Сполучені Штати готуються до військового удару по режиму Башара Асада у відповідь на вироблену ним чергову хімічну атаку, в результаті якої загинули близько 70 осіб і ще 500 отримали поранення. Про це свідчать заяви перших осіб держави і відповідні маневри військового есмінця в Середземному морі, випливає з матеріалу інформагентства AP.
“Кров сирійських дітей” на руках Путіна
Напередодні президент Трамп на зустрічі з журналістами пообіцяв протягом декількох годин прийняти рішення про заходи реагування на злочин сирійського уряду, пославшись на питання, які повинні розглянути з цього приводу представники військово-силового блоку.
За даними видання, Трамп розповів про наявність у США “великої кількості варіантів відповіді” і пояснив, що інформація про обраний сценарій стане відома вже “дуже скоро, але, можливо, вже постфактум” – тобто, як можна припустити, після здійснення атаки на сирійські об’єкти.
Відзначається, що до такого “швидкого вирішення” Трампа підштовхнув перегляд відеоматеріалів про загиблих жінок і дітей в Думі. “Це не залишиться без відповіді, і відповідь буде потужним. Коли – не скажу”, – наводить WSJ заяву президента, знову назвав хімічні атаки в Сирії “жахливими”, “огидними” і “варварськими”.
Коли його запитали про відповідальність Володимира Путіна, американський лідер знову повторив, що його російський колега цілком може розглядатися як винуватець трагедії в Східній Гуті, де на вихідних були скинуті бочки з отрутою на мирне населення.
“Так, його цілком можна було б назвати винним”, – відповідав Трамп, додавши, що всі відповідальні сторони “заплатять” за те, що він раніше назвав “жахливим нападом” на сирійський народ. Його заява узгоджується висловленим у неділю обуренням на адресу Росії і особисто Путіна, яких він звинуватив у кінцевій відповідальності за застосування хімічної зброї в Сирії.
У зв’язку з цим однією з цілей ударів США може стати російська авіабаза Хмеймім, звідки походить основна частина вильотів ВКС РФ, передає Reuters.
Тим часом на засіданні Радбезу ООН, скликаними американськими союзниками в зв’язку з сирійської ситуацією, посол США Ніккі Хейлі заявила, що на руках Росії “кров сирійських дітей”, і сказала, що “світу пора побачити, як вершиться справедливість”, передає “Бі- бі-сі “. “У будь-якому випадку, США на це дадуть відповідь”, – підкреслила Хейлі.
Newsader передбачає, що Хейлі очевидно має на увазі силовий варіант, оскільки роком раніше після її аналогічної заяви ВМС США завдали удару по авіабазі, звідки сирійські за кілька днів до цього вилітали, щоб зробити газову атаку в Хан Шейхуні, де в результаті загинули близько 100 осіб .
“Дональд Кук” на підході
Повторення такого розвитку подій стає все більш очевидним з кожною годиною, з огляду на повідомлення Time і інших американських ЗМІ, за даними яких прямо зараз один з американських есмінців висунувся до берегів Сирії.
“В умовах жорсткої риторики Білого дому американські військові мають всі можливості для того, щоб виконати будь-який наказ про атаку. Корабель« Дональд Кук »йде на сході Середземномор’я після виходу з порту на Кіпрі. Ракетний есмінець озброєний крилатими ракетами” Томагавк “, які були використані рівно рік тому для удару по сирійському аеродрому після передбачуваної заринової атаки на цивільних осіб “, – йдеться в матеріалі AP.
Газета WSJ підтверджує факт “підготовки ґрунту” для нанесення удару, вказуючи, що “щонайменше, один ракетний есмінець ВМС США висувається до сирійського узбережжя”.
За даними AP, яке посилається на американське джерело, зараз США обговорюють із союзниками можливість спільної військової операції проти Асада. У разі, якщо Трамп вирішить діяти стрімко, найбільш вірогідним його партнером в цій атаці стане Франція, а не Британія, у уряду якої є проблеми з отриманням дозволу від парламенту, пояснив чиновник на умовах анонімності. Напередодні глави МЗС Британії і Франції домовилися “дати жорстку відповідь” винним в сирійській хіматаке.
“З мовчазної згоди Росії”
Інформагентство зазначає, що паралельно Америка намагається продавити ситуацію на дипломатичному фронті, прагнучи переконати СБ ООН прийняти резолюцію із засудженням хімічної атаки режиму Асада.
“В історії сьогоднішній день залишиться як момент, коли Рада безпеки або проігнорував свій борг, або показав свою повну нездатність захистити людей Сирії”, – наводить “Бі-бі-сі” слова Хейлі.
Однак тут, як і раніше, єдиним противником США є Росія, яка більше 10 разів користувалася своїм правом вето як постійного члена Ради безпеки і блокувала всі аналогічні резолюції по Асаду в минулому. Цієї ж позиції Москва притримує і в цій дискусії.
Постпред Валерій Небензя повторив слова глави МЗС РФ Сергія Лаврова про те, що військові фахівці нібито не змогли виявити слідів застосування хімічної зброї в місті Дума. У той же час Міноборони РФ назвало підробкою опубліковані правозахисниками в соціальних мережах фотографії з жертвами хімічної атаки, відзначає “Інтерфакс“. Ця ж тактика була обрана росіянами і в минулому році при оцінці подій в Хан Шейхуні, де пізніше експерти США і ОЗХЗ підтвердили факт застосування сирійським урядом отруйної речовини.
Більш того, під час свого виступу Небензя висунув ще більш екзотичну версію в рамках кампанії по дезінформації Кремля: за його словами, “суботній фейк з Думи має на меті в тому числі переключити увагу громадськості з водевілю про справу Скрипаль”, цитує його ТАСС. Примітно, що раніше російська сторона невпинно повторювала, що сама справа Скрипаль – це прагнення Британії відвернути народ від проблем “брекзіта”.
Тим часом, і на цей раз цілий країн, в тому числі США, Франція, Німеччина і Великобританія, погодилися з тим, що саме війська Асада застосували хімічну зброю проти співгромадян в Думі – одним з останніх повстанських оплотів.
На засіданні РБ ООН країни повторили свої думки.
Французький постпред Франсуа Делатра, кажучи про застосування хімзброї Асадом, заявив, що “ці атаки були здійснені або з мовчазної або ясної згоди Росії, або всупереч її незгоди і військовій присутності”, повідомляє британська телерадіокомпанія.
У свою чергу британський посол Карен Пірс сказала, що поки “британський уряд захищає своє населення, російське – нападає на своїх за допомогою отруйних речовин”.
“Зелене світло” Асаду?
У той же час AP звертає увагу, що застосування Асадом хімзброї відбулося на тлі оголошеного нещодавно бажання Трампа вивести війська з Сирії. З цим рішенням не погодилися цілий ряд ключових відомств – Пентагону, ЦРУ і Держдеп, – і догляд 2 тис. Американських військових був відкладений як мінімум на півроку.
Відповідаючи на питання журналістів у Білому домі, прес-секретар Трампа Сара Сандерс сказала, що було б “обурливим” припускати, що саме президент дав “зелене світло” хіматакам Асада, коли запропонував піти з Сирії.
“Я вважаю обурливим говорити про те, що президент Сполучених Штатів дав” зелене світло “тим жахливим дій, які відбулися кілька днів тому”, – сказала вона.
Джерело: Newsader