Зенітно-ракетні комплекси С- 300, які Москва називає одними з самих передових у світі засобів протиповітряної оборони, не представлятимуть проблем для новітніх стелс-истребителей США F – 35, що використовують технологію невидимості. Про це пише німецьке видання Die Welt в статті, присвяченій можливому погіршенню стосунків між Москвою і Тель-Авівом у зв’язку з тим, що останній вийшов на новий виток конфронтації з Іраном – головним, окрім режиму Башара Асада, союзником Росії на Близькому Сході.
Газета нагадує про те, що відразу після нанесення Коаліцією на чолі із США ударів по інфраструктурі сирійського уряду Росія і офіційний Дамаск заговорили про можливі постачання в Сирію комплексів С- 300 : як з’ясувалося, системи попередніх поколінь що стоять на озброєнні Асада, виявилися нездатні перехопити жодної крилатої ракети, пущеної силами ВМС і ВПС США, Франції і Великобританії.
У відповідь Ізраїль від імені міністра оборони Авигдора Либермана пообіцяв знищувати будь-які загрозливі системи ППО в Сирії, у тому числі С- 300. Після цього путінська адміністрація офіційно оголосила про відмову від постачань Дамаску. Проте, питання про передачу російських зенітних комплексів поки що повисло в повітрі, і ізраїльські представники продовжують нагадувати Москві про наслідки: як заявив у бесіді з РІА “Новини” колишній глава Міноборони Ізраїлю Моше Яалон, “нам слід бути готовими розібратися і з С-300”.
Говорячи про можливе переміщення С- 300 в Сирію, Die Welt ставить питання про те, “що станеться, якщо системи протиповітряної оборони будуть все ж передані” сирійському режиму.
“У військовому плані система навряд чи виявиться проблемою для військово-повітряних сил Ізраїлю. У країні є цілий ескадрон бомбардувальників F – 35, для яких С- 300 навряд чи представлятимуть небезпеку”, – пише газета, додаючи, що ця ситуація означатиме кінець доброзичливим стосункам між РФ і Ізраїлем.
Видання описує геополітичний контекст, в якому розвивається напруженість між двома країнами.
“З осені 2015 року Москва підтримує сирійського лідера Башара Аль-Асада, тоді як ізраїльські сили громлять проіранські сили, які б’ються на його стороні, – говориться в матеріалі. – Навіть в цій напруженій ситуації країни дотримувалися своїх давніх партнерських стосунків. Після атаки США, Франції і Великобританії проти Сирії Москва оголосила про намір поставляти в Сирію сучасні системи ППО С- 300 . Російські ЗМІ передали заяви Москви : якщо Ізраїль стане атакувати нові системи, це здобуде “катастрофічні наслідки”. Міністр оборони Ізраїлю Авигдор Либерман відповів: “Якщо хтось стріляє в наші літаки, ми дамо відповідь. Ізраїль атакуватиме навіть російські системи озброєння в Сирії, якщо вони будуть використані проти Ізраїлю” “.
Аж до теперішнього часу ізраїльська авіація успішно справлялася з тими засобами ППО, які є на озброєнні сирійської влади. Йдеться про застарілі комплекси радянського і російського виробництва С- 75, С- 200, “Бук” і “Панцир”.
Напередодні Newsader наводив слова Моше Яалона з бесіди з РІА “Новини” :
“З – 300 – могутніша система, і її поява там нам не до душі. Але так само, як ми готові і здатні долати усю існуючу ППО Сирії, нам слід бути готовими розібратися і з С-300”, – сказав Яалон.
За його словами, Тель-Авів відправляє Москві сигнали про “небажаність таких постачань” уряду Сирії.
“Якщо російський уряд нас запитає, поставляти С- 300 або ні, то ми б хотіли, щоб ці комплекси не потрапили в руки сирійцям”, – заявив він.
Офіційно F – 35 все ще проходить тести і доки не перебуває на бойовому чергуванні Ізраїлю, проте за останні два роки в ЗМІ просочувалися чутки про те, що ці літаки вже брали участь в успішних бойових діях проти ізраїльських ворогів.
Востаннє такий слух пройшов в кувейтському виданні Al Jarida, яке повідомило непідтверджену Тель-Авівом інформацію про те, що нещодавно два літаки F – 35, ВПС Ізраїлю провели розвідувальну операцію над Іраном, залишившись непоміченими засобами виявлення цієї країни і інших держав, включаючи Росію.
За останні пару місяців Ізраїль щонайменше двічі наносив удари по іранських об’єктах в Сирії, у тому числі безпосередньо перед військовою операцією західних союзників 14 квітня. У обох випадках загинули в сукупності до декількох десятків іранських військових. В ході авіаударів був знищений іранський зенітний комплекс ППО, що знаходився в нерозгорненому стані.
Джерело: Newsader