В Україні пенсійні виплати можуть бути призупинені, якщо людина не пройшла фізичну ідентифікацію або на її рахунку немає руху коштів понад 6 місяців. Щоб поновити виплати, достатньо подати заяву та пройти верифікацію – особисто або онлайн, передає OBOZ.UA.
Про це повідомляє Пенсійний фонд України (ПФУ). В умовах війни й масових переміщень українців багато пенсіонерів опинилися в ситуації, коли їхні виплати можуть бути призупинені.
Як зазначає ПФУ, тимчасове припинення пенсії можливе у двох випадках – невчасне проходження фізичної ідентифікації та відсутність руху коштів на пенсійному рахунку протягом пів року. Це стосується не лише громадян, що виїхали за кордон, але й тих, хто має статус внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до чинного законодавства та постанови Кабінету Міністрів України №299 від 11.02.2025, виплату пенсії буде тимчасово зупинено, якщо:
- пенсіонер не пройшов фізичну ідентифікацію у встановлені терміни;
- на банківському рахунку, на який нараховується пенсія, не було жодного руху коштів протягом шести місяців.
Це автоматично фіксується в системі Пенсійного фонду. Але при цьому важливо розуміти, що виплата не скасовується назавжди – її можна поновити. Щоб відновити отримання пенсії, необхідно:
- подати заяву до Пенсійного фонду України із зазначенням актуального банківського рахунку;
- пройти фізичну ідентифікацію.
Зробити це можна декількома способами. А саме:
- особисто – звернувшись до органів ПФУ;
- онлайн – через вебпортал Пенсійного фонду України, використовуючи електронний підпис Дія.Підпис;
- у форматі відеоконференції – якщо подається електронна заява через особистий кабінет.
Для тих, хто знаходиться за межами України, передбачено окремий порядок дій. Необхідно:
- надіслати письмову заяву до ПФУ поштою за місцем останньої реєстрації в Україні;
- додати довідку про те, що особа є живою, оформлену через українську дипломатичну установу;
- додати інші документи, передбачені постановою №299.
Якщо фізичну ідентифікацію пройдено протягом року з моменту припинення виплат, пенсію буде поновлено з тієї самої дати, коли її зупинили. Пенсії також виплачуються громадянам, які залишаються на тимчасово окупованих територіях або виїхали звідти, за умови, що вони не отримують виплату з боку РФ. Щоб підтвердити це, пенсіонер має подати заяву у довільній формі до ПФУ, в якій зазначити, що не одержує пенсію від країни-агресора.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, в Україні з кожним роком кількість пенсіонерів, які зможуть вчасно виходити на заслужений відпочинок, знижуватиметься. Це пов’язано з щорічним зростанням вимог до стажу.