Укладено угоду про «брекзит»

Європейський Союз і Велика Британія підтвердили, що досягнуто порозуміння про співпрацю після 31 грудня

У четвер, 24 грудня повідомлено про укладення угоди між Європейським Союзом і Сполученим Королівством стосово взаємної співпраці після перехідного періоду, що закінчується 31 грудня. Це означає, що вдалося уникнути жорсткого «брекзиту», тобто появи мита і експортних квот, чого найбільше побоювалися підприємці з обох сторін, передає Польське радіо.

Проте, після відокремлення Великої Британії від ЄС у торгівлі настануть деякі ускладнення, і частина підприємців та споживачів зіткнеться з певними перешкодами й витратами, пов’язаними з бюрократією. Угода лише невеликою мірою допоможе лондонському Сіті, причому фінансові послуги становлять майже 80 відсотків британського ВВП. За офіційними прогнозами уряду, вихід з ЄС, навіть на основі угоди, стане ударом для економіки і призведе до уповільнення економічного зростання приблизно на 15 років.

Однак, після перехідного періоду Велика Британія набагато більш самостійно формуватиме свою економічну політику: укладатиме торгові угоди, зокрема контролюватиме питання риболовлі, а присутність на ловищах рибалок ЄС буде обмежена, Лондон також, наприклад, формуватиме імміграційну політику.

Згідно з пропозиціями прихильників жорсткішої версії «брекзиту», Велика Британія відмовиться від єдиного ринку та митного союзу. На думку критиків, участь у них обмежувала свободу рішень і заважала в розвитку торгових контактів з економіками за межами Європи, які динамічно розвиваються. У довгостроковій перспективі це визнали кориснішим, ніж залишатися в Європейському Союзі.

Угода написана складною юридичною мовою. Деталі необхідно ще проаналізувати. Документ повинна ратифікувати Палата громад. Незважаючи на ймовірність протесту частини консервативних депутатів, парламентська арифметика вказує, що відхилення угоди є малоймовірним.

Уже відомо, що після 31 грудня 2020 року зміняться правила напливу людей на Британські острови. Досі Лондон був залежним від євросоюзних норм, і це викликало занепокоєння багатьох британців. Від наступного року громадяни країн ЄС, у тому числі поляки, вже не матимуть переваги. У новій системі більші можливості здобудуть кваліфіковані працівники, наприклад спеціалісти у сфері ІТ та інженери. Зате, важче буде оселитися у Великій Британії, наприклад, будівельникам та прибиральникам.