Французька Ліга 1 недарма позиціонує себе як “ліга талантів”. Тут і справді щороку з’являються нові зірочки, за якими полюють натовпи скаутів з АПЛ, Ла Ліги та Серії А, йдеться в матеріалі UA-Футбол.
Плинність при цьому вражає – багато хто навіть не встигає як слід засвітитись вдома. Наприклад, Усман Дембеле поїхав в Дортмунд в 19, Рафаель Варан вже в 18 став гравцем “Реала”, а Поль Погба взагалі потрапив в систему “МЮ” в 16 років. Грамотно вибудувана система дитячо-юнацького футболу від Парижа до Реюньйона дозволяє французам розраховувати на нові кадри для збірної буквально щороку. А часом вона і зовсім дарує світу діаманти, на зразок героя ЧС-2018 Киліана Мбаппе.
До слова про зірку “ПСЖ” – його в наш рейтинг ми не включали через непотрібність. Хоча йому лише 21, Кіліан вже надзвичайно популярний по всьому світу і при вдалому збігу обставин може претендувати навіть на Золотий м’яч.
У нашому ж списку представлені головні таланти Ліги 1 до 22 років з числа тих, хто вже встиг себе проявити, але ще не знайшов всесвітню популярність.
7. Мунір Шуяр Клуб: “Діжон” Вік: 21 Позиція: лівий вінгер / атакуючий хавбек Поточний сезон: 20 матчів, 3 голи Ціна від Transfermarkt: 8 млн євро |
Вихованець школи “Ланса”. Швидкий і дуже технічний вінгер з очевидними задатками плеймейкера. Після 22 турів Мунір займає 4-е місце в Лізі 1 за кількістю ключових передач (2.6) після Неймара, Ді Марії та Пайєта. Також він на 5-му місці по вдалим обведенням в середньому за 90 хвилин (3).
Забиває мало, сильного удару немає, зате здорово підкручує м’яч і виконує стандарти. Не цурається оборонної роботи – благо в боротьбі за виживання “Діжону” її сила-силенна. Може втратити голову і заробити дурну картку – позначається південний темперамент, батьки у Шуяра з Марокко і Мавританії.
Безумовно, влітку піде на підвищення – в аутсайдері такому майстру повозитись з м’ячем робити нічого. Якщо вірити пресі, в січні Шуяра безуспішно намагалися отримати “Сельта” і “Севілья”, а “Челсі” хоч і не робив пропозицій, але стежив за ситуацією.
6. Орельєн Тчуамені Клуб: “Монако” Вік: 20 років Позиція: опорний хавбек Поточний сезон: 19 матчів, 1 ассист Ціна від Transfermarkt: 14 млн євро |
Тчуамені виховувався в школі “Бордо”, там же почав дорослу кар’єру і лише тиждень тому перейшов в “Монако” за 18 млн євро плюс бонуси.
Монегасків з покупкою можна тільки привітати. Орельєн був ключовим виконавцем для “Бордо”, поєднуючи функції хвилеріза і глибинного плеймейкера. З м’ячем він в середньому виконував понад 40 пасів за матч з точністю 85%, без м’яча – робив 2.1 відбору, 1.2 виносу, 0.9 перехоплення.
Тчуамені відмінно читає гру, тому рідко фолить. За півтора сезони в лізі він не заробив жодного вилучення, хоча і багато ризикує. За завданням тренера він постійно опускається на одну лінію з центрбеками, допомагаючи тим розігрувати м’яч і вибирати вектор для розвитку атак. Обводить рідко, зате в 88% ситуацій вдало.
До трансферу в “Монако” Орельєна довго дивилися “Вулвз” і дортмундська “Боруссія”, але на переговори так і не зважилися. Ймовірно, даремно – в князівстві вартість Тчуамені, якщо обійдеться без форс-мажорів, ще виросте. А там і виклик в збірну не за горами.
