Експорт російської сирої нафти трохи впав за останній місяць. Водночас відстежити реальні обсяги імпорту стає дедалі важче – дедалі більше танкерів вимикають системи стеження або навмисно вводять в оману щодо свого місцезнаходження, передає OBOZ.UA.
Як повідомили в Bloomberg, згідно з даними відстеження суден та звітами портових агентів, за минулий тиждень (12-18 травня) в Росії 32 танкери було завантажено 23,79 млн барелів нафти. Водночас за тиждень до цього цей обсяг становив 24,39 млн барелів за тої самої кількості суден.
Експорт сирої нафти за період до 18 травня становив близько 3,4 млн барелів на день, враховуючи як тижневі, так і менш волатильні середні показники за чотири тижні. На тижневій основі він знизився приблизно на 90 тис. барелів за сім днів до 11 травня, тоді як середні показники за чотири тижні дещо знизилися на 10 тис. барелів на день.
За тиждень валова вартість експорту російської нафти зросла приблизно на 50 млн доларів (+4%) – до 1,28 млрд доларів. Причому падіння потоків було більш ніж компенсовано зростанням середніх тижневих цін, завдяки яким ціна на нафту марки Urals вперше за три тижні перевищила 50 $/барель.
Експортні ціни на російську нафту марки Urals з Балтійського та Чорного морів зросли приблизно на 3 $/барель, досягнувши в середньому 51,50 та 52,20 $/барель відповідно. Ціна на ключову тихоокеанську нафту марки ESPO зросла приблизно на 3,20 долара до 57,20 $/барель Ціни поставок в Індію були приблизно на 2,80 долара вищими, досягнувши 62,90 $/барель, згідно з даними Argus Media.
В середньому за чотири тижні валовий експорт російської сирої нафти знизився. За цим показником вартість експорту впала на 1% за період до 18 травня приблизно до 1,26 млрд доларів на тиждень.
Водночас танкери вдаються до дедалі більшої кількості тактик, щоб приховати свою діяльність під час завантаження вантажів. Зокрема вони почали частіше відключати автоматизовані сигнали місцезнаходження навколо експортних терміналів у Балтійському, Чорному морях та Арктиці або ж подають їх з інших місць.
16 з 20 танкерів, що завантажувалися в Приморську протягом перших 18 днів травня, подавали сигнали, наче вони знаходяться біля Березових островів. Схема сигналів була занадто схожою та занадто частою, що свідчить про умисні спроби приховати місцезнаходження суден. Крім того, протягом кількох днів не надходили сигнали від суден, що здійснювали перевалку нафти з судна на судно біля Находки або Зарубіно.
Як вже повідомляв OBOZ.UA, у квітні 2025 року доходи Росії від експорту нафти впали до 13,2 млрд доларів – це мінімум з 2023 року. Середня ціна на російську нафту знизилася до 55,6 дол./барель, що створює тиск на бюджет РФ і ускладнює фінансування “військової машини”.