Литва закликає Україну забезпечити незалежність Національного антикорупційного бюро від політичного впливу. Про це заявила Президент Литви Даля Грібаускайте на спільному з Президентом Петром Порошенко брифінгу у Вільнюсі . Повідомляють Українські Новини .
“Наша основна вимога від України – забезпечення незалежності НАБУ таким чином, щоб політики не могли впливати на його роботу. У той же час НАБУ ніяким чином не повинно брати участь у політичному процесі”, – сказала вона.
За її словами, в ході зустрічі з Порошенком вони обговорили реформи України в сфері боротьби з корупцією.
“І Європейський Союз, і Литва підтримують ті реформи, які спрямовані на боротьбу з корупцією у всіх галузях. Але ці реформи повинні бути відкритими і послідовними, повинні убезпечити всі державні служби від політичного впливу… А правоохоронні органи не повинні брати участь в політиці”, – додала Грібаускайте.
Також Литва закликає Україну продовжити реформування Генеральної прокуратури, особливо в частині її боротьби з корупцією.
“Однією з наших вимог є рекомендація далі реформувати Генеральну прокуратуру, особливо в частині її боротьби з корупцією”, – сказала вона.
Грібаускайте підкреслила, що реформи повинні бути послідовними, що забезпечують незалежність усіх державних служб від політичного впливу.
При цьому і правозахисні служби не повинні користуватися своєю інформацією для участі в політиці.
Грібайскайте підкреслила, що демократична держава зобов’язана забезпечити незалежність правоохоронних органів від політиків.
“Є також велика відповідальність правоохоронних органів, щоб інформація, отримана під час розслідування не повинна оприлюднюватися як спосіб упередженого ставлення до своїх опонентів”, -сказала вона .
Грібаускайте також акцентувала, що держава не може толерантно ставитися до процесу ведення політичної діяльності правоохоронними органами за допомогою шантажу.
На питання про те, чи може скоротитися підтримка Литви та інших іноземних партнерів України через ситуацію з НАБУ Грібаускайте повторила, що в демократичній державі правоохоронні органи повинні бути незалежними і відповідально вести себе з отриманої під час розслідування інформацією.
Крім того, Литва підтримує вимогу створити Антикорупційний суд.
У свою чергу Президент Петро Порошенко обіцяє не допустити політичного втручання в діяльність антикорупційних органів
“Ніяких небезпек щодо політичного втручання в діяльність антикорупційних інституцій я не допущу”, – сказав він.
При цьому Порошенко заявив, що виступає за прискорення проведення аудиту Національного антикорупційного бюро (НАБУ), забезпечення ефективного захисту від впливу політиків на НАБУ.
Порошенко також висловив гордість тим, що за 2,5 роки діяльності антикорупційних органів їх керівництво жодного разу не заявило про будь-яке втручанні в їх діяльність з боку Президента, що є свідченням незалежності їх роботи.
“Ефективність роботи антикорупційних органів повинна бути не в кількості прес-конференцій, а в кількості корупціонерів, відправлених за грати. Не виключаю навіть деякого змагання, в хорошому сенсі цього слова, хто ефективніше продемонструє залучення до відповідальності. Тільки хотів би нагадати, що парасольки від правоохоронних органів немає ні у кого: і міністри, і народні депутати від коаліції, і губернатори є серед тих, кого затримують правоохоронці, включно з НАБУ “, – додав він.