Бій під Крутами – одна з трагічних сторінок історії України, яку ми повинні пам’ятати

Мало яка інша подія в історії України є настільки ж відомою, як бій під Крутами.29 січня виповнюється 100 років трагедії під Крутами, коли на підступах до Києва стався бій між бійцями УНР та червоногвардійцями.

Вранці 28 січня сотні студентського куреня прибули на станцію Крути та почали рити окопи, займаючи позиції. Озброєння катастрофічно бракувало – загін мав лише 16 кулеметів, невеликий бронепоїзд та обмаль патронів.

Бій під Крутами розпочався 29 січня о дев’ятій ранку з бойового зіткнення захисників з передовим загоном матросів, які намагалися взяти станцію одним ударом. Більшовики мали значну чисельну перевагу, їхній трьохтисячний загін намагався взяти захисників в кільце. З тилу бійців підтримував бронепоїзд з гарматою, який обстрілював нападників.

У запеклому п’ятигодинному бою захисники понесли значні втрати, але змогли відбити перші атаки ворога. Аж ось почали закінчуватись патрони, замовкла і гармата, відстрілявши весь боєзапас. Омельченко запросив підтримки, але штаб не відповів. Як з’ясувалося потім, штабісти кинули бійців напризволяще, втікаючи на потязі назад до Києва.

В цій ситуації юнкери та студенти почали відступати. У бійців Омельченка позаду була відкрита місцевість, тож старшина прийняв рішення багнетною атакою деморалізувати ворога, щоб мати змогу відступити з меншими втратами. Зіткнувшись в рукопашному бою з професійними військовими,хлопці  понесли великі втрати, загинув і старшина Омельченко. Тільки резерв, який вчасно прийшов на допомогу, зашкодив більшовикам взяти бійців у полон.

Пізніше розрізнені частини захисників зібралися разом.Уже на місці з’ясувалося, що немає бійців однієї студентської чоти . Розвідувальний загін, приблизно 30 бійців, загубив орієнтир та потрапив у полон.  Червоногвардійці жорстоко знущалися над полоненими, потім всіх розстріляли. Ідучи на страту, Григорій Піпський, учень сьомого класу, почав співати “Ще не вмерла Україна”, решта його підтримали.

Подвиг студентів  став символом мужності та беззастережної любові до власної Батьківщини. За часів радянської влади, про бій під Крутами забули на довгих 70 років, до отримання Україною незалежності.

Бій під Крутами – одна з трагічних та визначних сторінок історії України, яку ми маємо пам’ятати.