Google агрегацією новин і які вимагають оплати. Але вони не враховують:(1) необхідність(2), здоровий глузд(3), вплив на агрегаторов(4), вплив на безліч публікацій і(5) інтереси громадськості, і таким чином карають тих, хто використовує Інтернет як відкриту платформу для обміну інформацією і новаторській діяльності.
У зв’язку з цим, EFF закликає жителів Європи спробувати переконати своїх представників відкинути пропозиції, використовуючи телефон, щоб безпосередньо зв’язатися з представниками в Європарламенті і доставити повідомлення: “Видалити статтю 11, видалити статтю 13 і замість цього надати нам закони про авторське право, які сприяють конкуренції і інноваціям в Інтернеті”.
Джерело: rublacklist