5. Жонатан Іконе Клуб: “Лілль” Вік: 21 рік Позиція: атакуючий хавбек Поточний сезон: 30 матчів, 4 голи, 5 ассистов Ціна від Transfermarkt: 30 млн євро |
Між іншим, друг і сусід Кіліана Мбаппе – обидва виросли в передмісті Парижа Бонді. Більш того, батько Киліана навіть був першим тренером Жонатана.
Іконе починав в “ПСЖ”, але там шансу не отримав і спершу пішов в оренду в “Монпельє”, а потім підписав повноцінний контракт з “Ліллем”, де Луїш Кампуш якраз збирав під одним прапором всіх доступних талантів. Союз вийшов плідним: в сезоні-2018/19 “Доги” взяли срібло, а сам Іконе незабаром дебютував у збірній Франції.
Сильні якості Жонатана – дриблінг, мобільність, гострі передачі. Удар з лівої ноги теж непоганий, хоча реалізація і не його коник. Захисної роботи не боїться і не раз за вказівкою тренера приклеювався до потрібного гравця, заважаючи починати атаки.
Минулого літа “Наполі” пропонував за Іконе 70 млн євро, але отримав відмову. На той момент “Лілль” якраз за ту ж суму продав Ніколя Пепе в “Арсенал” і грошей не потребував. Але мало хто сумнівається, що вже після закінчення поточного чемпіонату Іконе опиниться в більш заможному клубі.
4. Бубакар Камара Клуб: “Марсель” Вік: 20 років Позиція: центральний захисник / опорний хавбек Поточний сезон: 22 матч, 2 голи, 1 ассист Ціна від Transfermarkt: 22,5 млн євро |
Мабуть, головний талант школи “Марселя” з часів Саміра Насрі. Камара з 15 років викликався до юнацьких збірних Франції, але лише в поточному сезоні після приходу на “Велодром” Андре Віллаш-Боаша почав показувати по-справжньому дорослу гру.
2.4 відбори, 1.6 перехоплення та 2.3 виносу в середньому за матч – це цифри набагато вищі за середні у французькій першості. При цьому Камара ще і володіє відмінним баченням поля і пасом – хоч на 10, хоч на 40 метрів, місцями нагадуючи в цьому компоненті капітана “ПСЖ” Тіаго Сілву.
Також в поточному сезоні Бубакар нерідко виходив на новій для себе позиції опорника, і експеримент пройшов вдало. Після цього його почали порівнювати вже з Маркіньосом, чиї відрядження в півзахист при Тухелі стали звичайною справою.
Оскільки “Марсель” сидить на мілині, то Камара, швидше за все, буде проданий вже влітку. Тим більше, що нестачі в покупцях немає. Якщо вірити L’Equipe, Бубакара веде навіть мадридський “Реал”, який бачить в ньому заміну Серхіо Рамосу.
3. Віктор Осімхен Клуб: “Лілль” Вік: 21 рік Позиція: центрфорвард Поточний сезон: 32 матч, 16 голів, 5 ассистов Ціна від Transfermarkt: 30 млн євро |
Ймовірно, найкращий трансфер 2019 року в Лізі 1. “Лілль” заплатив “Шарлеруа” за Осімхена 12 млн євро, а отримав одного з найбільш стабільних бомбардирів чемпіонату.
Віктор подавав великі надії ще в юності, коли з Нігерією виграв ЧС U17 в 2015 році, але потім його рух вгору підкосили невдачі в “Вольфсбурзі”. В Лілль, однак, Осімхен приїхав уже сформованим бомбардиром, і з перших матчів робив результат.
Сильні якості – швидкість, атлетизм, удар з правої ноги, відчуття голу. Вправний на другому поверсі, що на собі відчув “Челсі” в ЛЧ. Відмінно використовує вільний простір, любить прокидати м’яч собі ж на хід. У позиційному нападі сподівається більше на стрибок і вміння вести боротьбу у штрафному – благо, фізика дозволяє. Грати в дир-дир не любить, на носовій хустинці не водиться, над підіграванням ще потрібно працювати.
