Контрабанда під крилом Гройсмана: з чим пов’язана істерика в Кабміні?
Після відсторонення Романа Насірова з посади голови Державної фіскальної служби України, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман призначив свого товариша Мирослава Продана в.о. голови ДМС України, який, в свою чергу, швидко призначив на всі ключові митниці своїх людей. Прем’єром Гройсманом перед в.о. Голови ДМС України була поставлена проста задача – максимальний збір “чорної каси” з імпортерів і експортерів.
На цей момент Продан провів ряд зустрічей з найбільшими імпортерами та експортерами (в тому числі, і горіхів) і контрабандистами, під час яких відкрито обговорювалися і узгоджувалися такси та розміри платежів. Схеми ось-ось повинні були запрацювати на повну …
Однак, в процес втрутилося Головне управління по боротьбі з корупцією і оргзлочинністю Служби безпеки України (ГУ «К» СБУ), яке, в разі отримання оперативної інформації про можливі порушення закону, починало направляти посадовим особам митних органів вимоги по переогляду вантажів. До переогляду оформлених вантажів в обов’язковому порядку залучалися співробітники ГУ «К» СБУ, а наслідком таких повторних оглядів була доплата в бюджет в значних розмірах і складання посадовими особами митних органів протоколів про порушення митних правил.
Відповідно, після завершення чергового “звітного” періоду, прем’єр Володимир Гройсман поставив Мирославу Продану закономірне питання про мізерний (на думку прем’єра) розмір “чорної каси”, на що в.о. голови ДМС України відповів, що не може нормально налагодити роботу, оскільки в справу постійно втручається ГУ «К» СБУ.
Тоді прем’єр-міністр України постановою Кабміну в лютому 2018 забороняє правоохоронним органам втручатися в роботу митниці. Це подавалося в ЗМІ як чергова перемога над корупцією, але наслідки такого рішення не змусили себе чекати. Станом на червень 2018 надходження в бюджет по лінії митних зборів і платежів падають в рази. І це не дивно, адже пропорційно зростає “чорна каса”. Однак, діра в бюджеті зростає, і за цю дірку прямо відповідальний прем’єр-міністр України. Ось він і вирішує звинуватити у всьому правоохоронців, які, як виявилося, за його словами, не дають працювати ні митникам, ні бізнесу, незважаючи на те, що сам 5 місяців тому усунув їх від контролю за митним оформленням вантажів.
Однією з основних причин, які змусили прем’єр-міністра Володимира Гройсмана почати на засіданні уряду “безпрецедентну” боротьбу з “тиском” правоохоронців на імпортерів і посадових осіб митниці, стали наступні події.
Під час перебування 8-10 червня 2018 на фестивалі в Тульчині Вінницької області, голові уряду стало відомо про те, що співробітники ГУ «К» СБУ, здійснюючи супровід кримінального провадження, розпочатого ще в липні 2017 року, вийшли на злочинну організацію, в яку входили посадові особи Вінницької митниці ДМС України Валентин Калашников, Ігор Путішін і Юрій Мацібора.
І дійсно, 18 червня 2018 слідчі направили матеріали кримінального провадження в Вінницький міський суд за звинуваченням осіб в отриманні хабара.
В ході документування злочинної діяльності групи з Вінницької митниці співробітники ГУ «К» СБУ, за результатами проведення слідчих і оперативних заходів, виявляють злочинну діяльність вищих посадових осіб фіскальної служби у Вінницькій області – начальника ГУ ДМС у Вінницькій області Руслана Осмоловського, який тісно пов’язаний з і .в.о. глави ДМС України Мирославом Проданом і особисто добре знайомий з прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом та першого заступника начальника ГУ ДМС у Вінницькій області – начальника податкової міліції Віктора Сирватка, якого теж пов’язують тісні взаємини з Проданом і Гройсманом.
На підставі зібраної доказової бази і проводиться на її основі економічної експертизи було встановлено нанесення економічних збитків державному бюджету за участю названих чиновників ДМС України в розмірі 305 млн. грн. Крім того, зібрані в ході негласних слідчих розшукових дій матеріали підтвердили висновки зазначеної експертизи, з чітким визначенням ієрархічної структури організованої злочинної групи, до якої входять понад 10 осіб, на чолі з місцевим бізнесменом Іваном Немирівським, який тісно комунікує з начальником ГУ ДМС у Вінницькій області Русланом Осмоловським і з в.о. голови ДМС України Мирославом Проданом.
18 червня 2018 року з цього приводу пройшла велика нарада силовиків, на якій обговорили можливість оголошення підозр і затримання учасників ОЗГ, в тому числі і керівництва ГУ ДМС у Вінницькій області, про що стало відомо прем’єр-міністру України Гройсману.
Це блискавично спровокувало його нову заяву і поява цілого “плану” боротьби з контрабандою та тіньовими схемами на митниці. 20 червня 2018 прем’єр-міністр на засіданні уряду представив свій новий “план” і зазначив, що “лідируюча роль належить МВС, ДФС і Національної поліції”.
Однак і тут прем’єру Володимиру Гройсману не пощастило. Не встиг він 20 червня затвердити свій новий план боротьби з контрабандою та провести 21 червня селекторну нараду з питань його реалізації, як один з учасників цієї наради і протеже Гройсмана і Продана – начальник Волинської митниці Віктор Кривицький в черговий раз потрапив в поле зору правоохоронців.
Чи то так співпало, чи то керівництво Головного управління по боротьбі з корупцією і оргзлочинністю Служби безпеки України в особі Павла Демчина просто вирішило вказати на те, що всі зусилля прем’єр-міністра довести серйозність своїх зусиль в боротьбі з контрабандою – просто гра на публіку, але протягом декількох годин після завершення Гройсманом селекторної наради щодо посилення боротьби з контрабандою співробітники ГУ «К» СБУ затримали після виїзду з митного поста “Ягодин” Волинської митниці величезну партію контрабанди.
Правоохоронці зупинили вантажний автомобіль поблизу кордону, який, за документами, віз будівельні збірні конструкції з чорних металів, із задекларованою вартістю 36 000 гривен. Під час перевірки оперативники спецслужби виявили у вантажівці автомобільні запчастини загальною вартістю майже двісті тисяч доларів США. Митні платежі, які повинні були бути сплачені до державного бюджету, складають приблизно сорок тисяч доларів.
Служба безпеки України бачить в діях посадових осіб міжнародного пункту «Ягодин» Волинської митниці, які пропустили цю вантажівку, ознаки скоєння злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.
https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/4957#.JDf9DbmG.dpbs
За інформацією від інформованого джерела на Волинській митниці, вказівку про пропуск цього вантажу за підробленими документами і зі значним заниженням митної вартості вантажу віддав особисто начальник Волинської митниці Віктор Кривицький.
Можна було б сказати про те, що в.о. голови ДМС України Мирослав Продан або прем’єр-міністр України Володимир Гройсман не можуть відповідати за дії начальника кожної митниці, навіть якщо всі знають про їх близькі відносини. Однак, той факт, що чиновник, який після гучних публічних закликів прем’єр-міністра України побороти контрабанду, відразу після завершення селекторної наради щодо посилення протидії цьому явищу, приймає злочинне рішення і віддає незаконний наказ про пропуск величезної партії контрабанди і до сих пір залишається на роботі , від якої його навіть не усувають, говорить сам за себе, і чітко свідчить про заступництво контрабанді на самій верхівці урядової вертикалі.
Матеріал ГолосUA