“Путін дуже хоче вбити імпорт”: економіст пояснив, як диктатор заганяє росіян у “новий СРСР”

Росія стоїть на межі економічного повернення в радянські часи. Володимир Путін і його уряд прагнуть максимально скоротити імпорт, що призводить до створення закритої економіки з низькоякісною продукцією та дефіцитом товарів. Очікується, що це шлях до “нового СРСР”, де полиці магазинів знову можуть спорожніти, а споживачі будуть змушені задовольнятися тим, що є.

Про це OBOZ.UA розповів Ігор Ліпсіц, вчений-економіст і маркетолог. “Путін дуже хоче убити російський імпорт, без жартів. Є завдання скоротити частку імпорту в російському ВВП до 17%. Це якраз радянська норма. Це якраз черги за югославськими чоботями і коли фінські дублянки завозили, і це був дуже великий блат, встигнути таке раз у житті було дуже велике щастя”, – зазначив він. 

Будь-яка економіка потребує товарів, які надходять з двох джерел: внутрішнє виробництво та імпорт. Проблема в тому, що російська промисловість історично не відзначалася високою якістю продукції. Це ще одна спадщина СРСР, якщо ринок закритий, то стимул покращувати якість відсутній, адже вибору у споживачів немає.

Однак імпорт також вимагає фінансових ресурсів, а саме – валюти. Основне джерело валюти для Росії – експорт, насамперед нафти та газу. Але через санкції та обмеження зовнішня торгівля РФ падає, а разом із нею скорочується приплив валюти. Менше валюти – менше можливостей закуповувати імпортні товари. Як наслідок, полиці магазинів можуть почати порожніти.

“Сама вона виготовляє зазвичай досить паршиву продукцію. Це теж спадщина СРСР – тому коли в тебе закритий ринок, напружуватися за якістю та іншими параметрами не потрібно, куплять і так… Ця спадщина залишилася, тому в Росії дуже мало того, що там роблять добре”, – пояснює Ліпсіц.

Найяскравішим прикладом змін є автомобільний ринок. Колись росіяни звикли купувати якісні машини та змінювати їх кожні три роки. Тепер ситуація кардинально змінилася. Більшість європейських і японських виробників покинули Росію, і на ринок хлинули китайські авто, які за якістю значно поступаються тим, що були раніше.

“Росіяни звикли купувати хороші машини. На піку вони змінювали машини в середньому раз на три роки. Вважалося, що більше трьох років їздити просто непристойно… А тепер, що вони можуть купувати? Купують досить паршиві китайські автомобілі, які блищать боками, але гниють за два роки”, – наголошує Ліпсіц.

Багато покупців змушені купувати машини, які вже через два роки починають гнити. Альтернативою є імпорт преміальних автомобілів через треті країни, такі як Казахстан або ОАЕ. Але вартість таких авто в 3-4 рази вища за їхню початкову ціну.

Росіяни поки що не вірять у повернення дефіциту та порожніх полиць. Вони звикли до повних магазинів і широкого вибору товарів. Але цей вибір був можливий лише завдяки імпорту, який нині опинився під загрозою.

Якщо нинішня економічна політика продовжиться, країна може повернутися до радянської реальності: обмеженого асортименту, товарів сумнівної якості та дефіциту. В умовах закритої економіки стимул для покращення продукції зникає, і ринок просто заповнюється тим, що є. 

Як повідомляв OBOZ.UA раніше, коли західні інвестори масово залишили Росію через повномасштабне вторгнення в Україну, у Кремлі покладали великі надії на “дружні” країни. Як виявилося, дарма – станом на жовтень 2024 року обсяг іноземних інвестицій в РФ опустився до мінімуму за 15 років.