Стратегія деокупації і реінтеграції Донбасу містить три етапи, перший з яких – припинення бойових дій, заявив президент України Володимир Зеленський, виступаючи на Форумі єдності в Маріуполі. пише Дзеркало Тижня.
“Перший етап – це завершення гарячої стадії і припинення вогню. Ми впевнені, що обов’язково досягнемо цього найближчим часом”, – цитує гаранта LB.ua.
Другим, за його словами, має стати примирення людей і пошук консенсусу. Традиційно заклики до миру з бойовиками лунають із Кремля та від представників проросійських сил в Україні.
“Другий невід’ємний етап – примирення людей, пошук консенсусу. Скільки часу потрібно, щоб загоїлися рани? Це складний, нейрохірургічний процес. Це як тримати сірники біля відкритої каністри бензину – один необережний рух, одна неправильна заява може все перекреслити і відновити гарячу стадію конфлікту”, – додав Зеленський.
На завершальній стадії повинна відбутися “реальна, а не на папері” реінтеграція українських територій, тимчасово окупованих Росією.
“І третій – безпечна реінтеграція не на папері, а реальна. Є багато світових прикладів, коли гостру стадію конфлікту вдалося припинити і навіть відбулося часткове примирення. Але не відбулося головного – повернення території”, – нагадав президент.
І наголосив на тому, що Україну такий варіант не влаштовує, держава розраховує на повноцінне повернення Донбасу і Криму: “”Після п’яти років війни має, нарешті, з’явитися державна стратегія безпечної реінтеграції Донбасу і – нагадую – Криму”.
За словами Зеленського, стратегія має містити чотири обов’язкових складових: прозорість, консенсус, реалізм та імплементацію. А держава повинна не тільки пояснювати власні кроки, але й ініціювати масштабний національний діалог для спільного пошуку рішень.
“Помилково думати, що ми швидко і легко повернемо Крим військовим шляхом. Потрібно розуміти, що вже завтра на окупованій території Донбасу всі люди не заговорять українською. Ми не повинні тішити себе цими ілюзіями”, – констатував президент.
Нагадаємо, раніше в команді Зеленського критикували “непрацюючі” Мінські угоди й анонсували заміну українських перемовників у Тристоронній контактній групі для “пожвавлення”.