Європарламент прийняв резолюцію про права людини в Криму

Європарламент ухвалив в четвер резолюцію по Криму, в якій звинувачує Росію в порушенні прав людини на півострові, передусім, кримських татар.Повідомляє агентство Інтерфакс Україна.

Європейські парламентарі зажадали звільнення цілого ряду осіб, яких вони називають політв’язнями, призвали забезпечити безперешкодний доступ в Крим представників спеціалізованих структур ООН, ОБСЄ і Ради Європи.

Європарламент, говориться в резолюції, “засуджує ухвалення вироків кримськотатарському лідерові і заступникові голови меджлісу Ильми Умерову, заступникові меджлісу Ахтему Чийгозу, журналістові Миколі Семені; вимагає відміни звинувачувальних вироків і негайного і беззастережного звільнення Умерова і Чийгоза, негайного і беззастережного зняття усіх звинувачень з Семены”.

У документі перераховані імена ще 44 чоловік, у тому числі українського кінорежисера Олега Сенцова, судові вироки яким Європарламент рішуче засуджує.

Європарламент вважає, що права кримських татар були серйозно порушені забороною меджлісу і оголошенням його екстремістською організацією, забороною на повернення його лідерів на півострів.

У резолюції міститься нагадування про те, що реальність репресій і застосування законодавства про екстремізм, тероризм і сепаратизм привели до серйозного погіршення ситуації з правами людини на Кримському півострові.

Депутати ЕП призвали Європейський суд з прав людини(ЕСПЧ) в пріоритетному порядку розглядати усі позови, подані з Криму, оскільки, як вони вважають, російська судова система не може надати і не надає юридичній допомозі в цих справах.

Резолюція засуджує пригнічення незалежних ЗМІ, що представляють меншини, закликає до створення міжнародних незалежних механізмів моніторингу прав людини в Криму. Єврокомісія, на думку депутатів, повинна підтримати проекти і програми обмінів, які сприяють розвитку контактів між людьми, врегулюванню конфліктів, примиренню і міжкультурному діалогу.

Європарламент закликає Брюссель до “гнучкіших підходів, які полегшили б доступ на півострів з відома Києва міжнародних спостерігачів, у тому числі парламентарів, і щоб це не інтерпретувалося як визнання анексії”.

Депутати підтримують санкції відносно “усіх осіб, відповідальних за грубі порушення прав людини”, у тому числі кримських і російських чиновників, що несуть пряму відповідальність за звинувачувальні вироки Ахтему Чийгозу, Николе Семені і Ильми Умерову. Йдеться про заморожування активів і візову заборону.

Європарламент підтримує рішення ЄС про заборону імпорту з Криму і експорту в Крим з Євросоюзу ряду товарів і технологій, а також інвестицій в Крим, обміну товарами і послугами.

Європарламент “виражає глибоку стурбованість у зв’язку з тривалою широкомасштабною мілітаризацією Кримського півострова Росією, яка погрожує регіональній і загальноєвропейській безпеці”.