Жителя Китаю засудили до тюремного терміну і великого штрафу за продаж акаунтів до VPN- мережі. За чотири роки успішного обходу внутрішньої цензури він заробив більше $75 тис.
Повідомляє видання c.news.
Житель Китаю засуджений до 5,5 років ув’язнення за незаконне налаштування VPN- мережі і продаж доступу до нього. Вирок був ухвалений судом Гуанси-Чжуанского автономного району КНР. Місцевій прокуратурі вдалося довести, що Ву Сянян (Wu Xiangyang) в 2013 р. настроїв віртуальну приватну мережу, яка дозволила йому обійти існуючу в Китаї інтернет-цензуру(на заході за нею закріпилася назва “Great Firewall” – “Великий фаєрвол“) і безперешкодно відвідувати будь-які іноземні ресурси.
Вирішивши заробити на своєму таланті, Ву Сянян почав продавати доступ до акаунтів в VPN спочатку своїм знайомим, а потім і стороннім людям. Але основою клієнтури стали іноземці, що мешкають в Китаї, яким доступ до західних сайтів часто потрібний по роботі. За чотири роки заповзятливий китаєць зумів заробити 500 тис. юанів – більше за $75 тис. На цю суму держава його і оштрафувала, на додаток до тюремного терміну. Слідство встановило, що до моменту упіймання в червні цього року Ву обслуговував близько 8 тис. іноземних громадян і близько 5 тис розквартированих в Китаї компаній.
“Анонімайзери, такі, як VPN, є ключовим чинником захисту прав людини в інтернеті, – вважає Уільям Ні(William Nee), дослідник Amnesty International в Гонконзі. – Той факт, що ця людина отримала такий тривалий термін для продажу VPN, є дуже тривожною ознакою. Це доводить, що китайський уряд має намір покарати тих, хто намагається перестрибнути через “Великий фаєрвол“.
Війна китайського уряду проти VPN триває вже на протяг декількох років. Деякий час влада КНР тестувала різні методики обмеження доступу до іноземних ресурсів, наприклад, вводячи обмеження на відвідування соціальних мереж з облаштувань компанії Apple. З 2015 р. влада почала просто відключати абонентів мобільного зв’язку за використання застосувань, що дозволяють самостійно настроїти VPN.
У січні 2017 р. була заборонена робота VPN- сервісів, що не пройшли державну реєстрацію. А опісля півроку китайський уряд наказав усім телеком-провайдерам країни заблокувати користувачам доступ до незаконних віртуальних приватних мереж.Західні журналісти відмічають, що цю заборону місцеві жителі часто ігнорують, а силові структури вважають за краще не зв’язуватися з порушниками, які використовують VPN в особистих цілях, або на безкоштовній основі діляться ним з декількома друзями. Але коли справа доходить до спроб монетизації, влада поводиться суворіше. У березні 2017 р. був засуджений до 9 місяців укладення ще один VPN- підприємець.
У серпні цього року в Китаї були затверджені нові правила користування інтернетом, спрямовані на боротьбу з анонімними повідомленнями, які користувачі залишають на форумах і інших майданчиках. З 1 жовтня 2017 р. усі такі повідомлення віддаляються державною інтернет-цензурою. Виконання норми забезпечує Адміністрація кіберпростору Китаю.
Проект “Золотий щит”, який неофіційно називають “Великий фаєрвол “, почав діяти в 2003 р. Його створення голова КНР Сі Цзиньпин(Xi Jinping) обгрунтував необхідністю встановлення кибер суверенитета республіки. У рамках проекту була створена система спеціальних серверів між китайськими провайдерами і глобальними мережами. “Великий фаєрвол” блокує доступ до ряду іноземних ресурсів, а також не дає китайським сайтам посилатися на зарубіжні джерела без попереднього дозволу.Також система проводить фільтрацію іноземного контенту за ключовими словами, які визначають органи держбезпеки.
Фактично китайцям закритий доступ до усіх великих західних соціальних мереж і сервісів електронної пошти, сайтів багатьох американських видань і, звичайно, ресурсів з порнографією.
Також в країні діє закон про кібербезпеку, прийнятий в листопаді 2016 р., який зобов’язує інтернет-провайдерів співпрацювати з урядом в розслідуванні злочинів і справ, що відносяться до національної безпеки. Також закон вводить обов’язкове тестування і сертифікацію ИТ-устаткування і дає владі необмежений доступ до даних компаній, що потрапили під підозру.
Крім того, вводиться обмеження на зберігання даних за кордоном: будь-яка інформація про китайських громадян, зібрана усередині Китаю, повинна зберігатися на його території. На зберігання даних за кордоном потрібно спеціальний дозвіл.