Організував виготовлення та продаж підроблених сертифікатів вакцинації проти COVID-19, а також негативних ПЛР-тестів громадянин Болгарії. До протизаконного бізнесу він долучив своїх знайомих та столичного лікаря. Аби не робити щеплення, люди готові були платити 450 доларів за фейковий сертифікат, який, утім, відбивався у застосунку «Дія».
Спочатку до електронної медичної системи «HELSI» вносилися неправдиві відомості про проходження громадянами вакцинації проти коронавірусу. Після цього COVID-сертифікат автоматично формувався у мобільному застосунку «ДІЯ». Паперовий сертифікат і довідки про результати ПЛР-тестів доставлялися «замовникам» через кур’єрську службу або службами таксі.
У фігурантів справи провели обшуки та вилучили значну кількість підроблених «ковідних» документів, сертифікатів, печаток та штампів лікарень. Також правоохоронці виявили електронну базу «клієнтів», яка налічує аж понад 11 500 осіб, які ймовірно могли скористатися послугами з виготовлення негативних ПЛР-тестів або сертифікатів з вакцинації.
Наразі слідчі дії тривають. Вирішується питання щодо повідомлення причетним особам про підозру та обрання запобіжних заходів. Орім статті про підробку документів, ділкам загрожує звинувачення у шахрайстві з використанням електронно-обчислювальної техніки, за що можна отримати до восьми років ув’язнення.
Викриття злочину проводилося прокурорами спільно зі слідчими поліції Солом’янського району за оперативного супроводження Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ.
На жаль, все частіше у справах про підробки «ковідних» документів фігурують працівники медичних закладів. Нещодавно правоохоронці повідомили чотирьом працівникам столичної мережі лабораторії «ДНК» про підозру у «штампуванні» тестів та довідок без аналізів. Відповідні документи вони продавали протягом 2020-2021 років.
Вартість таких довідок коливалась від 900 до 1800 грн. «Послуга» пропонувалась громадянам України, які повернулись з-за кордону для ухилення від обов’язкової 14-денної самоізоляції.
Олександр ГАЛУХ, «Вечірній Київ»