Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що Україна спостерігає за кадровими перестановками Володимира Путіна і хоч зв’язки Києва та Москви слабшають, ігнорувати РФ не варто, пише UA.NEWS
Глава МЗС України в інтерв’ю чеському виданню Respect також повідомив, що не виключає війну Білорусі проти Росії та натякнув на долю Януковича для президента Чехії, якщо той піде на таємні домовленості з РФ. Усе інтерв’ю за хвилину.
Україна вивчає кадрові зміни у команді Володимира Путіна, а також конституційні ініціативи президента РФ. Призначення нового куратора з українських питань Дмитра Козака замість Владислава Суркова є «ознакою певної трансформації». «Дехто каже, що прихильника війни Суркова замінив прихильник миру Козак. Але з «рускім міром» треба бути обережними». Тому Україна спостерігатиме за планами Козака.
Зв’язки України та РФ дедалі слабшають. Москва вже не є найбільшим бізнес-партнером Києва, однак ігнорувати Росію не можна, бо вона завжди залишатиметься сусідом України.
Прем’єр Чехії Андрій Бабіш «ніколи не порушував питання» придбання сільськогосподарської землі в Україні для свого бізнесу. «Якщо Бабіш як приватний підприємець захоче інвестувати в Україну, йому будуть раді». Пристайко нагадав, що продавати землю іноземцям в Україні заборонено, але протягом 5 років можна провести референдум, бо «відношення до землі в Україні дуже сильне».
Президенту Чехії Милошу Земану не варто укладати таємні «закулісні» договори з РФ, бо «це завжди погано закінчується». Наприклад, для екс-президента України Віктора Януковича домовленості з Путіним про відмову від асоціації з ЄС в обмін на $3 млрд позики закінчились вигнанням. Водночас Земан, який говорив про необхідність прийняти окупацію Криму, не єдиний проросійський політик у ЄС.
Україна зацікавлена у візиті президента Зеленського до Чехії, якого запрошено на зустріч прем’єрів Вишеградської четвірки. Тим часом чеські прем’єри не часто відвідують Україну. Бабіш приїжджав у листопаді, а до цього Мірек Тополанек ще у 2008 році.
Підтримка Зеленського на виборах означає, що 70% українців «захотіли ризикнути». Нова влада в Україні – це «чистий аркуш». Хоч її представники недосвідчені, «у них немає ніяких сумнівів». Водночас у команді є і досвідчені політики «часто досить жорсткі», «не ті люди, якими легко маніпулювати».
Нова влада в Україні змогла провести багато реформ: скорочення кількості нардепів, новий закон про вибори, реформа прокуратури, новації у податковому і кримінальному кодексі. У планах – судова реформа.
Представники «Кварталу» у владному оточенні Зеленського є «цілком логічним», «президент — повний політичний новачок і хоче мати когось, кому він довіряє». До того ж, групи впливу поширені в усіх політичних системах.
Війна Білорусі проти РФ є ймовірною. «Якщо вони захочуть залишитися незалежними, то зіткнуться з такою ж війною, такими ж труднощами і ж стражданнями, як і ми». Але Пристайко сподівається, що війни не буде. «Білоруси спокійні і терплячі. Але ми були спокійними і терплячими, поки вони не почнуть вбивати вас». Білорусь у контексті відносин з РФ може піти двома шляхами: «за допомогою зарубіжних партнерів бути розсудливими і спокійними — і програти», або «почати боротися прямо зараз».
Публікація стенограми розмови Зеленського та Трампа «вразила» Пристайка. «Наші німецькі друзі були трохи ображені». Але глава МЗС поцікавився, як вони самі говорять про українців «за зачиненими дверима».