Серед білорусів підтримка союзу з Росією почала зменшуватися ще до президентських виборів. Репресії проти опозиції, протестуючих та підтримка Путіна для Аляксандра Лукашенки лише поглибили цей процес, – вказують білоруські експерти
Білоруський публіцист Аляксандр Класкоуський наголошує, що «для прихильників змін очевидно, що якби не Путін, сьогодні не було б влади Лукашенки», передає Польське радіо.
«Цей протест, який вимагає чесних виборів, чітко спрямований проти Лукашенки, і підтримка, яку Кремль надає йому особисто, посилила неприязнь до Росії та її планів поглибити інтеграцію в рамках федеральної держави», – додає аналітик.
Білоруська аналітична майстерня Андрія Вардамацького провела чергове дослідження, яке показало, що з вересня відсоток білорусів, які обирають союз із Росією, а не ЄС, впав із 51,6% до 40 відсотків. ЄС обрали 33% респондентів (у вересні 26,7%). Опитування було проведено в грудні, по телефону, на групі 1008 осіб.
«Люди в Кремлі чітко усвідомлюють цей процес і сприймають його як проблему», – говорить російський аналітик Іван Преображенський, який живе в Чехії.«Це пов’язано, зокрема, з останім витіком інформацій, в яких, за словами авторів публікації (портал The Insider), були опубліковані уривки з листування чиновника адміністрації Кремля Владіміра Чернова. Вони говорять про проєкт створення та підтримки політичних сил у Білорусі, які просувають союз із Росією, але не Лукашенку», – говорить Преображенський.
Ці плани, серед іншого, мали бути відповіддю на погіршення рейтингу Росії серед білорусів та відсутність реальних проросійських сил. «З точки зору Кремля, нинішня ситуація є своєрідною пасткою, тому що і Лукашенка, і опозиція сприймаються як антиросійські», – пояснює експерт.
Класкоуський та Преображенський наголошують, що «проблема» з’явилася набагато раніше. «Сам Лукашенка протягом 2019 “воював” із Росією, намагаючись протидіяти тиску Кремля на поглиблення інтеграції та ведучи численні битви за нафту, газ та інші сектори економіки. Антиросійська риторика була спрямована на електорат Лукашенки і, мабуть, вплинула і на цих людей», – говорить Класкоуський.
«Зараз проблема поглиблюється, але в Кремля немає руху. Путін підтримав Лукашенку під час протестів і зараз не може відступити. У цій ситуації спроби тиску, такі як санкції чи, тим паче, танки, виглядатимуть щонайменше безглуздо. Крім того, зараз у Кремля немає альтернативи Лукашенці», – говорить Класкоуський.
План конституційної реформи, просунутий Кремлем зі змінною дозою тонкощів, яка обмежує роль президента в білоруській системі, є повільним. За словами Класкоуського, заявивши про готовність до цієї реформи, Лукашенка «безумовно, не хоче допустити будь-які зміни, які можуть загрожувати його монопольному становищу».