Поштар-інфо
  • Головна
  • Новини
    НовиниПоказати більше
    Шукали понад три дні: зниклу в Італії студентку з України знайшли повішеною
    2 Min Read
    Деколонізація Росії невідворотна, як і у випадку з Радянською імперією. Кінець буде — Януш Бугайський
    2 Min Read
    “Укрзалізниця” представила перший безбар’єрний вагон для груп пасажирів на кріслі колісному
    2 Min Read
    Нова Галузева угода для будівельників: що змінюється у праці та зарплаті
    1 Min Read
    Розпад росії як фактор безпеки: підсумки експертної дискусії в Києві
    8 Min Read
  • Війна з росією
    Війна з росієюПоказати більше
    Жили під тиском окупантів: Україна повернула з ТОТ ще сімох дітей
    1 Min Read
    У Росії визнали «небажаним» Єльський університет – він розслідував викрадення українських дітей
    2 Min Read
    Розпад росії як фактор безпеки: підсумки експертної дискусії в Києві
    8 Min Read
    Анатолій Дністровий: «росія маскує пропаганду під українську думку»
    2 Min Read
    Настав час Трампу надати більше інструментів для припинення війни – Ліндсі Грем
    1 Min Read
  • Аналітика
    АналітикаПоказати більше
    Шукали понад три дні: зниклу в Італії студентку з України знайшли повішеною
    2 Min Read
    Жили під тиском окупантів: Україна повернула з ТОТ ще сімох дітей
    1 Min Read
    В Індонезії вже другу добу триває виверження вулкана
    2 Min Read
    Деколонізація Росії невідворотна, як і у випадку з Радянською імперією. Кінець буде — Януш Бугайський
    2 Min Read
    “Укрзалізниця” представила перший безбар’єрний вагон для груп пасажирів на кріслі колісному
    2 Min Read
  • Досьє
    ДосьєПоказати більше
    Викритий зрадник у лавах СБУ Дмитро Козюра зривав обміни полоненими
    2 Min Read
    НАБУ розшукує ексдепутата Київради Комарницького
    2 Min Read
    фсб готує провокаційну акцію в Києві з використанням імені керівника ГУР
    1 Min Read
    Захищено: Хто такий Ігор Лапін та чому він став джерелом новин для скабєєвої та соловйова?
    11 Min Read
    Чеський підприємець і гендиректор української інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала продовжує вести бізнес в окупованому Криму
    1 Min Read
  • Від першої особи
    Від першої особиПоказати більше
    Януш Бугайський: «Розпад рф — це процес, який уже триває»
    3 Min Read
    Ветеран заявив про фейкову інформацію з боку командування на Запорізькому фронті
    2 Min Read
    Путін залишився сам – французький генерал про провал стратегії Трампа щодо України
    3 Min Read
    Європейці мають надати Україні ракети для ударів углиб Росії – французький генерал
    3 Min Read
    Орбан вигадав причину, чому виступає проти вступу України до ЄС
    2 Min Read
  • Правозахист
    ПравозахистПоказати більше
    Булінг у приватній школі Києва: батьки виграли дві справи і створили прецедент
    2 Min Read
    Змушував військових будувати котеджі: на Дніпропетровщині судитимуть командира
    1 Min Read
    СБУ затримала у військовій частині “крота”, який коригував ракетні обстріли
    2 Min Read
    У Прилуках чоловік поранив військового ножем у будівлі ТЦК: нападника затримано
    2 Min Read
    На Анну Алхім завели ще одну справу про держзраду
    1 Min Read
Читаю: Коли святкувати Різдво: вибір між Москвою і Європою?
Поштар-інфоПоштар-інфо
Font ResizerAa
  • Головна
  • Новини
  • Війна з росією
  • Аналітика
  • Досьє
  • Від першої особи
  • Правозахист
Search
  • Головна
  • Новини
  • Війна з росією
  • Аналітика
  • Досьє
  • Від першої особи
  • Правозахист
Слідкуйте за нами
© Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Точка зору

Коли святкувати Різдво: вибір між Москвою і Європою?

Грищенко Діана
Грищенко Діана
7 Min Read
Поділіться
Поділіться

Як і в попередні роки, цьогоріч українці матимуть змогу святкувати Різдво Христове за «новим» і «старим» стилем. Принаймні серед православних і греко-католиків більшість святкуватимуть за «старим». Однак серед них є чимало таких, які готові переходити на «новий» стиль. Принаймні з приводу цього дискусії тривають. Про це, власне, йдеться у статті професора Петра Кралюка.

