Режим експортного забезпечення сільськогосподарських товарів, починаючи з 1 грудня 2024 року, допоміг зупинити реєстрацію понад 300 податкових накладних/розрахунків для коригування на 2 млрд грн загального обсягу (грн) товарів у 124 платників, завдяки чому до держбюджету надійшло валютної виручки у розмірі близько 200 млрд грн, передає “Інтерфакс-Україна”.
“Результати режиму експортного забезпечення у боротьбі з нелегальним експортом сільськогосподарських товарів показують свою ефективність”, – написав голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Данило Гетманцев у Телеграм-каналі у понеділок.
Він порекомендував експортерам для уникнення будь-яких проблем із системою виводити землю з тіні, а також не обробляти землю без зареєстрованого договору, тобто потрібно зареєструвати договір оренди в Державному реєстрі речових прав та показати всю землю в податковій звітності.
Крім того, експортери мають своєчасно реєструвати податкові накладні на реалізацію сільгосптоварів і дотримуватися податкової дисципліни у подачі звітності та сплаті податків; не допускати маніпулювання показниками урожайності та не мінімізувати податкові зобов’язання за рахунок придбання товарів, не властивих для своєї господарської діяльності.
Великим платникам податків Гетманцев порадив перед подачею податкової накладної в електронному кабінеті платника перевірити реєстрацію накладної на придбання такого товару контрагентом постачальником, а також не допускати придбання сільгосптоварів за готівку без відображення її в податковому та бухгалтерському обліках.
Як повідомлялося, з 1 грудня 2024 року в Україні почав діяти режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів, а саме меду натурального, горіхів волоських, пшениці, суміші пшениці та жита (меслин), жита, ячменю, вівса, кукурудзи, соєвих бобів, насіння ріпаку та ковзи, соняшника, та залишків.
Режим експортного забезпечення передбачає експорт товарів винятково зареєстрованими платниками ПДВ, електронний обмін інформації між Нацбанком, ДПС і Держмитслужбою для відстеження та контролю дотримання експортерами вимог законодавства; особливості складання податкової накладної та її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Міністерство агарної політики та продовольства щомісяця встановлює мінімальні експортні ціни на товари, щодо яких діє режим експортного забезпечення. Різниця між фактурною та митною вартістю товарів не повинна бути від’ємною.
Кабінет Міністрів своєю постановою №331 “Про внесення змін до Порядку затвердження мінімально допустимих експортних цін на окремі види товарів” від 21 березня 2025 року визначив, що при обчисленні мінімально допустимих експортних цін на окремі види товарів не будуть враховуватися ціни попереднього місяця на товари, декларування яких здійснювалося на підставі форвардних контрактів, а також ціни попереднього місяця на товари за відповідними кодами УКТЗЕД, зокрема операції з вивезення насіння за межі митної території України у митному режимі експорту.
Уряд постановив, що мінімально допустима експортна ціна на окремий вид товару не може бути меншою за мінімальну ціну на даний вид товару за такою ж умовою поставок у попередньому місяці. Низка галузевих асоціацій розкритикували це нововведення і наполягають на його скасуванні.