Поштар-інфо
  • Головна
  • Новини
    НовиниПоказати більше
    Ryanair скасовує 170 авіарейсів через страйк диспетчерів у Франції
    1 Min Read
    Таксист, який побив співачку Тоню Матвієнко, отримав підозру
    2 Min Read
    Гаряча лінія 557: стартував проєкт «СОВА» — допомога військовим та їхнім родинам
    1 Min Read
    Блогер: Буданов демонструє глибоке розуміння геополітики та стратегії
    1 Min Read
    Українці можуть ніколи не почути унікальний орган із Цюриха … через юридичну колізію
    1 Min Read
  • Війна з росією
    Війна з росієюПоказати більше
    В окупованому Луганську прогримів вибух біля музею, де відкривали виставку про “СВО”: кажуть, що підірвали “мера”.
    2 Min Read
    Ветеран заявив про фейкову інформацію з боку командування на Запорізькому фронті
    2 Min Read
    Скільки українських військовополонених стратила Росія: Лубінець назвав сумну цифру
    2 Min Read
    Росіяни зруйнували клуб і дитсадок у Херсонській громаді
    1 Min Read
    У Росії відключать мобільний зв’язок іноземцям, які не здали біометричні дані
    2 Min Read
  • Аналітика
    АналітикаПоказати більше
    Ф’юрі викликав Усика на третій поєдинок: можливі дата і місце бою
    1 Min Read
    Ryanair скасовує 170 авіарейсів через страйк диспетчерів у Франції
    1 Min Read
    Таксист, який побив співачку Тоню Матвієнко, отримав підозру
    2 Min Read
    Гаряча лінія 557: стартував проєкт «СОВА» — допомога військовим та їхнім родинам
    1 Min Read
    Україна підписала документ про спільне виробництво зі США – Зеленський
    1 Min Read
  • Досьє
    ДосьєПоказати більше
    Викритий зрадник у лавах СБУ Дмитро Козюра зривав обміни полоненими
    2 Min Read
    НАБУ розшукує ексдепутата Київради Комарницького
    2 Min Read
    фсб готує провокаційну акцію в Києві з використанням імені керівника ГУР
    1 Min Read
    Захищено: Хто такий Ігор Лапін та чому він став джерелом новин для скабєєвої та соловйова?
    11 Min Read
    Чеський підприємець і гендиректор української інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала продовжує вести бізнес в окупованому Криму
    1 Min Read
  • Від першої особи
    Від першої особиПоказати більше
    Ветеран заявив про фейкову інформацію з боку командування на Запорізькому фронті
    2 Min Read
    Путін залишився сам – французький генерал про провал стратегії Трампа щодо України
    3 Min Read
    Європейці мають надати Україні ракети для ударів углиб Росії – французький генерал
    3 Min Read
    Орбан вигадав причину, чому виступає проти вступу України до ЄС
    2 Min Read
    Юрій Гончаренко: «Одеса – захист культур, України і свободи»
    2 Min Read
  • Правозахист
    ПравозахистПоказати більше
    Булінг у приватній школі Києва: батьки виграли дві справи і створили прецедент
    2 Min Read
    Змушував військових будувати котеджі: на Дніпропетровщині судитимуть командира
    1 Min Read
    СБУ затримала у військовій частині “крота”, який коригував ракетні обстріли
    2 Min Read
    У Прилуках чоловік поранив військового ножем у будівлі ТЦК: нападника затримано
    2 Min Read
    На Анну Алхім завели ще одну справу про держзраду
    1 Min Read
Читаю: Україна між трьох морів: чому Київ не бере участі в інтеграційних процесах у Центрально-Східній Європі?
Поштар-інфоПоштар-інфо
Font ResizerAa
  • Головна
  • Новини
  • Війна з росією
  • Аналітика
  • Досьє
  • Від першої особи
  • Правозахист
Search
  • Головна
  • Новини
  • Війна з росією
  • Аналітика
  • Досьє
  • Від першої особи
  • Правозахист
Слідкуйте за нами
© Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Міжмор'є

Україна між трьох морів: чому Київ не бере участі в інтеграційних процесах у Центрально-Східній Європі?

Юліус Курченко
Юліус Курченко
11 Min Read
Поділіться
Поділіться

Поки в Україні, яка як ніхто на теренах Міжмор’я потребує геополітичної співпраці з країнами-сусідами для захисту від російської агресії, лише говорять про необхідність якогось об’єднання в Балто-Чорноморському регіоні, наші західні сусіди вже почали створення подібного проекту, але без нас.

