Федеральна комісія із зв’язку (FCC) США ухвалила рішення про скасування так званого “мережевого нейтралітету” – концепції, яку вона сама ж придумала, насаджувала і навіть захистила в суді.Він забороняв інтернет-провайдером обмежувати на свій розсуд доступ до будь-якого контенту, або брати доплату за більш швидкий доступ .В останні тижні в США пройшли сотні протестів проти скасування мережевого нейтралітету. Повідомляє видання Cnews.
Федеральна комісія із зв’язку (FCC) США проголосувала за скасування мережевого нейтралітету. Рішення було прийнято трьома голосами проти двох. В цілому до складу FCC входить п’ять осіб, один з них – голова комісії. На даний момент з п’ятьох двоє представляють Демократичну партію США, ще троє є республіканцями. Під час голосування голоси розділилися по партіях.
Комісію очолює республіканець Аджіт Пай (Ajit Pai), відомий противник мережевого нейтралітету, призначений на цю посаду президентом США Дональдом Трампом (Donald Trump). Голос паю став вирішальним при ухваленні рішення.
Що таке мережевий нейтралітет
Мережевий нейтралітет в США діяв завдяки постанові тієї ж FCC від 26 лютого 2015 р., згідно з яким телекомунікаційні компанії були прирівняні до громадських ліній зв’язку і підпали під дію Розділу II закону “Про комунікації” 1934 р.
Застосування Розділу II до інтернет-провайдерів заборонило їм організовувати канали швидкого доступу до окремих ресурсів за додаткову плату, що стягується з користувачів або з власників цих ресурсів. Мережевий нейтралітет в США вимагає, щоб будь-який трафік оброблявся провайдерами однаково, без розставляння пріоритетів. Таким чином, компанії не мають права, наприклад, стягувати з користувачів окрему плату за доступ до популярних сайтів на додаток до стандартного пакету послуг доступу в інтернет.
Відміна мережевого нейтралітету означає, що Розділ II більше не має відношення до інтернет-провайдерів. За новими правилами, вони можуть блокувати або приоритизировать будь-який контент на власний розсуд. За словами Паю, мережевий нейтралітет не був потрібний США, і інтернет прекрасно обходився без нього до 2015 р. Його відміна розширить асортимент сервісів, що надаються провайдерами, і позитивно вплине на конкуренцію на ринку телекомунікації, вважає він.
Протести проти рішення FCC
Рішення FCC викликало бурхливі протести парламентарів від Демократичної партії. Генеральні прокурори декількох демократичних штатів повідомили, що мають намір опротестувати рішення комісії в суді.
Некомерційна організація Public Knowledge,що відстоює вільне поширення наукових публікацій, і правозахисна група National Hispanic Media Coalition також мають намір подати до суду. Подібний намір висловила і Асоціація інтернету – торгова група, в яку входять великі ИТ-компанії, у тому числі Google і Facebook.
Критики відміни мережевого нейтралітету вважають, що тепер користувачам важче буде отримати доступ до потрібного їм контенту, а стартапам доведеться платити, щоб дістатися до клієнтів. Навіть в період дії мережевого нейтралітету компанії закривали користувачам доступ до ресурсів конкурентів, тепер ця практика може стати повсюдною. У останні декілька тижнів в США пройшли сотні протестів проти наміру FCC скасувати мережевий нейтралітет.
FCC же говорить, що страшне не те, що якийсь трафік матиме перевагу – страшно, коли люди не дістають доступу до інтернету взагалі. Мережевий нейтралітет, по думці комісії, штучно стримує конкуренцію і розвиток телекомунікаційного бізнесу.
Дії великого бізнесу
Насправді, мережевий нейтралітет повинен був набути чинності ще раніше, коли в 2010 р. був прийнятий Указ про вільний інтернет(Open Internet Order). Проте після 2010 р. деякі пункти Указу були оспорені в суді великими американськими операторами, зокрема, Verizon.
У 2014 р. суд виніс вердикт на користь операторів, після чого у інтернет-провайдерів з’явилася можливість підвищувати вартість доступу до ресурсів з великим трафіком,на зразок таких як в Google або Netflix. Застосування Розділу II закону “Про комунікації” позбавило постанову суду реальної сили, проте тепер воно більше не діє.
Що стосовно Європи?
Безпосередньо рішення FCC ніяк не зачіпає ЄС. Проте, воно може мати неприємні наслідки для європейських технологічних компаній, чиї послуги і чий трафік американські провайдери зможуть “фільтрувати” за бажанням – власному або ж своїх місцевих партнерів.