Американський політолог Леон Арон попереджає про можливу гібридну операцію РФ в одній із країн Балтії. «Переможна війна» на кшталт анексії Криму дозволила б Путіну відвернути увагу росіян від їхніх проблем, передає “Польське радіо”.
Президент Росії Владімір Путін може прийняти рішення розпочати чергову «переможну війну», подібну до анексії Криму, щоб врятувати свої рейтинги та відвернути увагу росіян від проблем, – попереджає американський аналітик Леон Арон. За його словами, гібридна операція могла б охопити одну з країн Балтії – члена НАТО.
За словами політолога, який вивчає питання Росії, потенційних цілей такої операції багато. Фахівець перелічує п’ять країн, «очевидних кандидатів» – Грузію, Молдову та Україну, в яких достатньо розморозити «заморожені» конфлікти, а також Білорусь та Казахстан. Однак, за словами Арона, ці п’ять потенційних воєн не відповідають амбіціям Путіна або його самопроголошеній місії «відбудови та помсти».
«Таким вимогам відповідав би швидкий і переможний удар по східному флангу НАТО, Естонії, Латвії чи Литві», – пише на порталі Politico автор біографії російського президента Бориса Єльцина Леон Арон. На думку політолога, це може бути «гібридна» операція, подібна до кримської, що проводиться в регіонах, де значний відсоток населення становлять росіяни.
За словами директора російських студій в консервативному аналітичному центрі American Enterprise Institute Леона Арона, такий крок із точки зору Путіна вирішить не лише його поточні проблеми зі зменшенням підтримки та внутрішніми проблемами, але й задовольнить його бажання «повернути колишню славу і помститися за падіння його улюбленої радянської батьківщини».
Арон згадує історію правління Путіна з часу його прем’єр-міністрування в 1999 році, коли наступні збройні конфлікти, ініційовані Москвою, принесли йому безпрецедентний підйом популярності – друга війна з Чечні в 1999 р., конфлікт із Грузією в 2008 р., анексія Криму у 2014 році.
«Людина схильна повторювати те, що є ефективним. Політологи називають це “залежність від шляху”. У ситуації, яка є політично та економічно складнішою, ніж у 2012-2013 роках, на тлі розмитості “кримського консенсусу”, Путін може досягти того, що добре працювало в минулому – коротких переможних війн», – пише Арон.
Політолог нагадує, що після анексії Криму підтримка Путіна зросла з понад 60% до понад 80%, а внутрішні проблеми, що призвели до політичної кризи в 2012-2013 роках, відійшли на другий план на кілька років. Саме цим і був «Кримський консенсус» – терпіти незручності в обмін на «імперську владу».
«У сьому річницю кримського аншлюсу повторюється багато факторів, що призвели до вторгнення в Україну», – зазначає політолог, наголошуючи, що підготовка плану на випадок можливого ризику повторення ситуації зараз має бути одним із пріоритетів адміністрації Джо Байдена.