Business is booming.

Рекордні збитки та втрата європейських ринків: у “Газпромі” готують масові звільнення персоналу

70

“Газпром” планує скоротити понад 1500 працівників головного офісу для зменшення витрат на зарплати та оптимізації роботи компанії. На тлі рекордних збитків і втрати ключових європейських ринків монополія також активно переселяє співробітників до Туреччини, де створюється новий газовий хаб, передає OBOZ.UA 

Про це пишуть росЗМІ з посиланням на офіційний документ компанії. Чисельність персоналу планують зменшити майже вдвічі, з 4100 до 2500 осіб.

Така ініціатива викладена у листі заступника голови правління компанії Олени Ілюхіної. У документі зазначено, що оптимізація штату необхідна через надмірне збільшення кількості працівників за останні десятиліття та величезні витрати на заробітні плати, які досягають 50 мільярдів рублів щомісяця.

Причини скорочення персоналу

Олена Ілюхіна у своєму листі наголосила на необхідності скоротити дублювання функцій у компанії, зменшити бюрократичне навантаження та знизити витрати на соцвиплати. За її словами, виклики, що стоять перед “Газпромом”, вимагають оптимізації процесів і відповідного скорочення персоналу. “Завдання, які стоять перед компанією, потребують оптимізації процесу їх вирішення та зменшення витрат”, – зазначила Ілюхіна.

Окрім внутрішніх проблем, “Газпром” зазнав серйозних втрат на зовнішніх ринках. Після початку війни Росії проти України компанія втратила понад 80% європейського експорту, а більшість європейських дочірніх підприємств була або ліквідована, або націоналізована місцевими урядами. Зокрема:

  • у Німеччині було націоналізовано Securing Energy for Europe GmbH;
  • у Великій Британії компанія втратила контроль над Gazprom Marketing & Trading;
  • дві нідерландські компанії Gazprom Sakhalin Holdings B.V. та Gazprom Finance B.V. ліквідовані після розриву угоди між Росією та Нідерландами про уникнення подвійного оподаткування.

Ці компанії раніше дозволяли “Газпрому” виводити прибутки з Росії зі сплатою податків за ефективною ставкою 2-3%. Однак після розриву угоди переваги зникли, і активи було переведено до російської юрисдикції.

Після зупинки транзиту газу через Україну з початку 2025 року з п’яти ключових маршрутів постачання газу до Європи у “Газпрому” залишився лише “Турецький потік”. Однак навіть за його допомогою компанія не зможе відновити втрачені обсяги експорту. У 2024 році “Газпром” прокачав лише 32 мільярди кубометрів газу, що є найнижчим показником з кінця 1970-х років. Для порівняння, у 2021 році цей показник становив понад 170 мільярдів кубометрів.

На тлі таких змін “Газпром” втрачає позиції на міжнародному ринку. Аналітики прогнозують, що у 2025 році поставки до Європи та Туреччини впадуть до 45 мільярдів кубометрів порівняно з 50 мільярдами у 2024 році.

У 2023 році значна частина співробітників “Газпрому”, які обслуговували газопроводи “Північний потік” і “Турецький потік”, залишила Євросоюз. Компанія активно переселяла працівників до Туреччини, де планує створити новий газовий хаб. Двоє співробітників “Газпрому” повідомили, що їдуть до Туреччини разом із родинами. За їх словами, у компанії навіть були організовані курси турецької мови, а наприкінці року для працівників підбирали квартири у Стамбулі.

Переїхати погодилися не лише громадяни Росії, а й співробітники з країн Євросоюзу, які працювали в “Газпромі”. Основною мотивацією для переїзду стали неринкові зарплати, що були приблизно на третину вищими за середні на ринку.

У 2023 році “Газпром” зазнав найбільших збитків за всю свою історію. Компанія втратила 629 мільярдів рублів, а видобуток газу скоротився до 404 мільярдів кубометрів – мінімального рівня з моменту створення компанії у 1990 році.

Як повідомляв OBOZ.UA раніше, у Придністров’ї через відсутність газу, після припинення транзиту російського газу через Україну зупинили роботу всі промислові підприємства, крім продовольчих. Запасів енергоносіїв вистачить лише на 10-20 днів, що ставить регіон на межу економічного колапсу.

Comments
Loading...