У Брюсселі на саміті «Східного партнерства» буде прийнята «заява трьох»

Захід пройде сьогодні у Брюсселі за участю України.

У середу, 15 грудня о 16:00, у Брюсселі стартує саміт “Східного партнерства”, в якому візьмуть участь лідери Євросоюзу. На захід запрошено Вірменію, Азербайджан, Грузію, Молдову та Україну. Членство Білорусі у “Східному партнерстві” призупинено у зв’язку із санкціями ЄС.

Саміт відкриють президент Євроради Шарль Мішель та президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. Україну на саміті представить особисто президент Володимир Зеленський.

Під час саміту планується спільна заява країн “Асоційованого тріо” – Грузії, Молдови та України. З 2009 року керівники Тбілісі, Кишинева та Києва домагаються преференцій щодо отримання офіційної перспективи щодо вступу до ЄС, що є кінцевою метою їхньої співпраці в рамках “Східного партнерства”.

Україна розраховує на те, що за підсумком саміту в декларації з’явиться пункт, в якому амбіції “Асоційованого тріо” будуть визнані ЄС правомірними, і в якому вступ до Євросоюзу буде згаданий як кінцева мета трьох країн, що прагнуть цього.

Також Грузія, Молдова та Україна планують у рамках саміту “Східного партнерства” 15 грудня включення параметра безпеки, оскільки ці країни мають на своїй території заморожені чи активні конфлікти за участю Росії.

Після ескалації на українсько-російському кордоні Євросоюз готовий розширити кордони “Східного партнерства”, доповнивши його оборонною та безпековою співпрацею, щоб вибудовувати політику стримування агресії РФ.

Програма «Східне партнерство» була запущена у 2009 році та покликана наблизити Вірменію, Азербайджан, Білорусь, Грузію, Молдову та Україну до ЄС.

Ініціатива передбачає створення спільного економічного простору між ЄС та Східним партнерством, а також поступову інтеграцію шести країн до енергетичного союзу ЄС, транспортної спільноти та єдиного цифрового ринку.