Contents
Календарі – юліанський, григоріанський, новоюліанськийЯк православні робили «календарний вибір»

Наближається Різдво Христове. Не скажу, що в багатьох, але все ж у деяких українців виникає питання: коли його святкувати? Адже держава дала нам два вихідних для цього свята – 25 грудня й 7 січня. І треба якось вибирати. Бо ж не родився Ісус Христос двічі. Але над такою, м’яко кажучи, дивною ситуацією в нас не особливо замислюються. Зрештою, в сфері релігійній працює не стільки раціональність, скільки віра, яка часто спирається на традицію.

Календарі – юліанський, григоріанський, новоюліанський

Зараз світ живе за григоріанським календарем, який став офіційно визнаним стандартом у більшості країн світу. Стосується це й України. Однак переважно наші люди святкують релігійні свята за «старим» календарем – юліанським.

У результаті маємо «цікаву» ситуацію. Коли, відповідно до юліанського календаря, православні й греко-католики мали б дотримуватися посту, то за григоріанським календарем настає Новий рік. Його гучно відзначають, панує всезагальна веселість. Про піст якось забувається. Потім люди різко згадують, що вони християни. Починають готуватися до Різдва, аби потім відсвяткувати його 7 січня.

Чи можна змінити таку не зовсім нормальну ситуацію? Можна, почавши святкувати Різдво 25 грудня за григоріанським чи новоюліанським календарем. Тим паче, що питання календаря не стосується церковної догматики. І взагалі юліанський календар, за який досі тримаються в нас православні, греко-католики й почасти протестанти, радше, є календарем «язичницьким», а не християнським. Варто нагадати, що він був запроваджений 1 січня 45 року до Різдва Христового язичником Юлієм Цезарем. Звідси й назва – юліанський.

Григоріанський же календар запровадив християнин – Римський папа Григорій XIII у 1582 році. І цей календар більш точний, аніж юліанський. Правда, втілення календарної реформи не було справою простою. Деякі країни Європи, зокрема протестантські, не відразу перейшли на григоріанський календар. Не прийняли новий календар патріархи православних церков. Однак сталося це з мотивів, радше, політичних. Патріархи в той час залежали від влади турецьких султанів.

Турки ж, які здійснювали активну експансію на європейські терени, були зацікавлені в конфліктах між католиками й православними. Неприйняття православними нового календаря могло б ці конфлікти загострити, адже в результаті згаданої календарної реформи католицькі й православні свята перестали збігатися. Доходило навіть до кривавих конфліктів на календарному ґрунті.

Зокрема, такі конфлікти виникали на українських землях. Впровадження нового календаря викликало тут жваву полеміку. Наприклад, цьому питанню спеціально був присвячений полемічний твір Герасима Смотрицького «Календар римський новий». Навіть православні єпископи, які пішли на укладення Берестейської унії 1596 року, спеціально обумовили, що святкування релігійних свят у них має відбуватися за старим юліанським календарем.

Тут варто мати на увазі, що календар, маючи обов’язковий, всезагальний характер та постійно повторюючись, є одним із найбільш дієвих інтегральних чинників для людських, зокрема етнічних, спільнот. Наприкінці XVI – на початку XVII століть й пізніше в Україні гостро стояло питання збереження етнічної самоідентифікації русинів-українців, «розрізнення» їх із поляками-католиками. Відзначення релігійних свят за різними календарями, безперечно, сприяли такому «розрізненню». Але чи це «розрізнення» зберігає свою актуальність? Адже зараз, за великим рахунком, поляки-католики не загрожують ідентичності українців, які є православними чи греко-католиками.

Як православні робили «календарний вибір»

Зараз більшість православних церков відмовилися від юліанського календаря. У травні 1923 року Вселенський патріарх Мелетій IV скликав собор, на якому було вирішено відзначати «нерухомі» християнські свята за новоюліанським календарем, що був розробленим сербським астрономом Мілутіном Міланковичем. Цей календар відзначається високою точністю й практично збігався з григоріанським.

Показово, що першими ще в 1923 році на новоюліанський календар перейшли православні Естонії та Фінляндії – країн, які, вирвавшись з тенет Російської імперії, прагнули прилучитися до країн європейського Заходу. Нині ж Фінляндська автономна православна церква взагалі використовує григоріанський календар.

