Кабінет міністрів України ухвалив постанову №163, якою встановив заборону на направлення осіб з інвалідністю на ВЛК для проходження медичного огляду – у разі, якщо відомості про інвалідність є в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів “Оберіг”. Докладніше про це нововведення читайте у матеріалі OBOZ.UA.
Черговий крок до “держави у смартфоні”
Новий урядовий документ передбачає доповнення до постанови №932 від 16 серпня 2024 року “Про реалізацію експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів”.
Сенс експериментального проєкту в тому, що було вирішено об’єднати в єдиному державному реєстрі “Оберіг” інформацію про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, яка є у МВС, Міноборони, Генштабу ЗСУ, Міністерства юстиції, Державної міграційної служби та Адміністрації державної прикордонної служби. Щоб ця інформація там автоматично перевірялася на справжність (верифікація) і відображалась у мобільному застосунку “Резерв+”.
Одним словом – черговий крок до тотальної цифровізації та створення так званої держави у смартфоні. І ось 14 лютого до цієї держави як одна із республік увійшло ще й Міністерство охорони здоров’я.
“У разі внесення до “Оберігу” відомостей про наявність в особи інвалідності, передбачено не направляти таких осіб на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду”, – повідомив представник Кабінету міністрів у парламенті Тарас Мельничук.
Відомості про наявність інвалідності можуть вноситися до Єдиного державного реєстру на запит особи з інвалідністю через електронний кабінет призовника “Резерв+”.
“Інформація включатиме відомості про встановлення та зміну групи інвалідності (зокрема, її групу, причину та термін, на який встановлено інвалідність). Заборона направлення на ВЛК стосується всіх груп інвалідності. Але треба зазначити, що при цьому за громадянами зберігається право за власним бажанням подати документи на розгляд ВЛК і отримати постанову військово-лікарської комісії”, – каже OBOZ.UA медична адвокатка, членкиня комітету медичного та фармацевтичного права НААУ Юлія Миколаєць.
Плюси та мінуси нової постанови
Набуття чинності постанови №163 – безперечне благо як для військовозобов’язаних із інвалідністю, так і для ТЦК та СП з військово-лікарськими комісіями.
“Суттєво знімається напруженість у суспільстві, пов’язана з мобілізацією та бусифікацією. Тобто людину зупинили, вона відкрила “Резерв+”: є інвалідність. Все, ніхто тебе у бус не садить і на ВЛК не відвозить, перевіряти, який там інвалід. Це знімає значну частину проблем останнього часу. Знову ж таки, ВЛК не робитимуть свідомо непотрібну роботу, а зосередяться на справді необхідних медичних оглядах”, – каже OBOZ.UA колишня директорка Центру надання безкоштовної вторинної правової допомоги Наталія Костишин.
Але, на її думку, це нововведення – палиця з двома кінцями, і воно має підвищені корупційні ризики.
“Як МСЕК не перейменовуй, липові інвалідності оформлятимуть все одно. Але виявляти їх стане значно складніше. “Інвалідизують”, наприклад, якогось прокурора, він одразу інформацію – в “Оберіг”. І все – він за законом недоторканний, його перевіряти ще раз буде дуже складно”, – каже Наталія Костишин.
Щодо перевірки правдивості встановлення інвалідності, то ця процедура постановою №163 не регулюється.
“Перевірка обґрунтованості рішень, схвалених експертними командами або МСЕК, проводиться на виконання ухвали слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді. Або за результатами моніторингу проведення оцінки повсякденного функціонування особи”, – каже Юлія Миколаєць.
Тобто тепер, щоб перевірити справжність інвалідності, потрібні дуже вагомі підстави чи підозри. Потрібно отримати ордер на перевірку, так би мовити. А потім спрямовувати людину на перевірку до державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України”. Це у місті Дніпрі.