В Україні проведуть жорстку перевірку пенсіонерів та одержувачів соцвиплат: кого залишать без допомоги
В Україні Міністерство фінансів укотре анонсувало перевірку всіх отримувачів соцвиплат. Верифікацією чиновники займаються вже не перший рік, незважаючи на це, кількість порушників лише зростає. У ситуації, коли вибір стоїть між тим, щоб “почистити” списки або урізати розмір пенсій, це питання набуло особливої актуальності.
Мінсоц і постійна верифікація
В Україні про верифікацію (перевірку) одержувачів соцвиплат говорять ще з часів уряду Володимира Гройсмана. “Слуги” ще 2019-го ухвалили закон “Про верифікацію”, говорили також про створення єдиної бази всіх отримувачів соцдопомоги. Пенсійний фонд регулярно звітував про перевірку пенсіонерів, Мінсоц “чистив” списки субсидіантів тощо. Але й зараз, в уряді, масштаби крадійства вражають.
“Почали розбиратися в єдиному реєстрі, виявилося, що проблем дуже багато”, – розповідають в уряді.
Для вирішення завдань до Мінсоцу та Мінфіну також підключили і Мінцифру. Обсяги допомоги, яка виплачується за призначенням, можуть сягати понад 10%. Йдеться про мільярди гривень.
І зараз, коли у бюджеті не вистачає грошей ні на що, зарплати чиновникам уже затримують, і доводиться сподіватися лише на міжнародну допомогу, верифікацію таки доведеться провести.
“Порушення масові, і це не міністр собі в кишеню щось кладе”, – розповів співробітник уряду, який був присутній під час однієї з нарад із питань роботи онлайн-реєстру отримувачів соцвиплат.
Висновок такий: реєстр до ладу не працює, справжній обмін інформацією так і не відбувся. Українці, як і раніше, намагаються оформляти собі допомогу одразу в кількох регіонах.
Окрім того, є і “пенсіонери”, які отримали виплати з липовими довідками, а у відділеннях Пенсійного фонду заплющили на це очі. “Купівля “інвалідності”, довідок про стаж – це все давно відомий бізнес”, – пояснюють у відомстві.
Вчена Лідія Ткаченко у коментарі пояснила: зараз розраховувати на верифікацію не доводиться. На час воєнного стану всі виплати автоматично продовжили, для цього не потрібно звертатися з документами до органів соцзахисту.
“Вся верифікація може спрацювати за тими виплатами, де є перевірка доходів. За субсидіями, за виплатами малозабезпеченим. За пенсіями і перевіряти нічого, якщо пенсія призначена, значить, людина вже має на неї право. Єдине порушення – якщо людина померла, але продовжує отримувати гроші, але це практично неможливо, за пенсіями вони нічого не можуть виловити, тим більше були постанови, що всі виплати автоматично перепризначаються на час воєнного стану. Весь досвід верифікації, а її почали проводити ще у 2015-2016 роках, теж свідчить про те, що розкриють суттєві порушення. Але нічого не знайшли. У нас самі правила так прописано, що верифікацію вкрай рідко хтось не проходить”, – каже Ткаченко.
Як перевірятимуть?
Механізм для верифікації вже існує, його варто лише правильно використовувати. Згідно із законом, українці мають проходити три етапи перевірки
- під час звернення по допомогу;
- під час отримання допомоги;
- після отримання допомоги.
Але поки в уряді не створили ефективного механізму обміну інформації, знайти порушників буде практично неможливо.
Яку інформацію можуть отримати:
- про зареєстровані автомобілі, мотоцикли та інші транспортні засоби;
- реквізити документів, виданих особі, а також документів, на підставі яких видано такі документи (тип, назву документа, серія, номер, дата видачі та уповноважений суб’єкт, який видав документ, термін дії документа), викрадених (втрачених) документів, місця проживання;
- про осіб, які порушили прикордонний режим, режим у пунктах пропуску через державний кордон України або режимні правила у контрольних пунктах в’їзду-виїзду;
- митне оформлення завезених на митну територію України транспортних засобів, їхніх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
- виписки з бюджетних рахунків для зарахування надходжень щодо сплати особою штрафу за вчинення кримінального чи адміністративного порушення;
- про джерела доходів, отримані фізичними особами від податкових агентів, або ознаки наявності доходу, отриманого фізичною особою від провадження підприємницької або провадження незалежної професійної діяльності.
Виплату можуть просто припинити або змусити повернути до бюджету. Все залежить від конкретного закону чи постанови, за якою виділяють кошти. Наприклад , незаконно отриману субсидію доведеться повернути назад.
Українці спробували обдурити навіть польських чиновників
Якою б не була система перевірки, доки українці шукають способи знайти недоліки в системі, підкуповують місцевих чиновників і отримують із бюджету більше, ніж мають, ситуація кардинально не зміниться. До речі, українські біженці у Польщі також вирішили “обійти систему”.
Українці приїжджають до сусідньої держави, оформляють на себе допомоги та повертаються додому. Це помітили польські чиновники і вже виступили із заявами: отримані гроші доведеться повернути із відсотками.
“Попереджаю, що у нас є можливість перевірити, чи покинула та чи інша людина нашу країну. Коли іноземець, який отримує від нас гроші, не повідомить про від’їзд із Польщі, йому доведеться повернути понад міру одержані кошти з відсотками”, – заявила Івона Ковальська-Матіс, представниця регіонального закладу соціального страхування у Нижній Сілезії.
В умовах різкого зростання дефіциту бюджету українським чиновникам доведеться працювати не менш ефективно, ніж польським. І від того, як ретельно перевірятимуть усіх субсидіантів і пенсіонерів, залежить і те, чи зможе кожен, хто має на це право, отримати свою виплату.