 Ініціатива трьох морів

“Ініціатива трьох морів” (Адріатичного, Балтійського та Чорного) стала неформальною платформою співробітництва 12 країн Центрально-Східної та Південної Європи, в яку увійшли Польща, Хорватія, Литва, Латвія, Естонія, Чехія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Румунія, Болгарія та Австрія. Всіх, крім Австрії, об’єднує соціалістичне минуле і перебування за “Залізною завісою”, а також статус “новачків” та “молодших партнерів” у ЄС, в якому володіють гегемонією Франція та Німеччина. Ініціатива спрямована на створення регіонального діалогу з економічних, енергетичних та інфраструктурних питань, однак має амбітні плани континентального масштабу.

Давно обговорювана ідея отримала практичне втілення лише після російської агресії в Європі, а перша зустріч групи “трьох морів” у складі лідерів 12 країн-членів ЄС відбулася в рамках саміту ООН у Нью-Йорку. Друга зустріч у  хорватському Дубровнику  вже стала офіційною подією народження об’єднання з назвою Тримор’я (3S). На перший саміт у Дубровнику в 2016 році, була запрошена Україна, але Київ тоді чомусь не відповів на запрошення і наша держава не стала однією з країн-засновниць.

Основним ініціатором і промоутером Тримор’я була Варшава, а польський лідер Анджей Дуда ще у 2015 році перед своєю інавгурацією заявив, що працює над ідеєю створення партнерського блоку держав від Балтійського до Чорного та Адріатичного морів. Оголошена ідея має глибоке коріння ще з геополітичних концепцій початку ХХ століття та проекті Міжмор’я (Intermarium), який намагався створити Юзеф Пілсудський. Ідея Пілсудського полягала у формуванні блоку держав Центральної та Східної Європи, що стали б противагою як Росії, так і Заходу, особливо Німеччині. Сучасна польська ініціатива Тримор’я  трансформувалася в спільноту взаємної допомоги та захисту інтересів нових східноєвропейських членів ЄС, особливо в протистоянні ліберальної промігрантської політики Берліна і Парижа та консервативних урядів країн Центрально-Східної Європи. Об’єднання країн Тримор’я поставило за мету позбутися ролі периферійної зони ЄС та в буквальному розумінні втілити лозунг “Make Europe Great Again”, базуючись на ідеї, що авангардом європейського відродження має бути саме традиційна християнська Центрально-Східна Європа.

Після обрання Дональда Трампа президентом Штатів, статус Ініціативи трьох морів суттєво поліпшився, адже праві уряди Анджея Дуди й хорватської лідерки Колінди Грабар-Кітарович, здобули впливового союзника, який також зробив ставку на національно-консервативні цінності. За кілька років існування ініціативи відбулося 4 щорічних саміти у Дубровнику, Варшаві, Бухаресті та Любляні, на яких були присутні не лише лідери країн Тримор’я, але й президент США Дональд Трамп, президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер і представник МЗС КНР. Це  яскраво демонструє зацікавленість проектом Тримор’я з боку ключових геополітичних гравців світового рівня.

На економічному рівні країни Тримор’я домовилися про спільну реалізацію інфраструктурних проектів таких як автомагістраль Північ-Південь “Via Carpathia”, яка з’єднує Клайпеду в Литві з Салоніками в Греції та трубопроводи транспортування скрапленого природного газу від Балтики до Адріатики з морськими терміналами в Польщі та Хорватії. Показово, що проект передбачає транспортування американського скрапленого газу, який Дональд Трамп вже давно марно переконує Західну Європу купувати у Штатів на противагу російському газу. Тож Тримор’я має шанс стати головним союзником та економічним партнером Вашингтона у Європі.

Підводні камені Тримор’я

У 2019 році  стали помітнішими ідеологічні та геополітичні суперечності між США та старою Європою. Західноєвропейські політики почали вголос заявляти про побудову “нової Європи” від “Лісабону до Владивостоку” й розпочали повномасштабне повернення РФ у систему європейського простору. А економічним вираженням цієї політики “нового європейського мислення” став проект «Північний потік-2», проти якого різко виступили у Вашингтоні та в центральноєвропейських країнах. В цій ситуації, Дональд Трамп навіть вимагає від Європи визначитися: чи європейці із Заходом, чи з РФ? І поки Берлін та Париж роблять ставку на економічне співробітництво з Москвою, держави Центрально-Східної Європи в більшості виступають проти економічної колаборації з РФ.

