Партія Шольца заявляє про необхідність збільшити поріг держборгу для надання допомоги Україні

Правляча у ФРН Соціал-демократична партія Німеччини наполягає на збільшенні порогу державного боргу, висунувши це як умову для виділення 3 мільярдів євро на військову допомогу Україні.

Про це повідомляє Zeit, передає Укрінформ.

Як зазначається, партія канцлера Олафа Шольца заявляє, що рішення про нові поставки зброї в Україну на суму 3 мільярди євро може бути прийняте до парламенських виборів, однак для цього необхідно призупинити так зване боргове гальмо – суворі обмеження на державні запозичення в Німеччині.

«Я закликаю інші парламентські групи швидко вжити заходів для цього законодавчо дозволеного та необхідного кроку. Ми можемо прийняти це рішення до федеральних виборів», – заявив керівник парламентської групи СДПН Рольф Мютценіх.

При цьому він застеріг від фінансування допомоги Україні «за рахунок інших сфер бюджету, таких як витрати на сім’ї, інвестиції чи пенсії», а також зауважив, що «після вступу Дональда Трампа на посаду (президента США – ред.) можуть постати нові виклики».

Водночас канцлер Олаф Шольц заявив, що його позиція у цьому питанні незмінна: «Ми профінансуємо це додатково за рахунок позик».

Натомість генеральний секретар Вільної демократичної партії і колишній міністр юстиції Марко Бушманн звинуватив Шольца в шантажі Бундестагу.

«Шольц ніколи не турбувався про Україну. Його завжди хвилювало призупинення “боргового гальма”. Тепер він хоче шантажувати Бундестаг 3 мільярдами євро і погрожує, що інакше Україна нічого не отримає», — написав Бушманн у соцмережі X.

ВДП і «Зелені» пропонують фінансувати додаткову допомогу Україні за рахунок статті бюджету про «незаплановані витрати».

Консервативний блок ХДС/ХСС також закликав виділити Україні нову допомогу перед виборами.

Як повідомлялось, ФРН внесла “боргове гальмо” до Конституції у 2009 році, запровадивши набагато жорсткіші обмеження на державні позики, що передбачені Пактом стабільності та зростання Європейського Союзу. «Боргове гальмо» значною мірою забороняє федеральному уряду та урядам федеральних земель брати нові борги за винятком надзвичайних ситуацій. У 2020 році федеральний уряд скористався цим для пом’якшення економічного впливу пандемії.

Правляча у ФРН коаліція у складі СДПН, «Зелених» і ВДП розвалилась у листопаді 2024 року через суперечку навколо бюджету, зокрема додаткової допомоги Україні. Канцлер і його партія наполягали на знятті так званого боргового гальма, інші дві партії були проти. Через це був звільнений міністр фінансів, що призвело до урядової кризи та призначення позачергових парламентських виборів.