50 років тому на півночі Польщі почалися антикомуністичні страйки «Грудня 70-го»

Масові протести робітників проходили у ряді міст над Балтійським морем на півночі Польщі. Унаслідок їх придушення комуністичною владою загинули 45 осіб, ще понад 1100 – отримали поранення

Рівно 50 років тому в приморських містах Польщі почалися масові протести робітників проти підвищення цін. Серію страйків, що стала найбільшим опором тодішній владі від 1956 року, назвали «Груднем 70-го». Демонстрації тривали від 14 до 22 грудня і в результаті були жорстоко придушені міліцією та військовими, передає Польське радіо.

Кривава пацифікація протестів призвела до компрометації комуністичної влади Владислава Ґомулки. У тривалій перспективі трагедія «Грудня 70-го» вплинула на реалізацію ідеї незалежних від влади профспілок.

Події 50-річної давнини згадує Павел Владковський, який у грудні 1970 очолив ходу демонстрантів з порту Ґданськ.

«Люди вийшли на вулиці, щоб боротися за свою гідність. Тому що їхню гідність розтоптали», – сказав Владковський, якого згодом звільнили з роботи.

Демонстрації «Грудня 70-го» проходили в Ґданську, Ґдині, Ельблонзі, Щецині і Слупську. У результаті їх придушень загинули 45 осіб, ще понад 1100 отримали поранення. Приблизно 3 тис. осіб арештували. Точна кількість жертв придушень протестів досі невідома.

Для придушення грудневих протестів комуністична влада Польщі використовували загалом 27 тис. солдатів, 550 танків, 750 бронетранспортерів, понад 2 тис. автомобілів, а також близько 100 літаків і вертольотів та 40 військово-морських суден.