Австралія — країна бурхливих пожеж, але пожежі зими 2019-2020 стали винятковими. Тривала посуха, що спостерігалася в Австралії, спричинила ранній початок сезону пожеж у вересні 2019 року, пише Токар.ua.
Лісові пожежі, які спалахнули на тлі рекордної спеки
Зазвичай сезон пожеж в Австралії припадає на січень-лютий і триває до березня, коли починаються дощі та знижується температура. Нещодавні дощі трохи допомогли пожежникам у боротьбі зі стихією, але синоптики очікують на підвищення температури.
2019 рік став найспекотнішим та найсухішим роком для Австралії за всю історію спостережень
Цей сезон пожеж — не найстрашніший за всю історію Австралії (принаймні, поки що). Найсмертоноснішим став лютий 2009 року. Тоді загинуло приблизно 180 осіб, 50 зникли безвісти, було зруйновано понад 3,500 будівель.
Найстрашніші пожежі в Австралії
Наразі відомо про 25 загиблих, більш ніж 2 тис. зруйнованих будинків, сотні тисяч евакуйованих та 1,25 млрд постраждалих тварин (щонайменше 500 млн із них загинули).
Максимальна добова температура в Австралії 7 січня 2020 року
Масштаби шокують. Ось порівняння з попередніми пожежами в Каліфорнії та Амазонці:
Порівняння австралійських пожеж з іншими на Землі
Якої шкоди завдано екології?
Всесвітній фонд природи (WWF-Australia) припускає, що могло загинути 1,25 млрд тварин. Згоріло понад 8 млн гектарів, що дорівнює площі ОАЕ чи Австрії. Щоб порівняти, на цій інтерактивній карті можете накласти площу австралійських пожеж на будь-яке місто чи країну.
Багатьом лісам на відновлення знадобляться десятки років. Деякі види тварин або повністю зникнуть, або опиняться на межі вимирання. Багато тварин просто згорають безпосередньо під час пожеж, а інші — гинуть через відсутність води, їжі та укриття.
Тварини, що тікають від пожеж в інші місцевості, згодом повернуться. Але, оскільки території вигоріли, там бракуватиме ресурсів для виживання. Інші тварини на нових територіях зустрінуться із «конкурентами», які живуть тут здавна. Виживати в таких умовах буде складно.
Загинуло майже 8 тисяч коал
Такі втрати серед тварин — страшна трагедія. Австралія має напрочуд багате різноманіття ссавців – понад 300 автохтонних видів. За останні 200 років вимерло приблизно 34 види місцевих ссавців. Це найбільший показник вимирання серед усіх регіонів світу.
Згори — австралійський острів Кенгуру 16 грудня 2019 року. Знизу — він же три тижні потому. Червоним позначено зони, які досі у вогні. Найменший «натяк» на рослинність, що не згоріла, позначено яскраво-зеленим кольором.
На острові Кенгуру живе чимало однойменних тварин, а також опосуми, бандикути, варани Розенберга, єхидни та інші унікальні звірята. Загалом, ⅓ території острова віддана під національні парки та заповідники. І прямо зараз ⅓ палає.
Де пожежі, там і дим
Дим від пожеж забруднює атмосферу з такою силою, що, дихаючи повітрям у Сіднеї, люди завдають собі такої ж шкоди, як від 37 викурених сигарет. Дим розноситься вітром і вже дістався Південної Америки:
Під час лісових пожеж виникає діоксин — вкрай отруйна речовина. Щойно він потрапляє до організму людини, то поглинається жировими тканинами та фактично живе в них, через свою хімічну стійкість. Невеликі дози діоксину викликають алергію та подразнюють очі. А от великі — вражають печінку, шкіру, імунну та нервові системи.
Період напіврозпаду діоксину в організмі становить 7-10 років. А в довкіллі діоксин накопичується в харчовому ланцюзі та швидко поглинається рослинами. Пам’ятаєте отруєння Ющенка? Його отруїли саме діоксином.
Коли пожежі закінчаться?
Важко сказати, бо це майже неможливо прорахувати. Вогонь рухається з небувалою швидкістю, однією з причин якої є вітер. Загальна тенденція лісових пожеж у світі насторожує — зниження температури не завжди призводить до зменшення інтенсивності вогню. Цього разу пожежі зачепили навіть ділянки, які зазвичай достатньо вологі й впевнено протистоять вогню — тропічні та евкаліптові ліси.
З одного боку — океан, а з іншого — пустеля. Рано чи пізно вже нічому буде горіти.
Олександр Хелд, експерт із пожеж Європейського лісового інституту
Якось не втішають ваші прогнози, Олександре…
Чи винне в цьому глобальне потепління?
Не зовсім. Глобальне потепління не є основною причиною пожеж — існують сезони пожеж, так само, як існують сезони дощів. Але глобальне потепління «підливає олії у вогонь». Майже безпосередньо. Гарячіший та сухіший клімат лишень сприятиме посиленню пожеж. І тому будь-яка екстремальна погода посилюється.
Метеорологи Австралії прогнозують підвищення температури у найближчі три місяці:
У східній частині Австралії високі шанси (80%) спостерігати температуру вище середньої максимальної (у період з січня по березень)
Вчені прогнозують, що наприкінці цього століття, внаслідок змін клімату, ми побачимо значно інтенсивніші пожежі.