Враховуючи роль Польщі, як нового економічного локомотива в регіоні, Варшава вже починає грати відносно самостійну роль у ЄС, й інструментом посилення цієї ролі може бути Ініціатива трьох морів. Польща має дуже амбітні плани перетворити Міжмор’я якщо не у конкурента Західної Європи, то принаймні у структуру, яка змусить Захід більше враховувати інтереси східних членів ЄС, а не лише диктувати їм з Брюсселя нові вказівки.

Водночас, спроби Польщі грати роль більш самостійного гравця та її статус країни-провідника американської політики в Європі, зустрічають дедалі більшу критику західноєвропейських політиків. Світова перса навіть констатує прояви суперництва між Польщею та ЄС, враховуючи, що на зимовій сесії ПАРЄ прийняла жорстку резолюцію щодо Варшави і розпочала процедуру моніторингу, що було вперше щодо країни-члена ЄС. Якщо додати до цього вимоги французького президента Емманюеля Макрона накласти санкції на Польщу за відмову від “біженських квот”, то відносини між Західною Європою та східними членами ЄС більш ніж непрості.

Показово, що ініціативу проведення саміту Тримор’я в Берліні та Парижі спочатку сприйняли досить прохолодно і навіть розглядали як спробу “центральноєвропейського сепаратизму”. Проте, коли на саміт Тримор’я звернули серйозну увагу представники КНР та лідер США  – в Брюсселі змінили своє ставлення і на наступному саміті серед гостей були  Жан-Клод Юнкер та інші лідери ЄС.

Водночас, проблемою для об’єднання Тримор’я може стати геополітична різновекторність, адже в той час, як деякі країни Тримор’я виступають проти надмірного впливу Брюсселя й зростання впливу Німеччини в ЄС, інших більше непокоїть зростання ваги Польщі як регіональної супердержави. В той час, як країни Балтії та Польща намагаються захиститися від російського експансіонізму в Європі, Угорщина та Австрія навпаки схильні не вбачати в Москвії ворога, і навіть не проти використати вплив РФ для просування своїх інтересів. Зокрема Австрія успішним прикладом енергетичної диверсифікації вбачає “Північний потік-2”, тож якщо вплив Росії у Відні та Будапешті посилюватиметься, Австрія та Угорщина, суто географічно, матимуть інструменти блокування інфраструктурних та енергетичних проектів між Балтикою, Адріатикою та Чорномор’ям. Однак, незважаючи на всі підводні камені, Тримор’я наразі залишається більше економічною ініціативою, хоча й цілком може в майбутньому трансформуватися у “східний аналог ЄС” і навіть у геополітичний оборонний союз.

Україна й Ініціатива трьох морів

Ініціатива Тримор’я мала б становити вагомий інтерес для України, адже більшість держав, що входять до Ініціативи мають спільні інтереси та підтримують Україну у війні з РФ. Однак Україна, як при правлінні минулого президента, так і теперішнього, чомусь не приділяє належної уваги цьому важливому регіональному проекту.

Коли готувався перший саміт Тримор’я у Дубровнику, Київ проігнорував запрошення. Потім українська сторона висловила зацікавленість щодо можливого формату української участі у саміті Тримор’я в Бухаресті. Процес запізнілого долучення до Ініціативи виявився важчим, тож було знайдено компромісне рішення – урядову делегацію України було запрошено до участі у Бізнес-форумі Ініціативи Тримор’я. Однак попри тривалі намагання українських урядовців добитися участі в форумі, на захід з Києва чомусь ніхто не приїхав, що також було негативно сприйнято учасниками Ініціативи.

У 2019 році, Володимир Зеленський у Польщі заявив, що Україна зацікавлена стати активним учасником регіональних проєктів та ініціатив Польщі, наприклад таких, як Тримор’я, та вже зараз співпрацює у рамках будівництва транс’європейської магістралі “Via Carpatia”. Але глава польського МЗС Яцек Чапутович, заявив, що Україна не може зараз приєднатися до Ініціативи трьох морів, оскільки до неї належать лише країни, які є членами ЄС. До того ж польський міністр пояснив, що “Тримор’я не варто пов’язувати з геополітикою, оскільки це лише інфраструктурний проект”.

