Рівень бідності в Україні суттєво перевищує показники в інших країнах. Аби побороти цю проблему потрібно застосовувати декілька підходів одразу – підвищувати ефективність програм підтримки малозабезпеченого населення, перевчати їх на затребувані посади та підвищувати прожитковий мінімум.
Про це заступниця міністерки соцполітики Дарія Марчак заявила Радіо Свобода. Вона назвала захист українців від бідності “одним з ключових завдань Міністерства соціальної політики”, але зазначила, що з нинішнім її рівнем важко миритися – згідно з оновленим підходом Світового банку, в Україні близько 8,8 млн осіб перебувають за межею бідності.
“Це питання дуже складне, воно багатошарове, але, очевидно, що рівень бідності в нашій країні є таким, з яким важко миритися. І, очевидно, суттєво перевищує показники в інших країнах, на які нам хотілося б рівнятися”, – каже Марчак.
Вона зазначила, що в Україні потрібно переглянути програми із захисту українців від бідності. Не всі з них актуальні.
“У нас є програма допомоги малозабезпеченим особам, але ми бачимо, що ця програма недостатньо ефективна, тому що у нас на сьогодні в середньому 180-190 тисяч родин, які є користувачами цієї програми. І ви самі навели цифри, ми бачимо, що ця програма не має того масштабу, який з урахуванням рівня бідності ми мали б забезпечити“, – пояснює заступниця міністра.
Але в Мінсоці прагнуть не лише разово погасити фінансову потребу родини. Головна мета уряду – “зробити так, щоб у майбутньому родина не потребувала цієї підтримки”.
“Ми маємо забезпечити, що у нас виплата надається разом з послугою. Ми маємо сказати, що гроші – разом з набором дій, які держава і сама людина мають зробити, щоби далі не повертатися в цей стан бідності. І ми говоримо про те, що це може бути робота з повернення людини на ринок праці. Програми перенавчання, працевлаштування, можливо, переїзд в іншу громаду, тому що там кращий роботодавець, де ти можеш краще реалізувати свої навички”, – зазначила Марчак, але додала, що для пенсіонерів цей аспект реалізувати все ж неможливо.
Також важливо суттєво переглянути розмір прожиткового мінімуму. Дарія Марчак наголосила, що всі прописані законом прожиткові мінімуми не відповідають фактичному прожитковому рівню. “Ми говоримо про те, що фактичний рівень прожиткового мінімуму має бути принаймні удвічі більший, ніж те, що встановлено законом”, – каже посадовиця.
Як вже повідомляв OBOZ.UA, у 2025 році в Україні заморозили мінімальну зарплату на рівні попереднього року – 8 тис. грн. Це вже менше, ніж фактичний прожитковий мінімум. Ситуація з часом тільки погіршуватиметься. Уряд у Бюджетній декларації заявив про намір не підвищувати мінімальну зарплату впродовж трьох років. Це може призвести до ще більшої тінізації ринку праці, а також до зростання рівня бідності серед українців, що працюють.