Перед тим, як ми перейдемо до розгляду теми обшуку, пропоную кожному, хто читає цю статтю, відповісти на запитання, а що таке обшук? Логічно, що обшук – це раптова слідча дія, мета якого, виявлення і фіксація обставин вчинення злочину, знаряддя злочину і доказів. Однак в нашій країні реальність відрізняється від закону. Найчастіше метою обшуку є отримання доступу до інформації підприємства, блокування його господарської діяльності і, як наслідок, отримання «відступного».
Тепер давайте відповімо на інше цікаве запитання: а до кого звертатися під час обшуку? Як показує практика, у багатьох Клієнтів відсутнє розуміння необхідності саме кримінального адвоката (краще адвокатської фірми з кількома кримінальними адвокатами) для супроводу таких заходів. Одні вважають, що у них бухгалтер, він же юрист, він же кримінальний адвокат. Інші, що інхаус юрист/адвокат все знає. Поняття «тижюрист», на жаль, вводить багатьох в оману.
Тому у кожної компанії в обов’язковому порядку повинно бути розуміння, що робити і куди бігти, якщо прийшли непрохані гості. Адже часто в стресовій ситуації, коли в двері ломляться люди в масках, пошук адвоката відбувається за принципом опитування співробітників і отримання відповіді «мій гінеколог порадив Іванова». Таким чином, бажано ще в спокійні часи визначиться з тими людьми, які будуть захищати фірму і її співробітників від кримінального переслідування.
При цьому важливо зрозуміти вже на стадії вибору адвоката його роль на обшуці. Багато хто вважає, що адвокат повинен ногою вибити двері, нахамити слідчому і операм і, таким чином, захистити свого Клієнта. На мій погляд, такий підхід є помилковим. Адвокат, в першу чергу, повинен зробити все можливе для того, щоб створити максимальний комфорт топ-менеджменту, співробітникам і зберегти майно компанії.
Наприклад, під час обшуку одного з Клієнтів я поводився спокійно і налагодив комунікацію зі слідчим. В результаті, замість вилучення всіх носіїв інформації, первинної і бухгалтерської документації, були вилучені лише 3 комп’ютери і пару папок з документами. Якби я спочатку повівся по-хамськи, то правоохоронці забрали б все, як спочатку і були налаштовані. В іншій ситуації, коли мене намагалися не допустити на обшук (хоча по КПК уже кілька років зобов’язані допускати на будь-якій стадії), я ламав двері, залучав громадськість і тільки таким чином домігся повернення обшуку в законне русло.
Також обов’язковим є мінімальний інструктаж персоналу про те, як поводити себе під час обшуку. Люди повинні знати, що у них є не тільки обов’язки, а й права. Ясна річ, що в стресовій ситуації велика частина інформації вивітриться, проте основні правила: нічого не говорити і нічого не підписувати, думаю зможе запам’ятати кожен. Більш того, на підприємстві повинні бути одна-дві «спеціально навчених людини», на яких під час обшуку може послатися кожен співробітник. При цьому такі навчені люди зможуть виразно пояснити, як себе потрібно вести і звернути увагу на порушення правоохоронців під час обшуку.
Необхідно зрозуміти, що під час обшуку повинна снувати співпраця адвоката і співробітників фірми. На підприємстві одночасно присутня велика кількість слідчих і оперативних співробітників (від 5 до нескінченності). Один або кілька адвокатів фізично не можуть одночасно бути присутнім скрізь. Таким чином, відразу після початку обшуку співробітники мають розосередитись так, щоб біля кожного непроханого гостя постійно присутній хтось із фірми. Зазначені дії, з високою долею ймовірності, вбережуть фірму від крадіжки і «підкидання».
Як же не повинен поводити себе персонал під час обшуку? В першу чергу він не повинен мовчати. Необхідно терміново викликати адвоката і виконувати всі його доручення. Також співробітники не повинні бути балакучими, адже кожна крупинка інформації згодом може призвести до непоправних наслідків. Так, на питання слідчого: «а де Ваш шеф?», співробітники не можуть відповідати, що він тільки що вибіг через задні двері і поруч стоїть його машина, зараз на ній він поїде. Розповідати про внутрішні правила, традиції, місцезнаходження документів, матеріальних цінностей поза офісом теж не слід. Особлива проблема нашого часу це соцмережі. Те, що людина не скаже прямо слідчому (бо шеф заборонив), він спокійно викладе в Фейсбук з описом: «у нас обшук, але ми хитрі, в офісі все не зберігаємо…».
