Business is booming.

“Останній диктатор Європи” Лукашенко підтверджує свій титул

180

Перед черговими масовими протестами в Білорусі заарештували понад 150 осіб.

“У Білорусі затримано ще більше людей. Мої друзі і колеги. Лукашенко нагадує світові, що є люди, які не можуть змінитися”.

Про це пише Емілі Темкін у статті “Останній диктатор Європи” підтверджує свій титул після жорстокої розправи з протестами”, опублікованій на сайті видання Foreign Policy.

Так у четвер написала Ханна Любакова, білоруський журналіст, що проживає в Лондоні, в Twitter. Її твіт мав на увазі Олександра Лукашенка, так званого останнього диктатора Європи та президента Білорусі, який відреагував на протести в своїй країні – одні з наймасштабніших за всю її історію. Він накинувся на іноземців і наказав затримати власних громадян.

Також у четвер, за два дні до чергового великого запланованого протесту, білоруське державне телебачення повідомило, що служби безпеки країни, які досі називаються КДБ, затримали невизначену кількість людей, підозрюваних у плануванні масових заворушень.

Тільки минулого місяця поновилися розмови про те, що Лукашенко відвертається від Росії і орієнтується на Європу. Він балансував між ними протягом багатьох років, і подвоїв зусилля, щоб вийти з тіні Москви після анексії Криму в 2014 році.

Флірт із Заходом, щоб стримати вплив Росії, – це стратегія, яку давно використовував Лукашенко, – сказав Foreign Policy Метью Роянскі з Інституту Кеннана в Центрі Вільсона. “Саме тому він послідовно засуджував анексію Криму Росією і намагався відновити зв’язки з Заходом протягом останніх кількох років”.

Показовий приклад: у січні цього року Білорусь оголосила безвізовий режим для громадян з 80 країн, включаючи США. І коли Росія пригрозила удвічі скоротити експорт нафти в Білорусь і створити зону безпеки там, де раніше був практично відкритий кордон з Білоруссю, Лукашенко відповів, що його відносини з Росією погіршилися, тому що Росія боїться, що Білорусь повернеться до Заходу.

Але, схоже, Лукашенко сам боїться. З 1 березня були заарештовані понад 150 осіб за протест проти “податку на паразитів” для безробітних. За словами Лукашенка, він повинен був боротися з “соціальним паразитизмом”. Але, дещо несподівано, маси у відповідь на це вийшли на вулиці і продовжували протестувати навіть після 9 березня, коли було оголошено, що податок призупинено до 2018 року.

Минулої неділі було заарештовано, щонайменше, троє лідерів протесту, і тепер ще більше перед запланованим на суботу протестом. У вівторок Лукашенко заявив, що влада заарештувала членів так званої п’ятої колони іноземних бойовиків, які пройшли підготовку в Україні, а також у Польщі та Литві. “Є люди, які прагнуть підірвати ситуацію в країні. Я називаю їх “п’ятою колоною”. Вони не опозиція. Вони хочуть організувати повстання в країні”, – сказав він.

Прес-секретар МЗС Литви відхилила заяву Лукашенка. Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс “не почув обгрунтованої заяви з боку Білорусі”, – сказала FP представник прес-служби. Він радить “білоруській адміністрації припинити шукати в інших країнах і усередині держави ворогів, яких можна звинуватити в напруженій ситуації в Білорусі”, – додала вона. Міністерства закордонних справ України і Польщі не відразу відповіли на запит про коментарі.

Те, що Лукашенко звинувачує іноземних провокаторів, не стало несподіванкою, – сказав Роянскі. “Це було його повідомлення, яке стосувалося і протестних рухів більш десятиліття тому, він вважає, що це зовнішна, зазвичай західна, змова з метою дестабілізації Білорусі”.

І те, що Лукашенко перейшов від своєї прозахідної риторики до обвинуваченням своїх сусідів “дозволяє припустити, що Лукашенко продовжить політику балансування, реагуючи на тиск і можливості з усіх сторін”, – сказав Роянскі.

Але затримані – це організатори протестів і журналісти. Це вказує на те, що зараз найбільше тиск на Лукашенка чинить не Росія чи Захід, а сама Білорусь.

Comments
Loading...