Якщо ми подивимося на структуру російського суспільства, то побачимо глибинний народ 80-90%, в якому ні холодильник не переміг телевізор, ні телевізор не переміг холодильник. Вони жили погано і живуть погано, і завжди будуть жити погано. Про це, під час панельної дискусії «Деколонізація Росії як пріоритет стратегії оборонної демократії для України», заявив Валерій Пекар, підприємець і громадський діяч.
Експерт назвав низку необхідних кроків для деколонізації рф. В першу чергу, для складної дисипативної системи, якою є рф, очікування та спостереження, які зміни там стаються, не є шляхом до перемоги. Ним є розробка для того, що називається теорією змін. Для її створення необхідно зрозуміти, що саме має статися, на які саме індикатори потрібно дивитися і яким чином буде відбуватися той процес, якого ми очікуємо. Оскільки російська імперія, розпадалася двічі у XX столітті: 1917 і 1991 роках, то з цих подій можна взяти достатньо багато уроків стосовно того, як ці процеси відбуваються.
Також варто звернути увагу на відцентрові сили регіонів, наприклад, інгуське підпілля. Подібні речі можливі практично у всіх куточках росії.
Щодо одвічної боротьби «холодильник-телевізор», Валерій Пекар зазначив: «Не перемагає холодильник телевізор. Так само і телевізор не перемагає холодильник. На сьогоднішній день всіх перемагає гумова паличка. Гумова паличка, яку тримають в руках російські силовики. Що ж стосується еліт, то за останні три роки керівній верхівці вдалося побудувати систему, при якій російські еліти безпосередньо є бенефіціарами війни. Тому у них ні холодильник не перемагає телевізор, ні телевізор холодильник. А все перемагає банківський рахунок».
Тому для побудови теорії змін експерт вважає важливим зрозуміти, які «імперські скрєпи» тримають всю систему разом, як вони в динаміці послаблюються, посилюються, та яким чином Україна може на це впливати.
Однак ключовим фактором для впровадження змін є побудова інституцій, які власне будуть системно займатися цими питаннями. Експерт називає необхідним ухвалення Верховною Радою України Законопроєкту 11402 про основні засади державної політики щодо корінних поневолених народів рф, який встановить основні правила, принципи, інструменти, цілі, методи і задачі цієї роботи. І, відповідно, сфери повноважень центральних органів виконавчої влади, які вони будуть здійснювати в цьому напрямку.
На своєму виступі під час панельної дискусії «Деколонізація Росії як пріоритет стратегії оборонної демократії для України» Валерій Пекар підкреслює критичну важливість не пасивного спостереження, а активної розробки та впровадження «теорії змін». Лише через побудову відповідних інституцій та ухвалення ключових законодавчих ініціатив Україна зможе ефективно впливати на внутрішні процеси в Росії, використовуючи її історичний досвід розпадів та вразливість її «імперських скріп» для досягнення власної перемоги.
Під час дискусії експерти обговорили деколонізацію Росії як стратегічний напрямок гарантування безпеки України. Вони наголосили на важливості формування контрнаративів для західної аудиторії, здатних нейтралізувати російський вплив, а також підкреслили потребу в розвитку оборонної демократії, що базується на принципі «Служи або допомагай» і передбачає ефективну адаптацію до складних міжнародних умов.