Преса пише, що Віктор прямо зараз цікавий чи не всім клубам АПЛ, і навіть “Реалу” з “Барсою”. Дурня, звичайно. З його стилем на “Камп Ноу” нігерійцю точно робити нічого. А ось командам, які в кілька торкань проходять центр поля, він обов’язково допоможе.
2. Уссем Ауар Клуб: “Ліон” Вік: 21 рік Позиція: центральний хавбек / атакуючий хавбек Поточний сезон: 29 матчів, 7 голів, 6 ассистов Ціна від Transfermarkt: 50 млн євро |
Один з найсильніших гравців Ліги 1 поза “ПСЖ”. Ауар міг піти в “Ман Сіті” ще минулого літа, але “Ліон” вважав за краще зберегти його ще на сезон. Як виявилося, не прогадав, адже Депай і Ренн-Аделаїд вибули на півроку, і зараз Ауар удвох з Дембеле тягнуть команду на собі.
Сильних якостей у Уссема стільки, що за два сезони в основі “Ліона” він встиг побувати і в ролі вінгера, і плеймейкером, і центрхавом, і всюди виділявся на загальному фоні. В Ауара видатний дриблінг (2.8 обводок за матч), він постійно на м’ячі (45 передач при 86% точності), регулярно пасує під удар (1.1) і за необхідності працює на захисті на рівних з хвилерізами. Наприклад, в поточній ЛЧ у нього 2.5 відбори за гру!
Той факт, що Уссем ще не заграний за збірну Франції, викликає легкий подив, особливо з огляду на його алжирське коріння і бажання “Лисів пустелі” отримати гравця. Але, мабуть, у Дідьє Дешама свої резони.
На клубному ж рівні у Ауара все набагато простіше – в кінці цього сезону він майже напевно поїде в гранд. За останніми чутками, цікавий він всюди – від Ліверпуля до Турина.
1. Едуардо Камавінга Клуб: “Ренн” Вік: 17 років Позиція: опорний хавбек Поточний сезон: 30 матчів, 1 гол, 1 ассист Ціна від Transfermarkt: 35 млн євро |
Абсолютно нереальний хлопець. У 15 років він потрапив в основу “Ренна” і на тренуваннях зрубав Хатема Бен-Арфа; в 16 – видав приголомшливий перфоманс з гольовим пасом проти “ПСЖ”; в 17 – забив дебютний м’яч у чемпіонаті, познущавшись над обороною “Ліона”.
Іноді здається, що Камавінгу не потрібно вчити – він сам знає, як потрібно зіграти, куди відпасувати, коли фолити. Звичайні гравці це осягають по ходу кар’єри, а він таким народився. Феномен, не інакше. Причому вже другий в Лізі 1 за останні п’ять років після Кіліана Мбаппе.
У поточному чемпіонаті у Едуардо фантастичні 4.4 відбору за матч, а ще 1.6 перехоплення та 1.2 виноси при майже 40 передачах з точністю 86%. За великим рахунком, це цифри елітного опорника. Саме такого типажу не вистачає “ПСЖ”, щоб збалансувати атаку і захист – не дивно, що парижани ретельніше за інших ведуть вундеркінда.
З іншого боку, а хто його не веде? Усі топи, у кого достатньо грошей, вже відправили скаутів в Бретань. У “Ренні” очам не вірять: мало того, що в бюджет через півроку-рік гарантовано надійдуть мільйони євро, так ще й з появою Камавінги команда вперше за 48 років виграла Кубок Франції, а зараз йде на третьому місці в лізі. Ще трохи – і бретонці вперше в історії потраплять в Лігу Чемпіонів. Страшно уявити, скільки буде коштувати Камавінга, якщо це трапиться.