Business is booming.

В Україні змінилися правила для депозитів: Зеленський підписав закон

307

Президент України Володимир Зеленський підписав законопроект №5542-1, який значно змінює правила для вкладників українських банків. Українцям повертатимуть 100% суми на депозитах, якщо банк закриється під час військового стану або протягом трьох місяців після його закінчення. А у мирний час сума гарантування вкладів зросте до 600 тис. грн. (було 200 тис.).

Про це повідомив голова профільного комітету Верховної Ради, народний депутат (“Слуга народу”) Данило Гетьманцев. Загалом документ передбачає:

  • гарантувати під час військового стану та протягом трьох місяців після нього повернення 100% депозиту, якщо банк закриється;
  • після того, як мине три місяці з дня скасування військового стану, гарантований розмір вкладу збільшать з 200 тис. до 600 тис. грн.

Ще одна важлива зміна, яка передбачає законопроект, – приєднання до Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) державного Ощадбанку. Таким чином компенсація депозитів фізосіб в Ощадбанку після війни буде в сумі до 600 тис. грн, як і в інших банках. Скасування 100% гарантії стосуватиметься лише нових депозитів, які з’являться після набуття чинності законом.

На таких змінах, наголошували міжнародні партнери України. Наприклад, Міжнародний валютний фонд (МВФ) та Світовий банк ще з 2018 року говорили про те, щоб зробити Ощадбанк членом ФГВФО.

ФГВФО – це фонд, до якого українські банки (поки що, крім “Ощада”) “здають” внески. Якщо якийсь банк розоряється, його вкладники отримують із цього фонду компенсацію за депозитами.

Зазначимо, що в Україні ще до війни активно обговорювали підвищення гарантованого розміру депозиту. Справа в тому, що після закриття банку вкладникам повернуть лише застраховану суму. Вона вже багато років становить 200 000 грн. Тобто, за наявності депозиту, наприклад, на 240 тис. грн, 200 тис. грн повернуть вкладнику, а 40 тис. грн “згорять”.

Гарантії поширюються лише на депозити фізичних осіб. Внески бізнесу в Україні держава не компенсує.

Comments
Loading...