“Новачок” поставлять під нагляд, Гендиректор ОЗХЗ сподівається включити речовину в список хімзброї

Генеральний директор Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) Ахмет Узюмджю сподівається, що нервово-паралітичну речовину "Новачок", яким, як вважають британські спецслужби, були отруєні колишній полковник ГРУ Сергій Скрипаль і його дочка Юлія, буде включено в список хімічної зброї. В такому випадку "Новачок" виявиться під міжнародним наглядом, а країни будуть зобов'язані задекларувати його наявність

У інтерв’ю The New York Times Ахмет Узюмджю розповів, що при отруєнні Сергія і Юлії Скрипалей було використано від 50 до 100 г речовини, що мала рідку форму. За словами пана Узюмджю, це значно більше, чим необхідно для лабораторних досліджень.

“Для досліджень в цілях захисту вам буде треба, наприклад, від 5 до 10 г”, – відмітив він. На думку гендиректора ОЗХЗ, це означає, що речовина могла бути проведена з метою застосування в якості хімзброї .Версію про те, що концентрат, що використався, був спеціально розроблений для диверсійної операції, підтверджує і те, що він був у великій кількості виявлений на дверній ручці будинку Скрипалей, на лавці, на якій їх знайшли, і в інших місцях.

“Одна річ, яку важливо відмітити : нервовий агент, схоже, дуже стійкий, – підкреслив пан Узюмджю.- На нього не впливають погодні умови. Це пояснює насправді те, що ми змогли ідентифікувати його через значний час. Ми вважаємо, що він був високої чистоти”.

Генеральний директор ОЗХЗ  також підкреслив, що працює над включенням нервово-паралітичної речовини “Новачок”, яким, як вважають британські спецслужби, був отруєний колишній полковник ГРУ, в список хімічної зброї, підмета моніторингу. В цьому випадку країни, які розробляють або зберігають подібну речовину, будуть зобов’язані про це заявити.

Раніше, Сергій Скрипаль і його дочка Юлія були виявлені в несвідомому стані на лавці в англійському місті Солсбері. Як заявила британська поліція, вони були отруєні “Новачком”. Згодом обоє вишли з коми. Британська преса, посилаючись на джерела, близькі до слідства, повідомляла, що отрута, якою були отруєні Скрипали, була вироблена в закритому російському місті Шиханы, а безпосереднім виконавцем був колишній агент ФСБ, який прибув у Великобританію на одному літаку з Юлією Скрипаль і того ж дня відлетів.

Росія послідовно заперечує свою причетність до інциденту, посилаючись на те, що “Новачок” проводився і в інших країнах, зокрема в самій Великобританії, США і Чехії. Чеський президент Милош Земан підтвердив досліди, які проводилися з речовиною, проте підкреслив, що учені синтезували лише малу кількість “Новачка”, а після проведених дослідів повністю його знищили.

“У листопаді 2017 року в НДІ Міноборони у Брно була тестована нервово-паралітична отрута, яка класифікується як А230. Кількість виготовленої отрути була дуже малою, і після цього він був знищений”, – сказав Милош Земан.

Прес-секретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пісків уточнив “, що пан Земан “не говорив, що там проводиться саме та речовина, якою були нібито отруєні Скрипали”, а Кремль вважає, що ця речовина “могла проводитися в різних країнах світу, зокрема, в країнах, які, як вони стверджують, мають антидот”.

В той же час посольство Росії у Великобританії продовжує наполягати на тому, що британська влада повинна надати російській стороні повну інформацію про хід розслідування “справи Скрипалей”. Про це в четвер журналістам заявив прес-секретар дипмісії. “Усі б вважали за краще мати справу з офіційними коментарями, а не з витоками, які, як помітив радник по нацбезпеці сер Марк Седвилл, здебільшого “повністю неточні або спекулятивні”.

Ми вже бачили багато витоків по справі Скрипалей”, які потім виявилися неправдивими”, – цитує прес-секретаря “РИА Новости”.

Джерело : Коммерсант