У Міністерстві енергетики Білорусі заявили, що 6 листопада відновили постачання електроенергії в Україну. Голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус уточнив, що імпорт білоруської електроенергії здійснює українська компанія “ТЕТ груп”.
“Білоруська електроенергія почала надходити до української енергосистеми 6 листопада. Відповідно до підписаного контракту, поставки будуть здійснюватися протягом листопада”, — йдеться у повідомленні білоруського Міненерго.
У відомстві додали, що білоруська сторона сформувала графік постачання електрики з урахуванням технічних можливостей: режимів роботи енергосистеми та потужностей генеруючого обладнання.
Згодом голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус підтвердив, що імпорт білоруської електроенергії розпочала українська компанія “ТЕТ груп”. За його даними, кінцевим бенефіціаром цієї компанії є Віталій Бутенко, який раніше очолював компанію “ДТЕК Трейдінг”, що входить до структури “ДТЕК” та “Д.Трейдінг” Ріната Ахметова.
“Ця компанія ніколи раніше не здійснювали імпорт, свою діяльність розпочала лише у жовтні і вже перевіряється регулятором на предмет махінацій на енергоринку на сотні мільйонів гривень. Тим не менше, саме ця “ТЕТ Груп” обходить і державний “Енергоатом”, і “ЕРУ Трейдінг”, який працює на ринку понад 5 років, і отримує ексклюзивний/монопольний доступ до білоруської електроенергії”, — написав Герус у Facebook.
Він зазначив, що йдеться про імпорт 5 мегаватт на годину. Всього в аукціоні за доступ до міждержавного перетину для імпорту електроенергії брали 16 компаній, купили його чотири учасники, в тому числі національна компанія “Енергоатом”.
Що відомо
- 5 листопада міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що жоден кіловат імпорту електроенергії в Україну не надійшов.
- В “Укренерго” повідомили, що 2 листопада Білорусь та Словаччина здійснили аварійні поставки електроенергії в Україну за запитом української сторони. Причинами дефіциту потужності в “Укренерго” назвали підвищену аварійність на енергоблоках теплових електростанцій (ТЕС) у період сезонного зростання споживання.
- Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) скасував рішення про призупинення аукціонів на імпорт електроенергії.
- 30 жовтня голова комітету Верховної ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус повідомив, що імпорту електроенергії із Російської Федерації та Білорусі з 1 листопада не буде, оскільки відповідні аукціони на продаж електроенергії не були проведені. Заборона на імпорт електроенергії з Білорусі та Росії діяла до 1 листопада і станом на 28 жовтня НКРЕКП не продовжувала дію цього обмеження. Повідомлялось, що з 1 листопада Україна відновить імпорт електроенергії з Білорусі.
- Після підписання газового контракту між Угорщиною та Росією Україна втратила близько 4,5 мільярда кубічних метрів транзиту, однак цей обсяг може зрости до 10 мільярдів кубометрів.