На панельній дискусії, організованій Українським безпековим клубом у «Інтерфакс-Україна», експерти обговорили потенційні зміни у підході США до підтримки України після нещодавніх заяв Дональда Трампа.
Трамп повідомив про нібито досягнуту домовленість між США та НАТО: Америка вироблятиме сучасну зброю, продаватиме її Альянсу, а той вже передаватиме Україні. Він також пообіцяв зброї на «мільярди доларів» і пригрозив запровадити 100% мита проти Росії, якщо за 50 днів не буде укладено мирну угоду.
Голова Українського безпекового клубу Юрій Гончаренко під час обговорення зазначив, що у Вашингтоні справді можна спостерігати певні зміни у політичних настроях. Проте, на його думку, важливо зрозуміти: це довготрендова трансформація чи лише короткострокова політична гра.
«Є всі підстави говорити про те, що відбуваються певні зрушення. Але головне питання — це сталою тенденцією стане чи тимчасовим тактичним маневром», — зазначив Гончаренко.
Водночас Гончаренко підкреслив: у ситуації зміни політичного керівництва в США Україна повинна стати більш активною у діалозі з партнерами, не обмежуючись лише риторикою про страждання та жертви. Через 3,5 роки великої війни і понад десятиліття збройного конфлікту загалом американські політики і суспільство дивляться й на інші проблеми світу. Тому, наголосив експерт, Україна має позиціонувати себе як активного гравця, а не лише об’єкт співчуття.
«Ми не повинні апелювати лише до страждань, жертв і війни. Після 3,5 років повномасштабного вторгнення й 12 років війни загалом, американське суспільство і політичний клас фокусуються також і на інших конфліктах. Тому ми маємо бути не об’єктом співчуття, а суб’єктом політики», — підкреслив експерт.
Гончаренко також підкреслив значення чіткої комунікації та демонстрації власної ініціативності, щоб і далі ефективно залучати західну допомогу.