Головне управління розвідки Міноборони України (ГУР) увійшло до трійки інституцій з найвищим рівнем довіри серед українців та посіло провідну позицію серед бойових формувань, у яких респонденти були б готові добровільно служити. Такі результати були презентовані 29 квітня у Трускавці під час панельної дискусії «Поточний стан соціальної згуртованості в Україні. Довіра, економіка, соціальні настрої», що відбулася в межах Демократичного тижня Карпатського моря.
Подія стала майданчиком для представлення результатів масштабного соціологічного дослідження, яке провели ГО «Фонд сприяння демократії», Український безпековий клуб, аналітична група InfoLight.UA та компанія Active Group за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Дані свідчать: ГУР отримав середній бал довіри 3,1 з 5, обігнавши такі державні органи як СБУ (2,6), Нацполіція (2,4), Кабінет Міністрів (1,7) і Верховна Рада (1,8).

Це — не просто емоційне ставлення, а індикатор готовності громадян до участі в обороні держави, зазначають експерти.
“Ймовірно, ця довіра є наслідком системної роботи, яка полягає в найкращому навчанні, забезпеченні, турботі про життя кожного бійця і, в тому числі, бажанні бути причетним до найкрутіших операцій”, — прокоментував Юрій Гончаренко, засновник InfoLight.UA.
У попередньому опитуванні в січні 2025 року, респонденти також найчастіше обирали саме спецпідрозділи ГУР як бажане місце служби в разі мобілізації.
Дослідження, проведене у квітні 2025 року, охопило 1474 респонденти і базувалося на 80+ запитаннях. Індекс психологічної стійкості становить 64,2, соціальної згуртованості — 51,8. Найвищу довіру отримали ЗСУ (4,1), волонтери (3,6) та Тероборона (3,3). Найнижчі оцінки — у судової системи (1,6), уряду й парламенту.

Українців сьогодні об’єднують спільний ворог (67,9%), перемога у війні (59,4%) та колективні труднощі (40,5%). Водночас найбільше роз’єднують мобілізація (60,1%), політичні суперечки (61,6%) і дискусії про можливі компроміси (55,9%).
Коментуючи результати, ветеран Олексій Івашин підкреслив потребу у «новій суспільній угоді про мобілізацію» — справедливій, прозорій, з ротацією. А Юрій Гончаренко закликав дивитися тверезо:
«Ми не маємо ідеалізувати ситуацію. Наша мета — не сказати, що все добре, а навпаки — визнати розломи й знайти на них відповіді».
Презентоване дослідження підтвердило: довіра до ГУР — не випадковість, а сигнал. Українці цінують ефективність, чесність і турботу. І саме такі інституції здатні стати точками опори у складні роки. Водночас зростаюча напруга вимагає не лише віри у перемогу, а рішень, які повернуть людям відчуття справедливості та солідарності.