У Білорусі прийнятий в першому читанні законопроект, який істотно обмежує інтернет-свободи

Парламент республіки Білорусь більшістю голосів схвалив зміни в “Законі про ЗМІ”, який зобов’яже ідентифікувати онлайн-коментаторів і реєструвати інтернет-ресурси як засіб масової інформації.

Згідно з поправками в “Законі про ЗМІ”, парламентом Республіки Білорусь, тепер ліквідовується анонімність мережевих коментарів, підвищується відповідальність власників інтернет-ресурсів, а співробітники таких видань, що не пройшли реєстрацію, не зможуть вважатися журналістами. Законопроект був ухвалений 98 голосами проти двох. Розробником документу виступило Міністерство інформації.

Добровільна реєстрація інтернет-ресурсів в якості ЗМІ і обов’язкова ідентифікація осіб, що розміщують в них матеріали, у тому числі коментаторів і учасників форумів – найважливіші зміни з числа запропонованих Мининформом РБ. Щоб зареєструвати інтернет-сайт в якості ЗМІ потрібно буде дотриматися ряду непростих вимог, як і “класичному” медіа. Але інакше його журналістів просто не будуть ніде акредитувати , а чиновники не ділитимуться з ними інформацією.

У тексті документу сказано, що обов’язкова ідентифікація коментаторів, але на питання, як вона здійснюватиметься, міністр інформації РБ Олександр Карлюкевич чіткої відповіді не дає, але припускає, що за допомогою SMS- повідомлень. Інтернет-форуми власникам сайтів припаде тепер модерировать. Також в законопроекті прописані можливості блокування соцсетей і інтернет-ресурсів без рішення суду.

“Ідентифікація сьогодні існує у багатьох власників інтернет-ресурсів, і це не викликає обурення. Якщо споживач і ті учасники соціальних мереж, електронного простору апріорі не дотримуватимуться законодавчу базу і йтимуть в якийсь інший простір, я не бачу нічого страшного”, – сказав Карлюкевич.

Зміни повинні торкнутися і ЗМІ. Мережеві видання отримають добровільну можливість зареєструватися як ЗМІ. Без цієї реєстрації співробітники інтернет-редакцій не вважатимуться журналістами і не зможуть користуватися темі ж правами, що і їх колеги з ТБ, радіо, газет і журналів.

На думку, Карлюкевича пропоновані зміни потрібні для “гармонізації білоруського законодавства із законодавством Росії і Казахстану”. Крім того, міністр додав, що в країні стежать за ситуацією з Telegram в Росії.

Замміністра інформації Павло Легкий пояснив, що інтернет-коментаторів не мають наміру позбавляти ніків, але реальні відомості про них мають бути у власника порталу – для притягнення “аноніма” до відповідальності у разі порушення чинних законів і норм моралі.

Закон також заборонить поширення продукції іноземних ЗМІ у Білорусі без наявності дозволу, а редакції телеканалів повинні будуть забезпечити в щотижневому об’ємі мовлення об’єм телепередач білоруського(національного) виробництва не менше 30 відсотків.

У Мининформа з’явиться право просити у власника інтернет-ресурсів, постачальника інтернет-послуг відомості, необхідні для аналізу інформації, розміщеної на інтернет-ресурсі, а також дані, що ідентифікують його власника.

Представники білоруських ЗМІ віднеслися до ініціативи Мининформа досить скептично. Білоруська асоціація журналістів відправила і до Мининформ, і до парламенту свої зауваження по законопроекту. Міністр завірив, що по поправках вже є відповіді: “Можливо, по деяких позиціях пропозиції будуть враховані”.

Джерело: rublacklist