Верховна Рада України ухвалила законопроект 1581-д про житлово-комунальні послуги. Таке рішення підтримали 262 народних депутатів . Про це повідомляє 112.ua .
“Законопроект сьогодні має вирішальне значення для того, щоб не гальмувався процес реформування сфери житлово-комунальних послуг, і щоб в кінці кінців ті ЖЕКи, яких люди вже хочуть замінити на своїх управителів, з якими вони зможуть домовлятися по вартості надання житлово-комунальних послуг, щоб в кінці кінців цей процес розпочався”, – зазначила заступник голови комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Олена Бабак.
За її словами, даний законопроект запроваджує договірні засади взаємодії споживача з управителями і з усіма надавачами комунальних послуг, водоканалами, теплоенерго, компаніями з поводження з відходами, електроенергетиками, газовиками.
Фінальним голосуванням депутати повернули три поправки у формулювання профільного комітету:
1.Про те, що дія законопроекту розповсюджується не тільки на багатоквартирні будинки, а й на надання послуг з постачання і розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових і дачних будинках.
2.Стаття щодо повноважень органів державної влади та органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг.
3.Про права і обов’язки споживача.
В ході обговорення, зокрема, критикували відсутність у документі норм про якість житлово-комунальних послуг. Представник комітету у відповідь зазначала, що ці питання регулюють інші підзаконні акти.
Питання формування тарифів окремо описала Олена Бабак: “Ми пропонуємо виділити з діючого тарифу на воду і тепло, які діють у відношенні до споживача у багатоквартирному будинку, витрати на утримання абонентських служб і визначити їх у розрахунку на зрозумілу для людей одиницю виміру, а саме, у гривнях на одну квартиру в місяць. Це замість незрозумілих, наприклад, “30 гривень за гігакалорію”, щоб людина побачила, скільки їй коштує”.
Вона підкреслила, що згідно документу, у багатоквартирних будинках електрика і газ подаються по індивідуальних лічильниках.
“Я дуже сподіваюсь, що весь парламент дасть право українським споживачам самостійно, на підставі виваженого економічного рішення приймати свої рішення по вибору моделі відносин між монополістами “Водоканалами” та “Теплоенерго”. Щоб у вас ні в кого не було страхів щодо будинкових лічильників газу, законопроект раз і назавжди чітко зазначає, що у багатоквартирних будинках електрика і газ продаються по індивідуальних лічильниках, квартирних, газу і електрики, і по прямих індивідуальних договорах з квартирами. Виключення становитимуть лише лічильники електрики у місцях загального користування, – освітлення, ліфти”, – уточнила нардеп.
Законопроект стверджує, що споживач у разі заборгованості за комунальні послуги має платити пеню, однак “пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином”. Таку поправку прийняли з голосу.