В українському Інституті національної пам’яті заявляють про неможливість продовження роботи українсько-польського форуму істориків в попередньому форматі, польська сторона дала свою відповідь
Український Інститут національної пам’яті заявив про неможливість продовження роботи українсько-польського форуму істориків в попередньому форматі через зміни в скандальному законі Польщі котрий стосується “бандерівської ідеології“. Про це йдеться в заяві інституту, оприлюдненому 7 лютого на своєму офіційному сайті.
Повідомляється, що історичний діалог це основа подолання наслідків минулих конфліктів між народами. Дискусії між істориками активізують нові дослідження, вони є засобом верифікації існуючих уявлень про минуле, усувають із суспільної свідомості шкідливі міфи, стереотипи та упередження, що стоять на заваді приязних стосунків у сучасності. Тому Український інститут національної пам’яті виступив з ініціативою організації Українсько-польського форуму істориків.
“Український інститут, який забезпечував функціонування української частини Форуму, не бачить можливостей для його продовження в попередньому форматі. Ми не можемо гарантувати збереження свободи слова українським дослідникам на польській території чи навіть безпеку їх перебування там”, – йдеться в заяві.
Уточнюється що , ухвалення нового закону про Інститут національної пам’яті в Польщі, яким передбачено зокрема кримінальну відповідальність за заперечення «злочинів українських націоналістів 1925-1950 рр.» суттєво звужує простір для дискусій та діалогу.
“Слідуючи цінностям відкритого діалогу та вільного доступу до джерел, звертаємося до польських колег з пропозицією, щодо продовження історичних дискусій на території України, де відсутні будь-які обмеження чи політичний диктат щодо оцінок минулого”,-підкреслили в заяві.
Певні, що дискусії про минуле мають залишатися прерогативою істориків, а не політиків. Адже саме зважена професійна розмова — а не гучні політичні заяви — є однією з основ для порозуміння між народами.
У той же час, як повідомляє Польське Радіо,Інститут національної пам’яті Польщі здивований заявою Українського інституту національної пам’яті.
ІНП Польщі запевнив, що ухвалені в оновленому законі положення не зачіпають наукової діяльності.
“Побоювання щодо безпеки українських учасників наукових дебатів на території Польщі абсолютно необґрунтовані та навіть провокативні”, – йдеться у повідомлені польської установи.
ІНП Польщі також нагадав, що у 2015 році Верховна рада України ухвалила закон, який надає членам українських націоналістичних організацій та тих, які колаборували з Німеччиною, “статус борців за свободу та незалежність України”.
Польська установа висловила тоді побоювання, що він може “зупинити будь-які критичні погляди про діяльність українських націоналістів, зокрема також представлення фактів на тему “геноциду польського населення, вчиненого УПА”.
Так само інститут , звернув увагу, що “польсько-український діалог про важкі сторони спільного минулого почався набагато раніше, ніж було засновано УІНП”.
ІНП Польщі ,висловив надію на відновлення діалогу з українською стороною та проведення спільних заходів для захисту місць спочинку і символічних місць національної пам’яті.