VAR по-українськи: безсистемність системи і логіка логістики

Ось-ось здійсниться і проллється!!! Cистема VAR стоїть на порозі УПЛ і стукає в наші двері. Чи готові ми її гідно прийняти? Адже мало отримати в своє розпорядження блага цивілізації. Потрібно ще вміти ними користуватися.

Яка мета VARа? Звести до мінімуму кількість суддівських помилок – це очевидно. Але невже ж це опція для обраних? Втім, давайте по порядку.

Акцент перший: експериментальність.

Згадаймо, про що ми говорили в грудні. Чи не правильніше було б танцювати від пічки, нехай хоча б зі старту фінальних турнірів? … Інакше введення VAR в УПЛ буде виглядати не велінням часу, а незграбним експериментом. На жаль, саме так воно тепер і виглядає. Відеоасистенти прийдуть на допомогу рефері з чергового, 19-го туру.

Тобто, ви розумієте: усі результативні суддівські помилки, що мали місце в 18-ти попередніх турах, ніхто не скасовує (а навскидку це приблизно два десятка матчів, чий результат міг бути зовсім іншим за участю VAR). А саме в 14-ти останніх турах (4 з яких відносяться до попереднього турніру) ми будемо жити тепер по-новому!

Де система? Де елементарна логіка? Де справедливість, врешті-решт (якщо це слово взагалі доречно, в даному контексті)? Ми маємо справу з, таки-так, досить незграбним експериментом. У чому переконують і наступні роздуми.

Акцент другий: вибірковість.

Друга і остання груднева самоцитата автора.

Ну, а якщо все виявиться зовсім вже банальним, і VAR буде регулярно обслуговувати ігри за участю “Шахтаря” і “Динамо”, тоді мені залишиться згадати свою стару пропозицію про Суперлігу. В якій грали б тільки ці двоє.

На жаль і ах, і тут недалеко від істини. В оприлюдненому списку матчів, які належить обслужити VAR – по дві гри останніх чотирьох турах Другого кола, а також чвертьфінального раунду Кубка. І в п’яти випадках з п’яти можливих це матчі за участю “Динамо”. Тричі облагодіяний “Дніпро-1”. Читайте такожУАФ опублікувала список найближчих матчів, в яких буде задіяна система VAR

“Шахтарю” пощастило лише двічі. Але давайте візьмемо до уваги, що: а) його ігри можуть проходити в один день з “Динамо”, а система буде працювати строго один раз в день; б) “Шахтар”, на відміну від “Динамо”, куди менше її потребує – через турнірне становище, перш за все.

Тоді чому “Дніпро-1”? Розумію, що вступаю на слизький шлях і неминуче отримаю прокльони від дніпровських фанатів. Але чомусь з голови не виходить фраза колишнього президента колишнього “Дніпра” (поза сумнівів не має ніякого відношення до клубу – ну як не вірити такій людині?) – про те, що навесні ми побачимо зовсім іншу команду.

Чарівним чином вона збіглася з рекордним для УПЛ в цю зиму кадровим зміцненням команди Михайленка. І практично всі, хто прийшов – аж ніяк не ноунейми для чемпіонату України. Особисто для себе я звідси роблю нехитрий висновок про повернення в Дніпро футбольних амбіцій. Що, само по собі, чудово. Але далі додумуйте самі …

Є вагомий аргумент, який, здавалося б, повинен обеззброїти автора. Саме в матчах за участю “Дніпра-1” і “Динамо” арбітри припускалися серйозних помилок частіше, ніж в інших, скажете ви. І таки матимете рацію, за винятком одного: частіше, ніж в інших, але не у всіх.

Чому тоді на “Маріуполь” та “Колос”, в чиїх іграх суддівські ляпсуси траплялися ніяк не менше, відео-благодать зійде всього-то по разочку? І, нарешті, чому єдиними командами, які вона і зовсім обійшла стороною, залишилися “Львів” та “Карпати”?