У 1924 році на новоюліанський календар перейшли Константинопольський (Вселенський) патріархат, Кіпрська, Елладська (Грецька) Румунська православні церкви, а також Православна церква в Польщі (правда, остання дозволяла також святкування й за юліанським календарем). 1928 року це зробили Олександрійський та Антіохійський патріархати. Від старого юліанського календаря не відмовилася Російська православна церква (РПЦ) й церкви, котрі, як правило, перебувають у сфері її впливу

З часом новоюліанський календар прийняли Албанська, Болгарська православні церкви та Православна церква Чеських земель і Словаччини. Загалом новоюліанський календар утвердився серед православних тих країн, які або належать до європейського Заходу, або наближені до нього.

Натомість від старого юліанського календаря не відмовилася Російська православна церква (РПЦ) й церкви, котрі, як правило, перебувають у сфері її впливу. Це – Єрусалимський патріархат, Грузинська й Сербська православні церкви. (Хоча, як уже зазначалося, новоюліанський календар уклав саме православний серб!).

До цієї ж когорти належить і недавно постала Православна церква України (ПЦУ). Правда, її предстоятель, митрополит Київський і всієї України Епіфаній ще майже рік тому дав зрозуміти, що українські православні можуть святкувати Різдво й за «новим стилем».

Ще раз повторюся: календар – це не питання церковних догматів. А те, за яким календарем відзначати релігійні свята, це, радше, питання традицій та культурного, а почасти й політичного вибору. Звісно, не все тут просто і однозначно.

«Тягар традиції», як правило, важкий. Але, попри те, варто зрозуміти: якщо ми орієнтуємося на близький до григоріанського новоюліанський календар, як це зробила більшість православних церков, значить ми культурно зорієнтовані на Захід та євроінтеграцію.

Якщо ж не відступатимемо від старого, недостатньо точного, а до того ж ще й «язичницького» юліанського календаря, то й далі орієнтуватимемося на Москву й перебуватимемо в сфері «русского мира».

Вибір за нами…

Поділіться цією статтею
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Telegram Email Copy Link Print

Новини

Шукали понад три дні: зниклу в Італії студентку з України знайшли повішеною
Події Світ
Деколонізація Росії невідворотна, як і у випадку з Радянською імперією. Кінець буде — Януш Бугайський
Важливо Новини Студія InterVizor
“Укрзалізниця” представила перший безбар’єрний вагон для груп пасажирів на кріслі колісному
Події Україна
Нова Галузева угода для будівельників: що змінюється у праці та зарплаті
Важливо Новини Студія InterVizor
Розпад росії як фактор безпеки: підсумки експертної дискусії в Києві
Аналітика На росії Новини Україна
Анатолій Дністровий: «росія маскує пропаганду під українську думку»
Аналітика На росії Новини Україна
“Павутина” дронів. Як Україна входить до клубу світових виробників зброї
Важливо Новини Студія InterVizor
Цифрова держава ілюзій? Як «Дія» та діджиталізація змінюють стосунки громадянина з владою
Новини Студія InterVizor
Передано до суду справу щодо незаконного збагачення голови АМКУ Кириленка
Події Рослідування Україна
80 років Ялтинському порядку: чи ще керує світом Потсдам?
Важливо Новини Студія InterVizor

Вас може зацікавити

Інтерв'юУкраїна

Олег Махніцький: Якщо раніше платили за призначення в прокуратуру, то зараз платять, щоб там залишитися

Колишній Генпрокурор Олег Махніцький дав інтерв'ю "Українській правді"  В інтерв’ю він розповідає про деталі допиту, своє знайомство із…

від Вікторія Світлова
ПодіїУкраїна

Руслан Андрійко: “Блокпост у Кіптях оточила сотня “тітушків”. Готуємося дати відсіч!”

Блокпост активістів Всеукраїнського об'єднання "Свобода", що на трасі "Київ - Москва" поблизу смт Кіпті, оточили близько…

від Вікторія Світлова
Інтерв'ю

Дмитро Ярош в програмі “Hard-Talk” на 112 каналі

Народні депутати з "Народного Фронту" Андрій Левус та Сергій Висоцький підтримують новий рух Дмитра Яроша "ДІЯ".…

від Вікторія Світлова
ПодіїУкраїна

Напад на посольство РФ. Волю Надії Савченко!

В ніч на шосте березня стався напад невідомих патріотів на посольство РФ на Повітрофлотському проспекті в…

від Вікторія Світлова
Поштар-інфоПоштар-інфо
Слідкуйте за нами
© 2016 - ПОШТАР-ІНФО. Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за умови посилання, для інтернет-видань – гіперпосилання на «Поштар-інфо». Редакція не впливає на авторів та їх матеріали і не несе відповідальності за думку, яку вони висловлюють. Контакт: [email protected]
З поверненням!

Зайдіть у ваш акаунт негайно, інакше ми накладемо анафему!

Username or Email Address
Password

Lost your password?