Ідея ротаційної військової служби, яка все частіше обговорюється на рівні влади, може стати не лише виходом із мобілізаційної кризи, а й способом відновити довіру до держави серед значної частини суспільства. Про це заявив експерт з безпекової політики Юрій Гончаренко, керівник Дослідницько-аналітичної групи InfoLight.UA, під час панелі «Поточний стан соціальної згуртованості в Україні» в межах Міжнародного форуму «Демократичний тиждень Карпатського моря».
За його словами, ще з 2022 року команда дослідників спостерігає за впливом дезінформації на так званих «ухилянтів» — тих, хто свідомо уникає мобілізації. «Наскільки я знаю, ми єдині, хто опитував цю категорію. Провели приблизно 300 глибинних інтерв’ю. І ми побачили: вони також готові піти служити, якщо буде впроваджено справедливу та прозору модель — ротаційну службу», — наголосив Гончаренко.
Суть моделі полягає в тому, що кожен проходить базову підготовку, злагодження в підрозділі, після чого вирушає на фронт на обмежений термін — наприклад, шість місяців у воєнний період. Після цього гарантований відпочинок — 12 або 14 місяців — і повернення до свого ж підрозділу.
«Головний запит у суспільстві — справедливість. І якщо держава обіцяє, що після ротації буде відпочинок, але не виконує це — тоді й виникає величезна недовіра», — підсумував Гончаренко.