За скромними підрахунками автора (який спирався на оцінки суддівських експертів), саме обидва львівських клуби виявилися в числі найбільш постраждалих від каверз Феміди, втративши в результаті найбільшу кількість “віртуальних” очок. Чому ж зараз вона в упор не бачить саме їх? Команди, які ведуть відчайдушну боротьбу за місце під сонцем УПЛ.

Чи не через їх неблагополуччя? Хоча сьогодні це більше відноситься до “Карпат”, “Львів” ж являє собою типовий економ-варіант. “Ворскла”? Ну там нібито лід уже рушив … А у Львові, до слова, грошики вміли рахувати і в кращі часи, та ще й любили пограти в опозицію з футбольною владою.

І знову до слова, а за весь цей VAR часом окремо і поматчево клуби платити не будуть? Це багато що пояснило б. І зайвий раз підкреслило б безсистемність використання даної системи в Україні. Вірніше система-то якраз була б, але до болю знайома. Її логіка: хто за дівчину платить, той її і танцює.

Ніхто не говорить, що клуби, які купаються в променях VARа, обов’язково отримають від цього турнірну вигоду. Теоретично все цілком може бути і навпаки. Але такий явний дисбаланс: “одному – бублик, іншому – дірка від бублика” дискредитує ідею відеорефері.

Акцент третій: географія.

Намагаюся знайти систему хоча б тут. Пам’ятаючи про те, що в нашому розпорядженні буде всього лише один фургончик, який будуть ганяти по просторах країни, спробуємо простежити хоча б тут якусь закономірність. У сенсі віддаленості міст, в які приїде VAR, один від одного.

19-й тур. Якщо слідувати турнірній логіці, то вже з самого початку з двох суботніх х матчів в Києві важливіше було б забезпечити відеодопомогою суддям той, в якому зустрічаються команди, розташовані в таблиці ближче один до одного. А саме: прямих конкурентів – “Олімпік” і “Львів”. Але вибрали “Динамо” і “Ворсклу”, з різних полюсів таблиці. Однак недільний переїзд до Харкова ( “Шахтар” – “Десна”) виглядає природним – і географічно, і турнірно.

На жаль, не маючи точних розкладів ігор наступних турів, можу лише припускати можливі варіанти, за умови, що ці матчі не пройдуть в один і той же день. З іншого боку, якщо вже відомі ігри за участю VAR, то в рамках одного туру вони абсолютно точно пройдуть в різні дні. З третього – боюся, що спочатку умови взагалі може диктувати телебачення.

У 20-му турі пара матчів обрана географічно оптимально: “Дніпро” – “Динамо” і “Зоря” – “Олімпік” (Дніпро і Запоріжжя).

У 21-му – за цим же принципом, ближче всіх один до одного по карті Запоріжжя і Маріуполь. Але і фронт тут близький. Можливо, тому перевагу віддано “класичної” парі Київ – Харків. Хоча, стривайте, адже можна було взагалі обидва рази в Києві відпрацювати і фургончик зайвий раз не ганяти. Але “Олімпік” з “Десною” залишилися без VARа. На користь “Динамо” з “Колосом” і “Шахтаря” з “Дніпром”.

У 22-му турі VAR приїде до Олександрії і Дніпра. Нема питань.

І, нарешті, в чвертьфіналі Кубка теж все в шоколаді: Київ і Чернігів тут укладаються в схему ідеально – і територіально, і за складом учасників матчів.

Тобто, ось де собака порилася? Скринька відкривалася просто. Застосовуємо логіку транспортної логістики, і вуаля – система працює! Правда, з елементами легкої симпатії до фаворитів – куди ж без них? Втім, хто знає – може бути, і аутсайдерам це згодом компенсується? Будем дивитись.

У мене тільки одне питання тоді залишився. А Львів взагалі побачить VAR в цьому сезоні? Адже добиратися туди найдовше, виходить. А “Львів” та “Карпати” вдома грають строго по черзі – тобто два дні поспіль у Львові йому теж не світить? Тоді мої співчуття львів’янам …

Джерело: Ігор Юрич, UA-Футбол