Очевидно,  що вказані польським дипломатом підстави не є категоричними та нездоланними перешкодами, і за потреби можуть коригуватися. Адже повноцінна архітектура безпеки Східної Європи та спільний антиросійський фронт неможливі без України та Грузії, які поки що знаходяться поза межами інтеграційних процесів. До того ж, як зазначає український політик Олексій Гончаренко, Україна та Грузія єдині, хто має безпосередній бойовий досвід протистояння російським імперським амбіціям, а пряма військова загроза від Росії може стати реальністю й для країн Балтії та Польщі.

До того ж Україні варто розуміти, що євроінтеграція та рух до членства в Нато є тривалим процесом, шлях до якого може мати проміжну зупинку – Тримор’я. Києву слід вже сьогодні наполегливіше працювати в балто-чорноморському напрямку, проводити консультації з лідерами країн, що є потенційними учасниками Ініціативи, організовувати зустрічі в центрально-європейських форматах, посилювати співпрацю з Польщею, країнами Балтії, Хорватією.

Крім того, Україні потрібно враховувати, що на фоні розбіжностей між Вашингтоном та Брюсселем, Тримор’я може отримати статус головного геополітичного партнера США, і навіть альтернативного геополітичного лідера Європи, який відіграватиме вагому роль в архітектурі безпеки Північної півкулі. Тож українцям не варто залишатися за бортом корабля, який може не лише стати для нас рятівним, але й якому прогнозують велике плавання.

Автор: Валерій Майданюк

Поділіться цією статтею
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Telegram Email Copy Link Print

Новини

Ryanair скасовує 170 авіарейсів через страйк диспетчерів у Франції
Події Світ
Таксист, який побив співачку Тоню Матвієнко, отримав підозру
Події Рослідування Україна
Гаряча лінія 557: стартував проєкт «СОВА» — допомога військовим та їхнім родинам
Важливо Новини Студія InterVizor
Блогер: Буданов демонструє глибоке розуміння геополітики та стратегії
Аналітика Новини Україна
Українці можуть ніколи не почути унікальний орган із Цюриха … через юридичну колізію
Важливо Київ Новини Студія InterVizor
Лукашенко поширив російську дезінформацію про позицію спецпосланця США щодо ударів по РФ
Події
Пролунав вибух на АЗС біля Житомира: що відомо
Події Україна
Викрадали мігрантів та просили викуп. Польща затримала українців
Події Рослідування Світ Україна
Трамп, Келлог і переговори з Росією: що буде з Україною?
Важливо Новини Студія InterVizor
Трамп скасовує санкції проти Сирії – Білий дім
Новини Світ

Вас може зацікавити

Інтерв'юУкраїна

Олег Махніцький: Якщо раніше платили за призначення в прокуратуру, то зараз платять, щоб там залишитися

Колишній Генпрокурор Олег Махніцький дав інтерв'ю "Українській правді"  В інтерв’ю він розповідає про деталі допиту, своє знайомство із…

від Вікторія Світлова
ПодіїУкраїна

Руслан Андрійко: “Блокпост у Кіптях оточила сотня “тітушків”. Готуємося дати відсіч!”

Блокпост активістів Всеукраїнського об'єднання "Свобода", що на трасі "Київ - Москва" поблизу смт Кіпті, оточили близько…

від Вікторія Світлова
Інтерв'ю

Дмитро Ярош в програмі “Hard-Talk” на 112 каналі

Народні депутати з "Народного Фронту" Андрій Левус та Сергій Висоцький підтримують новий рух Дмитра Яроша "ДІЯ".…

від Вікторія Світлова
ПодіїУкраїна

Напад на посольство РФ. Волю Надії Савченко!

В ніч на шосте березня стався напад невідомих патріотів на посольство РФ на Повітрофлотському проспекті в…

від Вікторія Світлова
Поштар-інфоПоштар-інфо
Слідкуйте за нами
© 2016 - ПОШТАР-ІНФО. Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за умови посилання, для інтернет-видань – гіперпосилання на «Поштар-інфо». Редакція не впливає на авторів та їх матеріали і не несе відповідальності за думку, яку вони висловлюють. Контакт: [email protected]
З поверненням!

Зайдіть у ваш акаунт негайно, інакше ми накладемо анафему!

Username or Email Address
Password

Lost your password?