Усі деталі нашумілої історії в одному матеріалі.
Вранці 27 жовтня спортивну спільноту сколихнула новина про те, що Всесвітнє антидопінгове агенство (WADA) звинуватило Національний антидопінговий центр України (НАДЦУ) у порушенні міжнародних стандартів тестування.
Чому розгорівся скандал?
У 2019 році WADA розпочало операцію під кодовою назвою “Геркулес”. Розслідування тривало упродовж двох років. У результаті було встановлено, що упродовж 9 років (починаючи від 2012 року) Національний антидопінговий центр України завчасно повідомляв спортсменів про те, що найближчим часом до них прибудуть допінг-офіцери для взяття проб у позазмагальний період.
“Є переконливі та підтверджені докази того, що НАДЦУ зв’язувався зі спортсменами чи їхніми тренерами, щоб попросити їх з’явитися до центру наступного дня для тестування.
Наявні дані свідчать про те, що НАДЦУ часто переймає цю практику перед важливими міжнародними змаганнями, і були випадки, коли вся національна команда з виду спорту була у НАДЦУ в очікуванні тестування”, – розповів директор WADA Гюнтер Янгер.
Крім того, під час операції “Геркулес” було знайдено докази, що у 2021 році Національний антидопінговий центр свідомо повідомив про шість проб, взятих у змагальний період, як про тести, які були здані у позазмагальний період, порушуючи різні статті всесвітнього антидопінгового кодексу.
“Дані свідчать про те, що зразки були неправильно представлені для того, щоб спортсмен здав необхідну кількість позазмагальних тестів до Олімпійських ігор у Токіо.
Неправильне заповнення форми впливає на аналіз, що проводиться лабораторією, оскільки деякі речовини та методи заборонені лише на змаганнях. Таким чином, позитивний тест може бути помилково класифікований як негативний і в результаті спортсмен може уникнути порушення антидопінгових правил”, – пояснив Янгер.
Розслідування також порушило питання щодо цілісності методів тестування НАДЦУ та компетентності деяких співробітників. Водночас операція “Геркулес” не виявила доказів існування допінг-схем у Федерації легкої атлетики України (ФЛАУ).
Однак вдалося ідентифікувати особу, пов’язану з ФЛАУ, яка могла бути замішана у торгівлі препаратором еритропоетином. Він перебуває у списку заборонених речовин WADA.
Реакція міністерства спорту України та НАДЦУ
Міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт прокоментував розслідування WADA, за результатами якого Національний антидопінговий центр України було звинувачено в маніпуляції з допінг-пробами.
На своїй сторінці у Facebook Гутцайт повідомив, що після того, як WADA опублікувало звіт про порушення з боку НАДЦУ міжнародних стандартів тестування спортсменів, директор Національного антидопінгового центру України Іван Курліщук та його заступник Ярослав Кручек подали у відставку.
“Міністерство заявляє, що ми займаємо чітку позицію у боротьбі з допінгом і нікому не дозволимо порушувати антидопінгові правила. Реакція на порушення буде миттєвою та жорсткою”, – зазначив Гутцайт.