Кожен співробітник повинен чітко розуміти, що допит під час обшуку заборонений. У стресовій ситуації, якою безумовно є обшук, ніхто не може поручитися, як він себе поведе. В такому стані людина може наговорити не те, що зайвого, а сказати все, що завгодно, лише б повернути себе в зону комфорту. Саме тому я наполягаю на тому, щоб співробітників допитували виключно через кілька днів після обшуку, коли людина прийде до тями.
Пропускний режим – вічний головний біль всіх служб безпеки на підприємствах. З одного боку, повинна сидіти людина в холі на першому поверсі і, при появі людей у погонах, відразу сигналізувати в офіс, з іншого, необхідно створити чітку систему пропускного режиму вже на вході фірми. На жаль, часто двері офісу відкривається всім бажаючим, що відразу підвищує раптовість обшуку, а значить, зменшує час підготовки до нього.
З розряду «must have», на підприємстві має бути встановлена система відеоспостереження, яка буде фіксувати на зовнішнє джерело зберігання (краще хмара) все, що відбувається під час обшуку. Думаю, багато хто до цих пір пам’ятають випадок, коли відбувався «обшук», а в реальності грабіж, в ювелірному магазині. Під час такого «обшуку» прокурорами і поліцейськими були розкрадені ювелірні прикраси на десятки мільйонів. Якби не засоби відеоспостереження, залучити громадськість і довести потім незаконність дій правоохоронців було б набагато складніше.
Політика чистого робочого столу – одне з найскладніших до дотримання умов на підприємстві. Дуже часто на столі лежать чорнові записки із зазначенням телефонів і якихось цифр, іменами людей і так далі. Саме такі записи завжди вельми цікавлять слідчих і в обов’язковому порядку вилучаються. Вміст комп’ютера теж завжди привертає інтерес правоохоронців. Якщо на комп’ютері буде виявлено хоч один файл з назвою підприємства, що цікавить слідство, то носій інформації з цим файлом заберуть. При цьому автозаповнення паролів на електронній пошті і при вмиканні комп’ютера є постійною проблемою. Тому привчіть себе і Ваш персонал до правильної гігієни як на робочому місці, так і комп’ютері.
Як видно з вищевикладеного, поведінка персоналу є одним з ключових факторів, які впливають на результат обшуку. Добре замотивований персонал, який поважає своє керівництво і розділяє цінності компанії, в стресовій ситуації зробить багато для того, щоб Ваша фірма і далі процвітала, даючи можливість добре жити своїм співробітникам. Саме тому корпоративна культура і постійна робота з персоналом є важливими «незримими» факторами підготовки до будь-яких слідчих та оперативних дій.
Підсумок обшуку, в принципі, завжди передбачуваний. Хоч щось та буде вилучено. Повернення того, що забрали – результат тривалої і кропіткої роботи, основи якої закладаються саме під час обшуку.
Слід зазначити, що часто ми забуваємо про те, що ризик обшуку поширюється не тільки на підприємство. Так, власник бізнесу і топ-менеджмент цілком можуть не чекати «непроханих гостей» у себе вдома. При цьому, якщо фірма в тій чи іншій мірі захищена, то вдома до такого повороту подій ніхто не готовий. І як поведеться мама з однорічною дитиною на руках, коли до неї в квартиру вломитися 10 мужиків, невідомо. Швидше за все звичайна людина розгубиться і буде думати не про захист своїх прав, а про збереження здоров’я малюка і порядку в будинку. І шанси на те, що слідчий, або хтось із оперів, нагадають про право на адвоката і дочекаються його наближаються до нуля. Тому кожному необхідно заздалегідь потурбуватися про дотримання зазначених вище правил не тільки в офісі, а й у себе вдома.
Як показує практика, до обшуку неможливо бути абсолютно готовим. Людський фактор неможливо усунути, а певні накладки завжди бувають. Однак дотримання зазначених вище правил, з одного боку, допоможе компанії пройти обшук з мінімальними наслідками, а з іншого, помітно спростить і прискорить повернення вилученого майна!
Олексій Некрасов, радник АФ Pragnum
Джерело: ЛІГА-ЗАКОН